SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
SANAYİNİN GÜLÜ İPEK USTA
SANAYİNİN GÜLÜ İPEK USTA
Gümüşhacıköy ilçemiz Sanayi Sitesinde Kaborta Ustası olan, İbrahim Akbaş lakabı ile İpek Ustayı sizlere tanıtacağız...

Tarih: 14.10.2009      Okunma: 3894     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi, cumara mahallesi, çay mahallesi, saray mahallesi, hacıyahya mahallesi,
İbrahim AKBAŞ  ( İpek Usta )

 

Gümüşhacıköy ilçemiz sanayi sitesi esnaflarından İpek Usta olarak bilinen, İbrahim AKBAŞ’ı bu yıl içinde tanıma fırsatım oldu, memleket insanı olarak herkes bir birini biliyor, tanıyor ama bir iş vesilesi yada bir ortak bir konuda bir arada olmadan yakından tanıma gibi bir fırsat olmuyor.

 

Altı yıla yakın bir zamandır site işi ile uğraşıyorum, bu işte iddiam yok ama bu işi yapanlara örnek olsun deyip adam gibi bir şeyler üretmeye çalışıyorum. Her zaman anlattığım gibi her gittiğim yerde fotoğraf makinam,kalem kağıdımı hazır bulundurur  ulaşabildiğim bilgi, belge, resim gibi konularda kendi başıma amatörce uğraş veriyorum. Meseleye gelecek olursak, İpek Usta ile tanışma faslını anlatayım, bu yazın izin dönemimde memlekette Menderes Kırmızı beyin dükkanının önünde otururken, İpek usta bana sitemli bir şekilde bizi yazmıyorsun sanayi esnafını sitende konu etmiyorsun dedi, kendisi ile randevulaşarak sanayideki bütün esnafların bilgilerini resimlerini alarak sanayi esnafı ile  görüşmemizi İpek Usta sağladı, işini gücünü bıraktı tek tek sanayi esnafını gezerek resim, bilgi, mevcut esnaflar, eski esnaflar hakkında bilgiler aldık. Bu vesile ile sayın ustamızla tanışmış olduk.

 

Bizde bilgilerini derlediğimiz Gümüşhacıköy Sanayi Esnaflarını tanıtmaya başlarken, canla başla bulunduğu alanda hizmet etmeye çalışan, çabalayan biri olarak, Madeni İşler ve Sanatkarlar  Oda Başkanı görevini yürüten,  Sanayimizin İpek Ustası İbrahim Akbaş ile başlayalım dedik.

 

1958 doğumlu İpek Usta İlkokuldan mezun olduktan sonra, 1970 yılında, 12 yaşında Gümüşhacıköy İlçemizin Kaborta Ustalarından merhum Sami CÖMERT’in yanında çıkarak olarak mesleğe başlar. Sami Ustanın yetiştirmiş olduğu çıkarlar arasında , Kurtça, Antranik, Osman ÖZKAPTAN, İbrahim YİĞİTOĞLU, Arif AKBAŞ, Sedat FURAT, Mehmet ÖZÇELİK, Ünal BATMAN, Namık BATMAN, Nihat SARIGÜL ve Sami Ustanın Oğlu Ahmet CÖMERT bulunmaktadır.

 

Altı yıl çıraklık kalfalık döneminden sonra, 1976 yılında ilk dükkanını kadeşi Arif AKBAŞ ile birlikte, Gümüşhacıköy ilçemiz Osmancık Caddesinde açan İpek Usta, Sanayi İnşaatının bitmesiyle birlikte, dükkanını Gümüşhacıköy Sanayi Sitesi G/1 Blok No: 4 taşımış ve halen bu adreste mesleğini devam ettirmektedir.

 

İpek Usta Sivil Toplum Kuruluşlarından Meslek Oda Başkanlığı görevini de yürüterek, Gümüşhacıköy ilçemizin tanıtılması, esnafların sorunlarının dile getirilmesi için büyük uğraş ve mesai harcamaktadır.

 

İpek Ustamızı kısa ve öz burada anlatırken, tekrar kendisine bize göstermiş olduğu yakınlık ve ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz.
Saygılar sunuyoruz.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu