SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
ŞİRİN ALİ - ŞİRİN BABA
ŞİRİN ALİ - ŞİRİN BABA
1929 -1989 yılları arasında yaşamış olan Şirin Baba kendi döneminde bir ekol ve esfane olarak iyi bir ata binen ve at´tananlayan isimdir.

Tarih: 08.11.2008      Okunma: 6902     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Gümüşhacıköy ilçemizde yaşamış eskilerden bir isim olan, merhum Ali ZEYTÜNLÜ,   lakabı ile “ Şirin Ali ” olarak bilinen yakın çevresinde ise “ Şirin Baba ” olarak tarif edilen kişiyi sizlere tanıtmaya çalışacağız.

 

1929 doğumlu olan, merhum Şirin Ali ilçemize bağlı Kırca köyü doğumludur.Şirin Ali’nin en büyük özelliği ise atları sevmese, iyi ata binmesi ve atın dilinden anlayan biri olarak nam yapmasıdır.Eskiler bilir Şirin Ali çarşı içinde bile at ile gezer, ata binişi, atın aksesuarı ve kendi giyiniş şeklinde, ayağında körüklü çizme, gögsünde köstekli saat, üzerinde siyah yelek, başında terekli şapka, elinde kaşımşı ile gezerdi. 

 

Atları çok sevmesi konusunda edindiğimiz bilgiye göre, askerlik dönüşü babasının almış olduğu bir küçük  tayı büyütmesi ve onu yetiştirmesiyle başlayan at sevgisi, hayata atılmasında evinin geçimini atların üzerinde taşıdığı kerestelerle yapmasıdır.

 

Köy yerlerinde ormanda geçimini sağlayan çok insan vardı, bunlardan biriside Şirin babadır. Dağdan kaçak kesim yapıp el hızarlarıyla tahta haline getirilen keresteler, ilçe merkezlerinde atölye ve sanayi alanında  üretim yapan yerlere at üzerinde gece gizlice sevkiyat yapmak suretiyle kazanç elde ederlerdi.  O dönemlerde hızlı bir kereste kaçakcısı olan Şirin Ali, Tavşan Dağı ve İnegöl Dağlarında 7 yıl süre ile at üzerinde kendi ekibi ile  kereste kaçakçılığı yaparak, Gümüşhacıköy ilçemiz, Merzifon, Osmancık hatta Çorum’a kadar kereste sevkiyatı yapması ile tanınmaktadır.

 

Bir gün Şirin baba dağda ormancılarla silahlı çatışmaya girer, dağda ormancıdan kaçaken, atı vurulur ölür kendiside kolundan yaralı olarak köye gelir. 

 

Tarih 1957 yılıdır  o tarihten sonra kereste kaçakçılığını bırakan Şirin baba  ilçe merkezi Gümüşhacıköy’e yerleşerek büyük cami karşısındaki şimdiki Tekeoğlu Mobilyanın işlettiği dükkanda Şirin Lokantasını açarak işletmeye başlamış, aynı zamanda çevre ilçeler ve Gümüşhacıköy ilçe havan pazarlarında  at tecirliğinide yürütmeye başlamış. 25 yıl süre ile lokantacılık yapan şirin Ali ve oğulları 1983 yılında lokantacılığı bırakarak kasapcılığa yönelimişlerdir.

 

Şirin Ali’nin 4 oğlu İsmail, Niyazi, Kemal ve Mustafa  aynı meslek üzerine Gümüşhacıköy ilçemizde 4 şubesiyle kasap dükkanlarını hala çalıştırmaktadırlar.

 

Her ne kadar Şirin babayı sizlere tanıtmaya çalışsak ta o kendi yaşadığı dönemde kendi çapında bir efsane olarak yaşamış, şimdi ise oğullarının dükkanında at üzerinde resmi ile duvarda asılı durmaktadır.

 

Şirin baba 1998 yılında vefat etmiş olup, ilçemiz Gümüşhacıköy Keltepe Mezarlığnda yatmaktadır.

 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  2 )                                                          
 

emine züytünlü ercan
ben şirin alinin büyük oglunun en büyük torunuyum dedeme allahdan rahmet diliyorum onun at sevdası calışma hırsı insanları sevmesi ailece hepimizde var dedem cok farklı insandı cocukla cocuk olurdu benicokseverdi onun kalbimde ayrı bir yerivar onunla gurur duyuyorum allahtan rahmet ve af diliyorum o herkesi af ederdi sende onu affet bütün ölmüşlere bu duam bu yazıyı yazaanlara teşekür ediyorum
  Tarih: 27.8.2012                                                          
 
allah rehmet eylesin
Rahmetliyle rakı içmiş ve evinde misafir etmiş biri olarak yazıyorum bu satırları dik duruşlu adam gibi adamdı rahmetli.... mekanı cennet olsun
abdullah koyun Tarih: 26.11.2008

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu