SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
TÜTÜN DİKİMİ BAŞLADI
TÜTÜN DİKİMİ BAŞLADI
Tütün bölgemizde yaşayan bütün insanların hayatında bir başka yeri vardır. Tütün eskiden Gümüşhacıköy insanının gündelik hayatının bir parçasıydı..

Tarih: 14.06.2009      Okunma: 2707     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi, cumara mahallesi, çay mahallesi, saray mahallesi, hacıyahya mahallesi,
Tütünün ana vatanı kesin olmamakla birlikte,  Amerika kaynaklı olduğu ağır basmaktadır. Tütün önceleri dini ayinlerde kullanılan bir bitki daha sonra şifa verici bir ilaç, daha sonrasında ise keyif verici alışkanlık yapan bir madde olarak insanlığın karşısına çıkmaktadır.

 

Avrupa’da İspanya, Portekiz ve daha sonra Brezilya, Fransa’ya yayılan tütün 1559 yılında Portekiz’de Fransa elçisi olarak bulunan Jean Nicot, Lizbon’ad götürdüğü tütün fidelerini dikmesi sonucu,  bunun yapraklarının yakılıp, dumanının tüttürülmesi, kurutulmuş yaprakların ufalanıp burna çekilmesinin öksürüğe, astım, baş ağrısı, mide hastalıklarına ve kadın hastalıklarına iyi geldiğinden bahisle Fransa Kraliçesine sunmuştur. Kraliçe tütüne ilgi göstermiş, tütüne önceleri “ Kraliçe Otu “ adı verilmiş, daha sonra Jean Nicot’un bu bitkiye gösterdiği ilgiye izafeten “ Nicotiana “ ve 1828 yılında tütündeki alkoloide de “ Nicotin “ ismi verilmiştir.

 

1862 yılı Osmanlı döneminde ithal edilen tütün, bu tarihten sonra ithalatı yasaklanarak, yerli tütün ekimine başlanmış, 1923 yılından beri tütün alımı, tütün imalatı, tütün satışı devletin tekelindedir.

 

Tütün Osmanlı dönemini 1601 – 1605 yılları arasında İngiliz Venedik ve İspanyol gemileri ve tacirleri tarafından İsatnbul yolu ile gelmiştir. Tütünün ortaya çıkışından 50 yıl sonra Türk insanının gündemine girmiş olup, tütün tohumu Rumeli’li tüccarler tarafından Avrupa üzerinden getirilerek ilk tütün tarımı Makedonya, Yenice, Kırcali’de başlamıştır.

 

Bölgemizde doğup büyüyen hemşerilerimizden tütünün nasıl bir şey olduğu zahmetli bir işçilik istediği gayet iyi bilinmektedir.

 

Tütün bir yıl içinde Nisan ayından Aralık Ocak ayına kadar devam eden ilgi ve bakımı yetiştirmesi, meşguliyeti ile zahmetli bir tarım ürünüdür.

 

Ben ilçemizde geçmişe gittiğim zaman bakıyorum da, tütüncülük yapmayan hane çok az gibiydi, eskilere baktığımız zaman tütün gündelik hayatımıza öyle bir girmişti ki aldığımız sattığımız her şeyi tütün ödemelerine, tütün avanslarına göre yapardık. Gümüşhacıköy’de çarşı esnafı defterlerini tütün ödemelerine göre yazar, müşteri alış verişlerini tütün ödemeleri ve avanslarına göre yapardı.

 

Şu günlerde ilçemiz Gümüşhacıköy’de çok az kalan tütün yetiştiricileri, tütün dikimine başladılar.

 

Nisan ayının 15’den itibaren evlekler halinde hazırlanan,fideliklerde ekilen tütün tohumları, her sabah, akşam büyük bir itina ile bakımı yapılarak süzekliklerle sulanarak büyütülürler.

 

Bir buçuk aylık bir süreden sonra,  Haziran ayının başlarında  tütün fideleri, fideliklerdeki evlerlerden sabahın erken saatlerinde başlayan çalışma ile tek tek sökülerek sepetlere yerleştirilir. Fidelikten alınan tütünler  tütün tarlalarında, tarlayı boydan boya kesen, 3 – 4 metre uzunluğundaki adına inbal dediğimiz yerler hazırlanarak yapılan ınbal’lar arasında çitlerle çektiğimiz çizilere,  tütün delgiçlerle açılan oyukların içine  tütünler bir bir dikilir.Dikilen tütünlerin her birine ayrıca yine süzekliklerle can suyu verilir.Bu bütün tarlayı tek tek dikilerek kaplayan tütünlerin ekilmesiyle tamamlanır.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  2 )                                                          
 

Sayın Ali Bey Dikkatinize..
Tütün dikimi ile ilgili yazdığım yazının bir kısmı size ulaşmış olup;ulaşan son kısmı da hiçbir anlam ifade etmemektedir.Eğer mümkünse kaldırılmasını rica eder saygılar sunarım. Not.Bu konu ile ilgili bir yazı hazırlamaktayım değerlendirmenize sunacağım.
Berc sözüdoğru Tarih: 19.10.2009                                                          
 

nadan üryan kalıp hiçbir yaprağı kalmayan sap dediğimiz gövdeleri köklerinden yolar tarlaya güneşten kuruyacak şekilde yatırır 1 ay sonrada arabalarımıza yükler eve getirir mahalle fırınlarında ekmek yapmak yada keşkek koymak için stok ederdik .olmayanlar gelir teklifsiz alır kullanırdı. Çok genel olarak anlattığım bu tarımsal olayın detaylarını ve diğer yanlarınıda dilerim hacıköy sevdalısı hemşehrilerimiz hiçbiryerde yaşayamayacağımız ve tanık olamayacağımız ilçemize özgü müstesna hasletleri anlatarak Gurbet ellerde yaşayıp tanık olduğumuz olaylarla kıyaslayıp ilçemizle ne kadar iftihar etsek az olacağını görebiliriz.Saygılarımla
Berc sözüdoğru Tarih: 10.10.2009

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
SABIR SELAMET VE ZAFER

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu