SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
  YAZARLARIMIZ
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI - Mustafa  TURGUT - Gumushacikoylu.net

12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

Mustafa  TURGUT


27.02.2012


        Aşağıda iki ayrı yazı birbirini tamamlayan, herkesin az çok kendini bulduğu, kendine yer bulduğu ortamları yansıtıyor. Ne öncesi yazıdan nede sonrası yazıdan ülkücüyüm diyen kimse gocunmaz, kırılmaz. Partizanca düşününce ilk yazı da son yazı da bazılarına elbette hoş gelmez. Aslında yazılanların içeriğine bakarak değerlendirildiğinde, tenkid edilen şekli ile haksızlık yapıldığını görürüz.   

        Mevlüt KALELİ abimiz yaşamının her döneminde   bu camianın hep içerisinde olmuş, mücadele adamı yönüyle kendini hep göstermiş biridir. Düşüncesinde sapmalara yelken açmamış, doğrusu yanlışı ile davasının peşinde koşmuş biridir. Parti bazında diyorum doğrusu yanlışı ile diye.

          O günleri derinliğine yaşayan bir yusufiyeli olarak geçmişin analizini yapacak ender kişilerden biridir. Bizler henüz gençlik çağında iken gördük o günleri ve bazı sebeplerden dolayı da sadece seyirci idik bazılarımız.

            Bazılarımız ise henüz dünyada yoktu Kemal Çağrı Çetin gibi. Onlar da babalarından dinlediler öğrendileri ülkücü hareketi. Bizler kan bağı olmamasına rağmen onların ızdıraplarına çektiklerine göz yaşı dökerken, şimdi malesef oğulları bizleri sorluyor duruma geldi. Tabii ki herkes seçtiği yolu kendi belirler. Ülkücü camia da değişik yerlerde yer alabilir. Ama adı artık ülkücü olamaz. Cem Uzan gibi adamlara inanıp onun yolundan gidenler, Orhan Pamukoğlu diye biri çıkınca onun peşinden koşanlar kendini ülkücü harekette nasıl sayabilir. Ülkücü hakeketin temsili elbette ki sadece MHP de değildir ama, Orhan Pamukoğlu ya da sol bir parti hiç değildir.

        Biz böyleydik derken, geçmişe yönelik şu ana kadar yazılmış en güzel yazı en güzel tesbit idi Mevlüt Kaleli abimizin yazısı. Canlar verilmiş, bedeller ödenmiş bir hareketin en güzel analizi idi. Yazıyı okurken duygulanmayan, gözleri dolmayan o günlerin bir insanını düşünemiyorum. Fiziki İşkenceleri yaşamayanlar da değişik işkencelere tabii oldular o günlerde. Öyle ki bulundukları ortamda baskılara maruz kaldılar. Her türlü baskı gurpları tarafından.

        Ardından gelen süreçte kimileri menfaatleri için başka başka yollara saptılar. Kimileri iktidar partilerini gezip durdular. Hangi kapıda yer yağlı ekmek var onun peşine düştüler. Koca koca sandığımız bazılarını değişik partilerde yer edindiklerini de gördük. İhale peşinde, makam peşinde olanlara rastladık çokça. Ama işte bunlara ülkücü denemezdi. Bunu da bilmek gerekir. Kendilerini öyle adlandırsalar da.

        Sonrasında türeyen bazı ne idüğü belirsizler ülkücü hareket üzerinde söz sahibi oldular, biz böyleydik denenleri, öylelelri tasviye ettiler. Uzaklaştırdılar uzaklaştırıldılar. Mukayese de edilmeli tabi ki bunlar geçmişle bugünle.

          Geleceğe yine damgasını vuracak bir varlıktan bahsediyoruz. Cahit TARHAN'ın yazısını yorumladığımız bazı arkadaşlarla konuştuğumuzda haksızlık varmı söylenenlerde diye yorumlarda bulunduk. Öyle olmadımı? Ozan Arif haksızmı.? Hatalardan uzaklaşılacak bir harekette bugünün siyasi görüntüsü olmayacak. Bu kişilerde olmayacak. İşte o gün Türkiye yeniden şahlanacak, terörle mücadele daha kararlı olacak, bugünün bayrak düşmanları vatan düşmanları kolay hareket edemeyecek. Sahipsiz vatanın batması haktır. Sen sahip olursan batmayacaktır diyen şaiir hepimize görev veriyor aslında.

           Sonuç olarak ülkücü hareket birilerinin küçümsemeye çalıştığı gibi basit bir hareket olmadığı gibi, ülkücüyüm diye ortaya her çıkanın da kendini camiiaya aitmiş gibi gösterecek basit bir dava değildir, tabir değildir. Kendine ülkücüyüm diyenlere aslında Mevlüt Abi nasıl ülkücü olunur bi tarifini yapsa...

Sitede yayınlanan köşe yazılarından yazarları sorumludur  Yazarın Diğer Yazıları

 


 
GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
SABIR SELAMET VE ZAFER

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu