SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
  YAZARLARIMIZ
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR - Siyami  AKYEL - Gumushacikoylu.net

BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

Siyami  AKYEL


25.12.2018

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, Hilâfetin İlgası ve Harf İnkılâbı’yla birlikte Türkiye’de iki sınıf güçlenmiştir: Batıcılar ve dinde reformcular.

18. yüzyıldan sonra Osmanlı’da Batıcılık cereyanı Batı’nın bilimdeki terakkisinin örnek alınmasıyla sınırlı kalmış, Batı’daki gibi dinin sorgulandığı bir süreç yaşanmamıştır. Osmanlı şer’i bir devlet olduğu için din devlet eliyle korunmuş, dinde reforma izin verilmemiştir. Buna mukabil “Batıcılık”, Avrupa’nın baskısıyla diğer alanlarda belli oranda başarılı olmuştur. Özellikle Islahat Fermanı’yla gayr-i müslimlere tanınan ayrıcalıklar, eski gücünü kaybetmiş Osmanlı’ya, Avrupa’nın baskısıyla kabul ettirilmiştir.

Batıcılık akımının gerçek manada vücut bulması ve güçlenmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, Hilâfetin İlgası ve Harf İnkılâbı’yla olmuştur.

Cumhuriyet’le birlikte uygun zemin bulan Batıcılar, Hilâfetin İlgası’yla Müslümanlar arasındaki bağın kopmasını iyi değerlendirmiş; buna bir de Harf İnkılâbı eklenince tamamen güçlü konuma yükselmiştir.

Batı’dan ithal “Latin/Yunan Alfabesi”nin kabulüyle birlikte, 1492 yılında Osmanlı Sultanı II. Beyazıt tarafından İspanya’dan getirilip yok olmaktan kurtarılan Seferad Yahudileri ve onların türevi Sebataycılar (Dönmeler) ile Ermeni, Rum, Yahudi, Hıristiyan gibi dini ve etnik guruplar Batı kültürüyle münasebetlerinden dolayı yeni alfabeye uyum sorunu yaşamamıştır. Buna mukabil, ecdadımızın 10. yüzyıldan beri kullandığı, İslâm kültürünün vazgeçilmez parçası İslâm harflerinin tümden ortadan kaldırılması ve yaklaşık 900 yıllık bir hafızanın bir günde silinip atılması; bunun yerine yabancı olduğumuz Latin/Yunan Alfabesi’nin zorla dikte edilmesi inançlı kesimde uyum sorununa yol açmıştır. Harf İnkılâbı’yla birlikte Osmanlı’nın ulema sınıfı (ilmiye) ve asgari din bilgisine sahip geniş halk kesimleri uzunca bir süre bocalamış; bahse konu dönemde yetişmiş birçok Osmanlı âlimi, yeni tedrisata ayak uyduramamıştır. Halk yığınları da İslâm harflerinden uzak kaldığı için, terakkinin ancak Batı’da olduğu gibi dinde reformla yaşanabileceği vehmine kapılmış dinde reformistlerin önü açılmıştır.

Yüzlerce yıllık İslâm kültüründen kopan Müslüman Türkiyeliler, özellikle “Milli Şef” döneminde cenazesini kıldıracak imam bulamaz hale getirilmiştir. İşte bu yeni ortam, Sebataist, Ermeni, Rum, Yahudi, Hıristiyan gibi dini ve etnik klikleri güçlendirmiş; bunların etkisiyle “dinde reform” arzusunda olan güruhun ektiği tohumlar meyveye durmuştur. Yüzyıllardır dini eğitim veren medreselerin kapatılmasından sonra Müslüman toplumda “cenazesini kaldıracak imam bulunamaması” trajedisi yaşanmasaydı belki de İmam-Hatip Liseleri açılmayacaktı. Ama Türkiye Cumhuriyeti tarafından açılan İmam-Hatipler ve yüksek öğrenime yönelik ilahiyatlar, Osmanlı’nın ilim yuvaları medreselerin yerini tutamamıştır.

Resmi ideoloji tarafından baskı altında tutulan İmam-Hatiplerin müfredat ve metot yetersizliği, geçmişle rabıtası kopartılmış milletin sadrına şifa olmamış; buradan yetişenler, gerek bilgi eksikliği gerekse düzenin sıkı denetimi sonucu toplumu gerektiği gibi irşat edememiştir.

İmam-Hatiplerden sonra açılan ilahiyat fakülteleri, müfredat, metot ve yetişen elaman açısından Osmanlı medreselerinin yerini asla tutamamıştır. Ali Fuat Başgil merhumun Ankara İlahiyat için söylediği, “Buradan din âlimi değil, din münekkidi (tenkitçisi) yetişir” sözü meramımızı özetliyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, laiklik ilkesinin benimsenmesi, Hilafetin İlgası ve Harf İnkılâbı, Batıcıları ve dinde reformcuları güçlendirirken, milleti bu iki zümrenin zararlı fikirlerine karşı korunaksız hale getirmiş; halka Ehl-i Sünnet Müslümanlığını anlatma yollarını zorlaştırmıştır. Bu hâl, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Osman Nuri Çerman gibilerle başlamış, günümüzde peygambersiz, sahabesiz ve mezhepsiz bir İslâm projesine dönüşmüştür. Bu süreçte müesses nizam, dinde reformcu ve Batıcıları desteklerken, Ehl-i Sünnet ve Batı karşıtı gelenekçileri baskı altında tutmuştur. Meselenin özü budur.
Sitede yayınlanan köşe yazılarından yazarları sorumludur  Yazarın Diğer Yazıları

 


 
GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
SABIR SELAMET VE ZAFER

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu