SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ DEĞERLERİMİZ, DAMAT HAMAMI
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ DEĞERLERİMİZ, DAMAT HAMAMI
Üç gün üç gece olan düğünlerde bir çok kültüren etkinliklerimiz yer alıyordu, şimdi ise 30 dakikalık merasimlerle evlendirme dairelerinde iş bitiriliyor...

Tarih: 02.12.2009      Okunma: 5174     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi, cumara mahallesi, çay mahallesi, saray mahallesi, hacıyahya mahallesi,

Hamam kelimesi Arapça   hammâm ” kelimesinden gelmektedir. Hamâm’ın kelime manası ; özel bir düzenle ısıtılan sıcak ve soğuk suyu bulunan, yıkanma amacıyla kullanılan yapı demektir. Hamamın tarihi Romalılar’a kadar uzanmaktadır.

 

Türk hamamına özgü terimler:
Külhan : Hamamların ısıtıldığı, kapalı ve geniş ocak
Sıcak Halvet : Külhanın üstü
Soğuk Halvet : Külhana uzak olan yer
Natır : Müşteriyi yıkayıp keseleyen kadın çalışan
Tellak : Müşterileri yıkayıp keseleyen erkek çalışan
Peştemal : Örtünmek için kullanılan ince dokuma
Takunya : Hamam terliği
Kese : Kir Çıkartmak için ele geçirilen
İlif : Sabun ile vucumuzu yıkayan

 

Eskilere gittiğimiz zaman,  evlilik çağına gelen oğullarını evlendirmek için anneler,  yakın eş, dost ve tanıdıklara sordukları gibi  düğün dernek gibi toplantı mekanlarındaki  kalabalık ortamlarda, bayanlara açık  hamamlarında, evlenecek oğullarına gelin adayı bakarmış.

 

Türk hamam kültürü sosyal aktivitelerin kutlama yeri olduğu gibi, kültürümüzde de büyük önem taşıyan yerlerdir. Bu kutlama merasimleri içinde  gelin hamamı, damat hamamı, asker hamamı adı altında etkinlikler hala yapılan gelen türden bir etkinlik olarak devam ettirilmektedir.  

 

Damat Hamamında ; Damat adayı olan kişinin arkadaşları  Cumartesi Sabahı damat ile hamama giderler, damadı yıkarlar, yıkarken de  damat adayına geleneklerimizde olan bir dizi işlem yaparlar bu yapılan şeylerden damadında haberi vardır arkadaşlarınında. Böyle bir damat hamamını görüntülemek için  fotoğraf makinamızı alarak bunları görüntüledik.

 

Damadı yıkayan arkadaşları, yıkama esnasında damadın başına önce ketçap döktüler üstüne yumurta kırdılar, ardından kovalarla soğuk suyu başından aşağıya dökmek suretiyle damadı usül ve erkan bakımından çimdirdiler. Tabiki bu görüntüyü alırkende bu olayı izledik, izlerkende bizlerinde damat olarak hamamda yıkanma şekli ve bizim damat olan arkadaşlarımızı yıkama şekli aklımıza geldi.

 

Bir gelenek olarak yaşatılan damat hamamı Gümüşhacıköy ilçemizde halen devam ettirilen bir kültür etkinliği olmakla beraber bizde bu kültürel etkinliği fotoğraf karemize almak için Gümüşhacıköy ilçemizdeki Böcüklü Hamamdaki  damat hamamını izledik görüntüledik.

 

Bizim bölge insanımızdan  Gümüşhacıköy’lü olup da hamam kültürünü bilmeyen yoktur. Hamam bizim insanımız açısından vazgeçilmez bir alışkanlığımız ve tutkumuzdur. Artık damat hamamı, gelin hamamı, asker hamamını yaşadığımız büyük kentlerde bulmakta mümkün değil yapmak mümkün değil. Düğünler yarım saatlik törenle evlendirme dairelerinde yapıldığı için bizde anılarımızdaki düğün etkinlikleri ile yaşamaktayız. Ne diyelim...

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
SABIR SELAMET VE ZAFER

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu