SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
RASİM FINDIKOĞLU
RASİM FINDIKOĞLU
Gümüşhacıköy ilçemizde eski araba ustalarından, Herek Halil, Boyacı İsmail, Hasanbeylerin Kadir, Tatar İsmail, Hasanbeylerin Rasim ustalar.....

Tarih: 01.07.2009      Okunma: 4144     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi, cumara mahallesi, çay mahallesi, saray mahallesi, hacıyahya mahallesi,

Tekerleğin icatını kim buldu bu  tam bilinmemekle birlikte, tarihi olarak,   M.Ö. 2.500 – 3.000 yıllarına dayandığı,  arteolog’ların yaptıkları kazılarda bazı eski mezarlarda tekerlek kalıntılarına rastladığı, bu tarih bilgi ise M.Ö. 2.950 yıllarına kadar tekerleğin tarihinin gittiği bilimsel çalışmalarla açıklanmaktadır.

 

Tekerlek denince araba akla geliyor. Araba deyince eski araba ustaları akla geliyor. Bizde arabacılık yapan ustalarımızı sitemizde konu etmek istedik bu konuda en bilgili kişi olarak gördüğümüz eski araba ustalarından, Gümüşhacıköy ilçemiz eski demirciler çarşısında araba ustası olarak mesleğini yürütmüş  olan, Rasim FINDIKOĞLU ile bir röportaj yaptık.

 

Öncelikle ustamızı tanıtırken, Gümüşhacıköy’de tanınan kimliği ile tanıtalım,  Hasan Beylerin Arabacı Rasim olarak bilinen ve tanınan, Rasim amca 1932 doğumlu olup, bu mesleği 9 yaşından beri yaptığını belirtirken, eski demirciler çarşısında bu işi yapan meslektaşlarından,

 
“ Herek Halil” olarak bilinen Halil DİLSİZ,

“ Boyacı İsmail “ olarak bilinen İsmail BOYACI,

“ Hasan Beylerin Kadir “ olarak bilinen Kadir FINDIKOĞLU,

“ Tatar İsmail “ olarak bilinen İsmail ÜRÜN Gümüşhacıköy ilçemizde arabacılık mesleğini yürüten kişiler olarak  tanıtırken adını yukarda bahsettiğimiz saydı değer  ustalarımızı burada bir kere daha yad etmiş olalım.

 

Rasim amcaya, önce kaç çeşit araba çeşit’i var diye sorduk, o da anlatmaya başladı.;

 

Eşek Arabası = İki büyük tekerlekli, tekerlerin altından yaylı, sandıklı  kasa, iki oku bulunan bir eşeğin koşulmasıyla yürütülmektedir.

 

Tek Araba = Dört tekerlekli, tekerlek yaylı, makaslı, arka iki teker büyük, ön iki teker küçük, iki oklu bir at koşulur.

 

Çit Arabası = Kasa ( V) tipi yaysız, dört tekerlekli, tekerlekler aynı boyda, yaysız, tek ok’lu çift at koşulur, daha çok tarım alanında, harman işinde, tarlalarda kullanılmakta birlikte eskiden harmanlarda sap taşıma işinde kullanılır ve bir yığın sapı taşıdığı gibi 1 ton yük kapasitesi bulunan araba çeşididir. Dedi.

 

Eskiden hayvancılık insanların önemli bir geçim kaynağı olduğu gibi, köyden şehir merkezine taşıma işi ihtiyaçlar hayvanlarla yapılırdı. Hayvanların olduğu yerde her zaman onların barınacağı yerler olarak ahırlar ve Han’lar  bulunurdu,eskiye gittiğimiz zaman  Gümüşhacıköy ilçemizde de  başlıca Han’ların isimleri ;

 

Büyük Caminin karşısında ki arada Meleğin Han’da,

Eski Ekin Pazarında Haşmet Hocanın Han’da,

Hacıosmanların Bahçeye Bitişik Kişniklerin Han’da,

Şimdiki Halk Bankasının olduğu yerde, Şıh’ın Han’da,

Büyük Caminin yanında Kemal Efendinin Han’da, Han'lar köyden gelen insanların hayvanlarını ve insanlarının konaklama yeri olduğu için, bu hanların içinde eşek, at ve diğer hayvanların nalbantları, aksesuvarları olan, yular, semer, heybe ve ihtiyaç duyuluan malzemelerinin satıldığı yerdir.  
 
Arabalar ise şehir merkezinde yük taşıma, tarımsal işler ve bilümum taşıma nakliye ihtiyaçlarında kullanıldığı gibi, eskiden arabacılık bir meslek olarak iş alanı ve  kazanç kapısı olarak yapılır çok insan geçimini bu işten temin ederdi.
 
Böyle bir sektörel işin usulü ve erbabı açısından buluşma, konaklama, eğleme yerleri ise Gümüşhacıköy ilçemizin merkezi noktalarında belirlenen yerlerde işini görür ve gördürdü. Bu bekleme alanlarından olan yerlerden,  Kendir Pazarı olarak kullanılan eski demirciler sitesinin karşında at arabaları beklerken, eski ekinpazarında Nadir Baba tekkesinin arkasında ve Büyük Caminin ana giriş kapasının karşısındaki arada eski meleğin Han’ın  olduğu arada arabalar bekleme yaparken arabaya işi olanlar bu yerlerden işin sahibini bulurdu.

 

Rasim FINDIKOĞLU  ile yaptığımız sohbette, o eski günlerden bahsederken, 68 yıllık mesleğinin inceliklerinden,  araba yapımının püf noklarını,  ağaç’a, demire, nasıl şekil verdiğini teker’in nasıl montalandığını duygulu bir şekilde  ifade ederken bu mesleğin eski ustalarından anılarını anlattı.

 

Tabiki biz dilimiz döndüğü ve anladığımız kadarını sizlere aktarmaya çalıştık. Eskilerden konuşmak bir başka oluyor. 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  1 )                                                          
 

babam
Babamı sitede görünce istanbulda maden bulmuşcasına sevindim.Siteyi uzun zamandır takip ederim.hep eski mesleklerden vf eski esnaflardan konuları görünce derdim babam da bir gün akıllara gelir inşallah derdim. işte o sohbeti görünce yanılmadığımı anladım.Bazen eski resimler çıkınca ulaşabildiğim arkadaşlara ulaşıp siteyi takip etmelerini söylüyorum.Bu seferde babamı sitede görünce vallahi çok duygulandım.Bu çalışmalarınızda size ve sitede emeği geçen herkese cenabı haktan sağlık sıhhat ve başarılarınızın daim olmasını dilerim.
hasan fındıkoğlu Tarih: 5.6.2010

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
SABIR SELAMET VE ZAFER

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu