SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
RAMAZAN´DA SAÇÜSTÜ EKMEĞİ
RAMAZAN´DA SAÇÜSTÜ EKMEĞİ
Ramazan ayının vazgeçilmez yemeklerinden sahurda hamur işi pıtıl, saçüstü, çızlak ve tavada kızartılan bişibabalar akla gelir....

Tarih: 12.09.2009      Okunma: 5523     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi, cumara mahallesi, çay mahallesi, saray mahallesi, hacıyahya mahallesi,
Sayılı günler tez gelir geçer derler, ramazan ayıda geldi geçiyor, bayram yaklaştı. Gümüşhacıköy ilçemiz ve yöresinde ramazan sofraları bir başka olur. Eskiye gittiğimiz zaman ramazanlarda iftarlar çok renkli, sahur geceleri çok farlı ortam ve zamanlarda geçerdi. Memleketten ayrıldığımda,  İstanbul’da 6 yıl yalnız yaşadım. Ramazan ayı geldiği zaman bana bir hüzün ve gariplik çöker bazen çok duygulanırdım. Sebebi ise iftar ve sahurlarda yalnız bir başıma yemek yemekti.

 

Yine eskilere gittiğimiz zaman, ramazan akşamları kahvehaneler sahura kadar açık, terafi namazlarında camiler dolar, her akşam değişik camilerde terafi namazı kılınır, terafi namazlarını hızlı kıldıran camilere rağbet çok olur,  terafi çıkıkışında çarşıda bir hareketlilik yaşanır, namaz sonrası kahvelerde çaylar yudumlanırdı.

 

Ramazan geceleri davulcularımız kapı kapı dolaşır, kapıya gelen davulcuya bahşişler verilir, sahur geceleri evdeki hanımları bir telaşa alır, bahçelere kurulan saç ayakları ile ocaklar yakılarak saçlar kurulur, önceden hazırlanan hamurlar, el marifeti ile oklavadan geçirilir biri oklava ile hamuru açarken diğeri saç üzerinde pişirme işini yapar, hamur işinden pıtıl, çızlak, saçüstü ve tava içinde kızartılan hamurdan bişibabalar yapılırdı.

 

Sahurda geceleri bir curcuna yaşanır tüm komşular bir birini uyandırır, evlerinde yaptıklarından bir birlerine ikramlarda bulunurdu.

 

Gece semaver ve demlikler kaynar, koyu katıktan da çalkama ve ayranlar yapılarak sofraya konur, sahurlarda ufak büyük demeden evde yaşayan herkes kaldırılır, sahurda sofrasında yerini alırdı.

 

Küçük çocuklara tekne orucu tutturulur, tam gün orucunu tutan çocuklar büyüklerine oruçlarını satar orucunu tutma karşılığında para alırdı.

 

Akşamları iftar saati yaklaştığı zaman, ilçemiz büyük caminin avlusundan ramazan topu atılırdı, herkes sofranın başında topun atılmasını beklerdi.Yine iftarlara her akşam bir yakın, akraba, komşu, tanıdık davet edilir, ramazan boyunca herkes bir birine davetli gider komşuluk dostluk daha bir pekişirdi.

 

Sizlere böyle bir nostalji ramazan günlerini anlatırken, ramazan günlerin anısına Gümüşhacıköy ilçemizde evinin önünde saçüstü yapan bir ailenin resimlerini getiriyoruz.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu