SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
100 GR KUŞBURNU, 100 GR PORTAKALDAN 40 KAT FAZLA
100 GR KUŞBURNU, 100 GR PORTAKALDAN 40 KAT FAZLA
Vücudumuz için faydalı olan bütün ürünler doğada fazlası ile bulunmaktadır..

Tarih: 28.10.2009      Okunma: 3089     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi, cumara mahallesi, çay mahallesi, saray mahallesi, hacıyahya mahallesi,

Hastalıklar için kullandığımız bir çok ilacın ana maddesi bitkilerden sağlanmaktadır. İnsan vücudunun bağışıklık sistemi vücudu koruma şekli olarak bir kalkan vazifesi görmektedir. Hastalıklara karşı korunmak için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamız gerekmektedir.

Bağışıklık  sisteminin güçlü olması  için vitamin ve minerallere büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Vücudumuzun büyük bir önemle ihtiyaç duyduğu ürünler bölgemizde, yöremizde doğanın kucağında bolca bulunmaktadır.

Eskilere gittiğimiz zaman Kren ( kızılcık ), Elma hoşafı, ( kurutulmuş elma), Kuşburnu marmelatı, gibi ürünler sofralardan eksik olmadığı gibi her mevsimde yenir günlük hayatımızda beslenmemizde büyük yer almaktaydı.

Kuşburnunun faydaları her alanda bilinmektedir, grip ve soğuk algınlığı ile bazı kanser türlerinin oluşmasına karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu gibi, kan yapıcı ve tansiyon düzenleyici özelliği bulunmaktadır.

100 gram kuşburnunun 100 gram portakaldan 40 kat daha fazla C vitamini içirmektedir. Kuşburnunda C vitaminine ek olarak B1, B2, E ve K vitaminleri ile karoten olduğu söylenmektedir. Kuşburnu meyvesi halk arasında, Yabangülü, Şillan, Deligül, Gülburnu, Gülelması olarak da ifade edildiği gibi, bahçe bitkileri açısından peyzaj çalışmalarında kullanıldığı yerde hoş görünümlü bir türdür. Kuşburnu bitki türü olarak gülgillerden olup, ömrü; 30-40 yıl sürdüğü ama yaşam süresinin doğada 300 yıl gibi bir zaman olduğu bilimsel araştırmalarda yer almaktadır.

Kuşburnu kök yapısı kuvvetli bir yapıya sahip olmakla birlikte, hem yüzeyde saçak kökleri, hemde derinde 3 metreye inen kazık kökleri mevcuttur. Bir kuşburnu gövdesinin bilek kalınlığına ulaşabilmesi için onlarca yıl geçmesi gerekmektedir. Kuşburnu Mayıs ayının başlarından, Eylül ayı sonlarına kadar 4 periyod şeklinde açar. Kuşburnu meyvesi parlak kırmızı renkte, yumurtamsı veya yuvarlak şekilde, içi tüylü kılçıklı doğal bir üründür.

Bu kadar faydalı bir ürünün faylarını anlatmakla bitmiyor bize kalan tek şey faydalarından istifade etmektir.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
SABIR SELAMET VE ZAFER

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu