SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
TUZCU KERİM ŞENTÜRMEN
TUZCU KERİM ŞENTÜRMEN
Almış yıldır sönmeyen bitmeyen hayvan sevgisi ile çarşı pazar demeden sokaklarda nerede bir kedi köpek varsa onları bulur ve doyurur.Türkiye´de reklam olmadan hayvan sevgisini kendi benliğinde taşıyan insan..

Tarih: 24.12.2008      Okunma: 3566     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

1924 doğumlu Gümüşhacıköy ilçemizde, Tuzcu Kerim olarak bilinen, Kerim ŞENTÜRMEN ile yaptığımız repörtajı yayınlayacağız.

 

İlçemizde Kerim amcayı tanıyanlar onun hayvan sevgisini bilir.85 yaşına merdiven dayamış olan bu ihtiyar aynı zamanda Gümüşhacıköy ilçemizde ilk ehliyet belgesi olan şöforlarındandır.

 

1946 yılından bu yana her türlü mortorlu aracı kullandığını, bunların arasında, ağır vasıta, otomobil, pikap gibi araçlar bulunduğunu belirtirken, Türkiye’de ilk araçların çıktığı zamanlarda araç sayısı da kulanda az olduğu, o dönemlerdeki araçlardan, VABİS, DOC, DODGE, FORD marka kamyonları kullandığını söyledi.

 

1942 yılında 18 yaşında genç bir delikanlı olarak,  Gümüşhacıköy Belediyesinde  motorhane sorumlusu olarak  görev başlayan Kerim amca 12 yıl 6 ay süre ile Gümüşhacıköy’ün motorhanesinin sorumlusu olarak görev yapmış.  Motorhaneyi bilmeyenlere biraz açalım ; Halk dilinde “motorhane” olarak ifade edilen şey  elektrik üretin küçük bir santral binasıdır. Eskiden elektirik bu motorhanelerde üretilir belli yerlere elektirik buradan verilirmiş.Gümüşhacıköy ilçesinde ilk motorhane kayın pınarı yanında kurulmuş, daha sonra Gümüş yolunda Tek’in kullandığı binaya taşınmış. Biraz eskilere gidersek  motorhaneyi hatırlayanlar olur, çünki motorhaneden bahsederlerken yanından geçtiğin zaman pat pat diye çalışan gürültülü bir ses ile bir motorun çalıştığından bahserler.

 

Kerim amca eskilerden bahsederken, Gümüşhacıköy’de  lise tahsili için Merzifon’a giden öğrencilerin olduğunu ve Lise Yaptırma Derneğinin kurucularından olup  10 yıl süre ile bu dernekte görev yaparak, Gümüşhacıköy’de ilk lisenin açılması ve yapılmasında büyük gayret  ve emeğinin olduğunu bildirdi. 1950-1960 yılları arasında 10 yıl süre ile   Demokrat Partinin i Gümüşhacıköy Ocak Başkanlığı görevini yürüttüğünden  bahsederken, her hafta Adnan Menderes ile telefon görüşmesi yaptığını ifade etti.

 

Gümüşhacıköy ilçemizde Kerim ŞENTÜRKMEN’in lakabının Tuzcu Kerim olarak bilinme sebebi ise ;  1974 – 1984 yıllarında arasında Köprü başında Tuz’culuk,  Tuz  dükkanı işlettiğinden dolayı verilmiştir.

 

Kerim amca 85 yıllık yaşamının 60 yılını sokaklarda başı boş kedi köpeklere bakarak onları besleyerek geçirmiştir.Hatta kendi emekli parasından her ay 100 YTL.yi bu hayvanlara harcamaktadır. Kerim amca beklide  hayvan sevgisi şovu yapanlardan daha önce Türkiye’de ilk defa kendi arazisi üzerinde şu andaki Gümüş yolunda  Mehmet Paşa Talebe Yurdunun yanında sokakta başı boş gezen kedi köpeklere özel bir barınak yaparak onlara bizzat kendi eliyle başmıştır.  

 

Tuzcu Kerim amcaya sorduk, bu hayvan sevgisi nereden geliyor diye, bize verdiği cevapta şöyle dedi; Bölgemizin manevi lideri olan o dönemde Gümüş Medresesinde ikamet eden Garip Hafız efendi, Gümüş’ten Hacıköye geldiği zaman üç kişinin yanına uğrardı.Bunlardan biri o dönemlerde nalburluk yapan, Ateşoğlu Nuri ÖZSOY, Berberlik yapan Rıza ÜSTÜN ve belediyenin motorhanesinde beni ziyaret ederdi.Garip Hafız Efendiyi bazen bizde yerinde ziyarete giderdik.Hafız Efendinin yanına gittiğimiz zaman,  ona köylüler tarafından küçük bir yavru elik hediye etmişler o elik yanından ayrılmaz onu Hafız Efendi çok severdi.Bendeki bu hayvan sevgisi Garip Hafız Efendiden geçti. Dedi.

 

Kerim amcanın hanımı  eski Nakış hocası olup, Gümüşhacıköy İlçemiz Halk Eğitim Merkezinde görev yapmış olup, Emsal ve Ünsal isminde iki çocuğu bulunmaktadır.

 

Kerim ŞENTÜRMEN ( Tuzcu Kerim ) amcaya Allah uzun ömürler versin diyor onu tanıyan ve bilenlerin onu anlamasını, takdir etmesini diliyoruz…

 

 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu