SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
SEMAVER KÜLTÜRÜMÜZ VE ESKİ MEKANLAR
SEMAVER KÜLTÜRÜMÜZ VE ESKİ MEKANLAR
Semaverler nostaljik ortamda kaldı ama bu gün bile semaver ile çay için alışkanlıklarını devam ettiren çok insan var...

Tarih: 21.11.2009      Okunma: 6327     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi, cumara mahallesi, çay mahallesi, saray mahallesi, hacıyahya mahallesi,

Gümüşhacıköy ilçemizin biraz geçmişine gidecek olursak, Kayınpınarı Çeşmelerinin lülelerinin olduğu kısımın üst kısmında havaleli bir ahşap çatı olup kenarları açıktı, o zamanlarda wc’ler bu gün gibi alt kısında değil üst kısımda yer alıyor wc’lerin  kenar kısmı çaya bitişik yer alıyor çay ile wc’ler arasında  ufak bir geçiş yolu bulunuyordu. Wc’ler cami tarafına dayanan dış  kısımda  dükkanlar yer alırken dükkanların bulunduğu alanda bir avlu şeklinde,  şunda bunun yarısı duruyor. Bu avlunun içi mekanında Gümüşhacıköy ilçemizin tenekece, bakırcı ve kalaycı esnaflarının dükkanları bulunurdu. Bu avlu kısmına Kayınpınarı çeşmelerinin olduğu yerden ve Şu an Konyakcıların olduğu yerden iki giriş kısmı bulunur içerde kalan avlu küçük mütevazi dükkanların bulunduğu mekan olduğu gibi bu kapalı avlu gibi olan dükkanların içinde kalan kısımda, Cuma sabahları yağ katık pazarı kurulurdu.

 

Bu eski dükkanlarda, kalaycılar, bakırcılar, sobacılar, tekenekeciler yer alırdı,  teneke ustaları çeşitli el marifetleri ile tenekeye şekil verir güzel güzel eserler meydana getirirdi. İşte burada bahsetmek istediğim konu eskiden bu dükkanların önünde semaver ustaları semaver yapar semaverleri de dükkanlarının önünde teşhir ederlerdi.

  

Semaverin tarihine inecek olursak, uç asırlık bir mazisi olan Semaver’in, Anayurdu Rusya olan ve özellikle Rus evlerinin çoğunda nostaljik olarak yer alan bu metal kabın ismi, Rusça'daki SAMA ve VARİT olan, yani ' yalnızca kaynamak ' anlamına gelen kelimelerden türeyerek bu ismi almıştır.  

Semaver (Rusça: Samovar ), otomatik çay pişirme cihazı ; Çay demlemek ve demli çayın bardakta açılması için gerekecek sıcak suyun kaynatılmasında kullanılan ve içinde odun ve kömürle yanan ocağı bulunan musluklu kap anlamına gelmektedir.

Bakır, pirinç, tunç veya saçtan imal edilen semaverler silindir veya dikdörtgen prizması şeklinde yapılır.

Alt tarafta delikli ve ızgaralı kömür yanan kısım ve yukarıya doğru uzanan baca ile, bunun etrafında ısınan suyun bulunduğu su haznesi yer alır. Altta, su almak için bir küçük filke yani musluk vardır.

Semaver bizim kültürümüze öyle bir girmiş ki artık ayrılmaz bir parça olmuştur. Amasya yöresinde her ilçede semaver ustaları bulunmakta olup, 150 yıla yakın bir zamandır Samsun Vezirköprü ilçesindeki tarihi bedestende Semaver ustaları Türkiye’nin her tarafına semaver imal etmektedirler. Rivayete göre Vezirköprü’de yaşamış Ermeni asıllı teneke ustası Kirkor Efendi tarafından semaver yapımının başlatıldığı rivayet edilmektedir.

Bizde yöremizde bölgemizin vazgeçilmez bir parçası olan semaverleri yapan 50 yıllık semaver ustası Uğur ustayı Merzifon’daki dükkanında ziyaret ettik. Semaver hakkında bilgi alırken, aynı zamanda semaver ustalığının inceliklerini de kendisinden dinledik.

 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  1 )                                                          
 

Hidayet ERNİL
Haberinize, emeğinize sağlık. Bu adam BENİM BABAM, Allah'a şükür böyle bir insanın evladıyım.
  Tarih: 11.8.2012

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu