SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
40 YILLIK MAHALLE BAKKALI İSKENDER ELMAS
40 YILLIK MAHALLE BAKKALI İSKENDER ELMAS
Mahalle bakkalları, mahalle sakinlerinin uğrak yeri, tek peşin olan selam gerisi veresiye olan mekan.....

Tarih: 19.10.2009      Okunma: 3854     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi, cumara mahallesi, çay mahallesi, saray mahallesi, hacıyahya mahallesi,
Eskiden mahalle bakkalları  bambaşka bir güzellik ve özellikler içeren ticari mekanlar olarak bilinirdi.Mahalle bakkalları ticari mekanlardan çok danışma merkezi, dedi kodu üretme yeri, mahalle çocuklarının toplandığı alan, yaşlı insanların oturması için önünde tabureler bulunan yer, çocukken ticari hayatla ilk buluştuğumuz alış verişi ilk öğrendiğimiz yer olarak bililirdi.

 

Mahalle bakkalları fahri muhtar gibi hizmet veren kurum gibi çalışır, bakkallık yapan kişilerin isimleri ile anılan ünvanları, güler yüzleri ile gelen geçen mahalle sakinlerini ağırlayan uğurlayan mola verdikleri bir yerdi.

 

Mahalle bakkallarında peşin olan tek şey selam ve muhabbettir, gerisi veresiyedir. Mahalle bakkallarının revaşda olduğu dönemlerde olmayan satılmayan malzeme yok gibiydi. Mahalle bakkalları yerine göre nalburiye malzemesi, tuhafiye, kuvafiye malzemeleri, tekel bayii. yerine göre eczane ilaçları, yerine göre kuru yemişçi, yerine göre zuccaciye, yerine göre ekmek fırını,  yerine göre tüp satılan,  yerine göre manavlık dahil her alanda malzemenin satıldığı yerlerdi.

 

Süper marketlerin çıkmasıyla, mahalle sakinleri çarşı esnaflarına kaymaya başladı.Çeşit bakımından çok, birazda ucuz olması, en önemlisi kredi kartının işlemesiyle birlikte mahalle bakkallarının sayısı azaldı, mahalle arasındaki bakkallar ekme, süt, günlük ihtiyaçları satan küçük işletmeler oldu.

 

Gümüşhacıköy ilçemiz Cumara Mahallesi İstasyon Caddesinde 40 yıldır,  mahalle bakkallığı yapan İskender Elmas hala bu işi yapmaya devam eden mahalle bakkallarından bir tanesi olarak ısrarla işini mesleğini devam ettirmektedir. Kendisi ile yaptığımız görüşmede hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını söylerken, yaptığı işin eskiden bir kazanç kapısı olduğunu mahalle bakkallığının itibarlı bir meslek olduğunu, mahalle sakinlerin yaptıkları alışverişten karlı olduğunu, parası olan olmayan herkes bizden alış veriş eder, parası olduğu zaman öder, parası olmadığı zaman ihtiyaçlarını yine alır böyle güzel diyalok ve sıcak ilişkiler ile itimat güven güzel bir iletişim olayı vardı. Şimdi ne eski işler nede eski müşteriler var.Diyor İskender Elmas.

 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu