SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
GÜMÜŞHACIKÖYDE SİNEMANIN TARİHİ 1950 YILI
GÜMÜŞHACIKÖYDE SİNEMANIN TARİHİ 1950 YILI
Bundan 59 yıl önce Gümüşhacıköy ilçemizde sinema var iken, şu anda iki sinema binası olmasına rağmen sinema yerine düğün salonu olarak kullanılmaktadır..

Tarih: 20.07.2009      Okunma: 2990     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi, cumara mahallesi, çay mahallesi, saray mahallesi, hacıyahya mahallesi,
Gümüşhacıköy ilçemiz sinama ile 1950 yılında tanıştı,  ilk sinemayı açan kişi lakabı ile “ Tuluk “ olarak tanınan İsmail ONUR’dur.

 

1945 yılında, Karaburunların Yusuf olarak bilinen kişinin sabahçı kahvesi olarak açtığı eski  garaj kahvesi, Ömer isminde birine devretmesiyle  5 yıl bir süre içende eski garaj kahvesi sabahçı kahvesi olarak hizmet verir, 1950 yılında İsmail ONUR’un işletmeciliğine geçen eski garaj kahvesi 1950 yılında sinema olarak işletmesiyle birlikte Gümüşhacıköy ilçemizde ilk sinema bu mekanda açılmış olur.

 

Tarihi eski olan eski garaj kahvesi PTT binasının yapılışına kadar kahvehane olarak hizmet verirken, Garaj kahvesinin en son işletmecisi ise ilçemizin eski mütehitlerinden olan lakabı ile “ Ola Yaşar “ olarak tanının Yaşar BİLGİN ve oğlu Nihat BİLGİN çalıştırmıştır.

 

Kısa bir süre eski garaj kahvesini sinema olarak işleten  İsmail ONUR  daha sonra şu anda düğün salonu olarak işletilen köprü başında çayın kenarında bulunan binada  güneş sinemasını açar. Güneş sineması eski haliyle küçük ve sade, koltukları deri kaplı, balkon dediğimiz üst katla birlikte, aşağı salon ve yukarı balkon salonda sinema seyretmek farklı tarifelerde olduğu için aşağıdakiler yukarı geçemezlerdi.Baba İsmail ONUR’dan Recep ONUR sinema işletmeciliğini devralarak işletir.

 

Tabiki Gümüşhacıköy ilçemizde o dönemlerde herkezin tanıdığı iki isim vardı. Bu kişinin biri bilet satar biride kapıda dururdu. Güneş sinemasının emektarı lakabı ile “ Kambur “ Bayram olarak bilen kişi ve bilet kontrolörü Güneş sinemasının emektarı Orhan diye bir kişi vardı.

 

Edindiğimiz bilgiye göre Gümüşhacıköy ilçemizde ikinci sinema ise şu andaki belediye sitesinin bulunduğu mevkide park sineması olarak açılan sinemadır.

 

Bu gün Cumhuriyet Kültür Merkezi olarak bilinen salon, ilk yapılışında sinema olarak yapılmıştır. Sinemanın ismi Saray Sinemasıdır. Saray sineması önceki sinemalara göre daha lüks görünümlüydü. Saray sinemasının ilk yapılışı Televizyonun çıkış tarihine rastlaması o dönemde sinemanın popülaritesini azaltmıştır.

 

Saray Sinemasının ilk işletmecileri Örgücüler ve Çürük Sadıklar olarak bilinen kişilerce yapılmıştır. Daha sonra Çatlak Mıstık ve Bedri ÖZKAN ortak işletmesini yapmıştır.

 

Eski dönemlerde sinema afişleri Gümüşhacıköy şehir merkezimizde Büyük Camii yanındaki meydandaki çınar ağaçlarının yanındaki yerde, şu anda İş Bankasının bulunduğu Çivek Tuhafiyenin duvarına asılırdı. Ayrıca o dönemde mahallelerde bir pikap arka kasasında iki yönlü tabelalara asılan afişler ve pikap üzerindeki hopörlerden yapılan anonslarla duyuru yapılırdı.

 

Eski sinemalar bina olarak var olsa da, ne eski sinemacılar, nede eski seyirciler yok artık.
 
 
 
 
Eski hacıköy daha başkaydı.   
sinema denince şimdiki çayın kenarında naylon cemalın binanın yerinde dişçi cemal amcanın yazlık sineması ve eski belediye sitesinin üstünde ortası havuzlu kara kızın babasının işlettiği harika bir yazlık sinema etrafında nargile içilen şahane arkadaşlıkların yapıldığı parkımız vardı bilenler bilir.
Gene eskilere uzandık sinema deyice makinist hasan abiyi örgücülerin mehmet abiyide unutmayalım.saray sinemasının girişinde berberlik yapan karapaklanın aliabiyede saygılar.  
                                                                      Yazan : Menderes KIRMIZI

 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  2 )                                                          
 


gene eskilere uzandık sinema deyice makinist hasan abiyi örgücülerin mehmet abiyide unutmayalım.saray sinemasının girişinde berberlik yapan karapaklanın aliabiyede saygılar
menderes  kırmızı Tarih: 22.7.2009                                                          
 
eski hacıköy daha başkaydı
sinema denince şimdiki çayın kenarında naylon cemalın binanın yerinde dişçi cemal amcanın yazlık sineması ve eski belediye sitesinin üstünde ortası havuzlu kara kızın babasının işlettiği harika bir yazlık sinema etrafında nargile içilen şahane arkadaşlıkların yapıldığı parkımız vardı bilenler bilir saygılar
menderes  kırmızı Tarih: 22.7.2009

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu