SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
  YAZARLARIMIZ
BAĞ-KURLULARA MÜJDE! - Oğuzhan DÖĞEN - Gumushacikoylu.net

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

Oğuzhan DÖĞEN


09.05.2015

 

Soma'da yaşanan facia sonrası uzun bir ara verdim yazılarıma. Ama yine kürkçü dükkanına döndüm diyebilirim. Uzun süre zarfında sizden gelebilecek soruları da bekledim. Bu bir yıllık zaman diliminde çıkarılan yasalarla bir çok işveren, esnaf, genel sağlık sigortalısı vb borçlarını yapılandırdı. Taksitlerini de ödüyor.

Genel sağlık sigortası kapsamına girenler için yapılandırma müracaatları devam ediyor. Yine bu arada geçtiğimiz ay Resmi Gazetede yayınlanan yasa sonrası 12 ay ve üzeri borcu bulunan eski adıyla Bağkurlularımız da bu borçlarını ve sigortalılık sürelerini durdurabilecekler. Şimdi dilerseniz son çıkarılan yasa ile 4/1-b yani bağkur borcu bulunanlara getirilen düzenlemeye bir göz atalım.

 

YENİ YASA BAĞ-KURLULARA NELER GETİRDİ!

 

Resmi Gazetede 23 Nisanda yayınlanan 6645 sayılı Kanunla, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yapılan değişiklikler ile birlikte Bağ-kur sigortalılarına yeni haklar verildi.

 

Emekli olup da kendi adına bağımsız olarak çalışanların aylığından 5510 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında % 15 oranında kesinti yapılmaktaydı. 1 Temmuz’dan itibaren Emekli aylığından yapılan bu kesinti % 10 olarak uygulanmaya başlanacaktır. Bu şu demek oluyor; emekli aylıklarından hem daha az kesinti olacak hem de Temmuzdan itibaren aylıklarında % 5 ve emekli aylıklarına yapılacak olan zamla birlikte bir artış olacak.

 

Yine torba kanunla, 5510 sayılı Kanunun 80 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi deyürürlükten kaldırılmıştır. Kaldırılan maddede bağ-kurlu çalıştırdığı işçiden (sigortalıdan) daha az prim ödeyemez hükmü mevcuttu. Yürürlüğe giren 6645 sayılı Kanunun 46 ncı maddesi 01.10.2008 tarihinden itibaren geçerli olduğundan 5510 sayılı Kanunun kaldırılan maddesi kapsamında res’en Bağ-kur primleri yükseltilen sigortalılar bu yükselmeden kaynaklı fark prim borçlarını sildirebilme ve primlerini ödeyenlerinde ödedikleri farkları talep etme hakkı bulunmaktadır.

 

Şimdi de borcu bulunan ve ödeme güçlüğü çeken bağkurluya getirilenmüjde gibi düzenlemeyi görelim. Yasa ile bağ-kur sigortalılarının 12 ay ve üzerinde borcu olanlara borçlarını sildirme ve bu sürelerini dondurma hakkı verilmiştir. 5510 sayılı Kanuna 6645 sayılı Kanunla eklenen Geçici 63 üncü madde ile birlikte Kanun yürürlüğe girdiği ayın sonuna kadar 12 ay ve üzerinde prim borcu olanların bu prim borçlarını 01.05.2015 tarihinden itibaren 3 ay içinde ödememeleri veya bu borçlarını yapılandırmamaları halinde tescil tarihi itibariyle sigortalılığı durdurulacaktır. Prim borçlarını yapılandıranlar ve / veya bir kısmını ödemiş olanların ödedikleri prim hangi aya denk geliyorsa o ay sonundan itibaren sigortalılıkları durdurulacaktır.

 

Bu kapsamda Bağ-kur borçlarını sildiren sigortalılar veya hak sahipleri bu süreleri ihya etme hakkına da sahip olacaklar. İhya talebinde bulunulan tarihteki prime esas kazançlar üzerinden hesaplama yapılarak tebliğ edildikten sonra 3 ay içerisinde ödemeleri halinde bu süreler hizmet süresi olarak değerlendirilecektir.

Bağ-kur prim borcu 12 ay ve üzerinde olup da borcu sildirdikten sonra faaliyetine devam eden 4/b sigortalıları 01.05.2015 tarihinden itibaren prim ödemeye devam edecekler.

Ayrıca borcu silinen Bağ-kurlular için ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkında 01.01.2012 tarihinden bu maddenin yürürlük tarihine kadar durdurulan süreler için genel sağlık sigortası borcu tahakkuk ettirilmeyecek.

 

Yapılan bu düzenlemelerle birlikte emekli olup kendi adına iş yapan Bağ-kur sigortalılarına bir nebze de olsa aylıklarında iyileşme meydana getirmiş olacak. Yine borçlarından dolayı sağlık hizmeti alamayanlara da borçlarını sildirip sağlıktan faydalanmaları için bir fırsat tanınmış olacak.

 

Sorularınızı oguzdogen@gmail.com adresine göndermeniz halinde cevaplayacağımı hatılatırım.

 

Sağlıcakla kalın..

Sitede yayınlanan köşe yazılarından yazarları sorumludur  Yazarın Diğer Yazıları

 


 
GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
SABIR SELAMET VE ZAFER

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu