SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
  YAZARLARIMIZ
KUTLU DOĞUM HAFTASI - Şükrü  EROL - Gumushacikoylu.net

KUTLU DOĞUM HAFTASI

Şükrü  EROL


16.04.2013

Bulut Rüzgara,

Tohum toprağa,

Toprak suya hasret,

Kara toprağın bağrı açılır, bir tohum düşer içine sanki can ile canan buluşur. Mutludur ikisi de toprak tohumu misafir eder koynunda. Yağmur davet bekler gibi toprağa bakar, zaman gelir rüzgar çıkar ortaya alır küme küme bulutları ilahi bir emirle götürür ihtiyacı olan bir yere Bulutlar başlar ağlamaya akıtır göz yaşlarını yukarıdan aşağıya, toprak her damlaya da açar bağrını kana kana içer, rahmet suyundan.Toprak içindeki tohum uyanır, zamanı gelmiştir güneşi görmenin. Başını çıkarır yattığı yerden merhaba hayat. Bu yaşam devam der gider, tohum can bulur. Bin bir gıda vardır her tohumun tomurcuğunda oluşacak meyvede.

 

Bir hasret daha var ki, insanlığın kurtuluş hasreti. Umut bekleyenlerin çilesi her gün  artmakta, bir yanda zulüm bir yanda çaresizlik,bir yanda cehalet çekilecek gibi değil. Bir umut, bir ışık bekler bölgenin insanı.

 

İnsanlar bilmese de bu ışık bir ananın karnındadır artık. Yüce Mevla kulunu darda bırakır mı ? bırakmaz elbet. Bu ışığı taşıyacak onu olgunlaştıracak bir ana seçilmiş ki

O’nu adı “Amine” dir. Amine misafirini karnında taşırken taşıdığı canın insanlık için bir rehber bir ışık olacağını fark etmiş olmalı ki gözü gibi bakar misafirine, Bir takım insanlar zevki sefa içinde hayat sürerken bir takımı da “köle” olarak kullanılmakta haktan hukuktan merhametten uzak bir ortamda yaşamaya çalışıyorlardı.Allah’ın men ettiği her türlü fiil işlenir, şükür bilinmez, acıma kavramı ortadan kalkmış, kız çocukları hor görülmüş hatta  “Utanç vesilesi “ diye canlı canlı toprağa gömülürdü. İnsanlar hayvan gibi alınır satılırdı.

 

Amine’nin misafiri büyümesine devam ederken, insanların beklentisi de devam etmektedir. Çünkü umutsuz yaşanmazdı. Allah zalimin zulmünü yanına kar bırakmazdı.Aklı başında olanlar bunu biliyordu.

 

Gün geldi misafirin misafirliği bitti. O’ nur yüzlü “ Muhammed ( sav)” dünyaya teşrif etti. Miladi Nisan 571. Bu tarih Dünyanın kurtuluşunun seyrini değiştirdi. Kisra’nın sarayları yıkıldı. Binlerce senedir yanan Mecusilerin ateşleri söndü. Putlar dikildikleri yerden yüz üstü yere kapandı. Çünkü Muhammet Mustafa doğdu.

 

Bu doğum Kutlu bir doğumdu. Çünkü ileride Peygamberlikle müjdelenecekti. Yer yüzünde ki tüm canlılar O’na ve O’nun yaşatacağı dine saygı duyacak. Bu din insanlığın kurtuluş reçetesi olacaktı. Öyle de oldu.

 

Muhammed Büyüdü, Ailesinin isteği ile Halime isminde bir süt anneye verildi. Halime Emzirmek ve büyütmek için teslim aldığı bu emanetin değerini bilmeden O’na hizmet etti.

 

Halime’nin evine bereket geldi. Halime’nin eşi Haris çobandı koyunları otlatırdı. Bu nur yüzlü çocuğun evlerine gelmesiyle yaşantıları değişti. Haris Koyunlarının daha çok süt verdiğini hatta yavruların hep ikiz doğduğunu söylüyor du.Yaşadıkları yerdeki insanlar bunu görüyor, kendi koyunlarını da Haris’in sürüsene katmak için yarışıyorlardı.

Bu gül yüzlü çocuğun doğduğu yere dönme zamanı geldi. Doğmadan babasını kaybeden Muhammet altı yaşında da annesi Amine’yi kaybetti. Amine son anında yavrusuna “ Her yeni eskiyecek, ve her şey yok olup gidecektir. Bende öleceğim fakat gam yemem, dünyaya hayırlı bir çocuk bırakıyorum” dedi.Artık hem yetim hem de öksüzdü. Bir gerçek vardı ki bu öksüz ve yetimim koruyucusu yüce Allah’tı.

 

Peygamberimiz annesini kaybedince hizmetçileri Ümmü Eymen ile Mekke’ye döndü. Ve dedesi Abdülmuttalip O’nu yanına aldı. Her insanın büyüyüp geliştiği gibi O’da büyüdü gelişti 25 yaşında evlendi. Bu yaşına kadar çok olgun bir insanın gösterdiği davranışları gösterdi. Çevresine örnek oldu İnsanlar O’na “ Muhammedül Emin” dediler. Dünya da güzel olan ne varsa Bu güzel insan da da vardı.Yardım sever, dürüst ve ile görüşlü idi. Boş

 

Zamanını ibadetle geçirirdi. Gene böyle bir ibadet anında 40 yaşında kendisine peygamberlik müjdesi verildi. Evet şimdi her şey bambaşka idi. “Muhammedül Emin” artık Allahın Peygamberi “ Muhammet Mustafa SAV” idi. Bu görev öyle ağırdı ki bunu başarmak için can dostlarına ihtiyaç vardı.Ve Mevla hep O’nun yanında oldu.Çevresindeki insanlar yavaş yavaş Allah’ın dinine katılmaya başladı. Katılanlardan çok katılmayan inançsızlar yok değildi. Yıllarca mücadele etti. Allah’ın emirlerini insanlara ulaştırdı.

 

Yılmadan Korkmadan devamlı mücadele etti Cebrail aracılığı aldığı emirleri elçilerle dünyanın her bir tarafına ulaşmasını sağladı. Artık insanlar kız çocuklarını diri diri toprağa gömmekten vaz geçti. Kölelik kalktı.Hak ve adalet bölgeye hakim oldu.Zenginle fakir ,köle ile efendi eşit sayıldı. İnsanlık değer buldu. İlme fenne önem verildi. Allah’ın kelamı Kur’anı kerim çoğaltıldı.Uzak diyarlara ulaştırıldı. Beklenen ışık tüm dünyayı kapladı. Zulüm dönemi bitti. Toprağa düşen o küçük tohum çiçeğe ,çiçek tomurcuğa tomurcuk,meyveye, meyve nimete dönüştü. Amine’nin müsafiri doğdu ,büyüdü ve Peygamber oldu. “ Muhammed Mustafa SAV” ışık oldu.rehber oldu.umut oldu. Böylece insanlık kurtuldu.

 

Bu hafta Kutlu Doğum Haftasını idrak ediyoruz. Böyle bir peygamberin ümmeti olmak bizim için bir şereftir.Ne mutlu O’nun yolundan gidenlere, Ne mutlu yarın kıyamet gününde O’nun şefaatinden faydalanacak olanlara.

Salat ve selam sana olsun Ey Allah’ın Rasulü.

 

Şükrü EROL

19 Mayıs İlkokulu Müd. Yrd.

Sitede yayınlanan köşe yazılarından yazarları sorumludur  Yazarın Diğer Yazıları

 


 
GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
SABIR SELAMET VE ZAFER

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu