SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
İNÖNÜ´NÜN MAKAM OTOMOBİLİ GÜMÜŞHACIKÖYDE
İNÖNÜ´NÜN MAKAM OTOMOBİLİ GÜMÜŞHACIKÖYDE
1938 model Opel Kapitan Alman malı otomobil, bir dönemler İnönü´nün makam otomobili olan araç ilçemizde...

Tarih: 23.10.2009      Okunma: 6471     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi, cumara mahallesi, çay mahallesi, saray mahallesi, hacıyahya mahallesi,
Bir zamanlar İsmet İNÖNÜ’nün makam aracı olarak kullandığı, 1938 model Alman Opel Kapitan marka otomobil Gümüşhacıköy ilçemizde emekli bir motor ustası olan Cuma ÇİĞDEM ustanın garajında bulunmaktadır.

 

Alman Malı

Opel Katitan

4 kapılı,

Gri Rekli,

Motor Seri No : X 25 L – 5101992

Şasi No : 012264

Benzinli,

1.150 Kğ. Ağırlığında

 

Nasıl oldu da bu tarihe şahitlik etmiş bu otomobil Gümüşhacıköy ilçemize kadar gelmiş ve hala çalışır vaziyette durmaktadır.

 

Türkiye’ye özel otomobillerin ilk girdiği yıllara rastlayan 1938 tarihi, o dönemin devlet erkanınca Almanya’ya sipariş edilerek getirilmiş ve bir dönem İsmet İnönü’nün makam aracı olarak kullandığı Opel Kapitan Marka otomobil’in seceresini araştırdık ve  edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

 

Otomobil Türkiye’ye ilk geldiği yıllarda İsmet  İnönün makam aracı olarak kullanılır, daha sonra otomobil ihale yöntemi ile satışa çıkartılır, bir Ankara’lı tarafından otomobil alınır taksi plakası takılarak Ankara’da taksi olarak çalıştırılır. Otomobili alan adamın vefatı üzerine otomobil bir müddet alan adamın garajında yatar. Otomobil sahibinin vefatı üzerine mirascıları tarafından satışa çıkartılır. İlçemiz eski motor ustalarından Raşit SENGİR ustanın bir tanıdığı 1938 model Opel Kapitan marka bir otomobilin Ankara’da satıldığını haber verir. Raşit usta duyar duymaz hemen Ankara’ya hareket eder ve otomobilin satıcıları  mirascılarından  1954 yılında satın alır.

 

Otomobilin üzerinde 06  ticari plaka ile birlikte alan Raşit usta, ticari plakayı satar, otomobili alır Gümüşhacıköy’e getirir. Otomobile yeni plaka ve ruhsat işlemi yaptıran Raşit usta 1954 yılında yaptırdığı işlemlerde aracın ruhsatı,  1954 model olur, yeni plakası ise ;  05 DU 417 olarak değiştirir.

 

Cuma usta Raşit ustanın çırağıdır. Cuma usta Raşit ustanın yanına 1968 yılında çırak olarak girer, çıraklık döneminden de tanıdığı otomobil, ustasının gözünde çok büyük önem arz etmektedir. Raşit ustanın vefatı üzerine, Raşit ustanın hanımı Mebuse hanım otomobili Raşit ustanın çok sevdiği çırağı olan Cuma ustaya vermek ister. 1994 yılında Cuma usta otomobili üzerine alır ve ruhsat ve plaka değişir. Tarihi otomobilin plakası 05 AD 329 olur, hala bu plaka üzerinde bulunan otomobili, 15 yıldır dağda, bayırda, tarlada kullanan Cuma ÇİĞDEM özel bir ihtimam ve sevgi ile garajında bekletmekdetir.

 

Cuma usta ile yaptığımız görüşmede, bunun nasıl İsmet İnönü’nün makam aracı olduğunu ispat ederiz dedim, ustada bir anısını bize anlattı. İnönü döneminde, şoför olarak  askerlik yapan, Gümüşhacıköy’lü hemşerimiz, otomobille ilgili konu  açıldığı zaman, o dönemde İsmet İnönü’nün silahlı bir saldırıya  olduğunu o  otomobilin sağ arka  kapısında bir kurşun deliğinin izinin olması lazımdı demesi üzerine,  Cuma ustanın yaptırdığı incelemede bunun mevcut olduğunu bastemektedir.   

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu