SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
BAYRAM YENİLER ( Sarı Bayram )
BAYRAM YENİLER ( Sarı Bayram )
95 yıllık ömrü ile sağlıklı bir yaşam, pirensip sahibi ve titiz bir kişilik yapısı olan Bayram beyin bilinmeyen bir çok yünü olduğu gibi bildiğimiz ve kendisinden öğrendiğimiz kadarını sizlerle paylaşıyoruz..

Tarih: 25.04.2009      Okunma: 3692     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi, cumara mahallesi, çay mahallesi, saray mahallesi, hacıyahya mahallesi,
Gümüşhacıköy ilçemizin renkli simalarından biri olan, giyinişi ile konuşmasıyla kendine has bakımlı kişiliği ile kılas bir bir tiptir. Ütüsüz pantolon giymeyen,  takım elbise ile  devamlı kravatlı,  adeta kendisi ile özdeşleşen fötör şapkasını başından hiç çıkartmayan, fötör şapka ile özdeşleşen,  lakabı ile Sarı Bayram olarak bilinen Bayram YENİLER’i sizlere tanıtacağız.

 

1914 yılı dünya için önemli bir tarihtir, tam bu tarihte, Selanik’te dünyaya gelen Bayram bey Selanik  göçmeni olarak mübadele yoluyla ailesi ile birlikte 7 yaşında iken, Türkiye’ye göç ederek ilçemiz Gümüşhacıköy’e geldiğini söylemektedir.

 

Gümüşhacıköy ilçemiz Çay Mahallesi Camisinin karşısında ahşap iki katlı evinde ikamet eden Bayram bey 95 yıllık ömründe bir çok maceralı işlerle uğraştığını, o dönemlerde Türkiye’de gezmediği vilayet ve ilçenin çok az olduğunu bahsetmektedir.

 

Bayram bey 1960 ve 1980 yıllar arasında Türkiye’nin bir çok  bitirim ve kabadayılar ile bire bir tanıştığını söylerken,  Türyiye’de her vilayette adı sanı bilenen biri tanındığını, çok gezdiğini bu gezi yolculaklarını ise  Trenle yaptığını  anlatırken  bazen bu yolculakların altı ay sürdüğünü bahsetmektedir.Gezdiği yerleri anlatırken,  Edirne’den Artvin’e kadar gezmediği dolanmadığı yer çok az olduğu gibi  Diyarbakır Sur Otobüs Firma Sahibi, İstanbul Taksim Maksim Gazinolarının Sahibi Gazinocular Kralı olarak bilinen merhum Fahrettin ARSLAN ile çok iyi tanıştığını ifade etmektedir.

 

Bayram bey öyle dostları varmış ki Samsun’dan balığı pişirip paketleyerek bizzat Bayram beye verilmek üzere Hacıköye özel araç ve adamlarla bizzat kendisine verilmek üzere   gönderen arkadaşlarının olduğunu söylemektedir.

 

1968 yılında hanımını kaybeden Bayram bey hiç evlenmeden  41 yıldır her hafta tekrarladığı bir geleneği halen devam ettirmektedir. Bayram bey 41 yıldır her Perşembe öğleden sonra ilçemiz Hallar Mezarlığındaki hanımının mezarını hiç aksatmadan ziyaret eder duasını eder gelir.

 

Bayram bey  hanımının vefatından sonra ev yaşamında da geleneklerini devam ettirmektedir. Hayatı programlı olan titiz kişiliğe sahip Bayram bey her ayın birinci  Pazar günü çamaşırlarını yıkar, ikinci Pazar günü elbiselerini ütüler, üçüncü Pazar günü yerleri süpürür, dördüncü Pazar günü yerleri siler ve bu tarihler hiçbir zaman şaşmadan rutin olarak devam ettirirmiş.

 

Aslında çok gizemli bir yaşam öyküsü olduğu bilinen Bayram beyden daha fazla bilgi alamadık. Sorularımızı sordukça fazla karıştırma, araya girme gibi cevaplar aldık.Bende bir Hacıköylü olarak Sarı Bayram olarak bilinen Bayram YENİLER’in soy ismini bile yeni öğrendim. Tip olarak kendisini bilirdim ama aslında bir derya ama ne yapalım sen bu kadarını yaz dedi.

 

Bizde sitemiz adına sayın bayram amcaya hayırlı ve uzun ömürler diliyoruz…

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu