SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
GÜMÜŞHACIKÖY SİMİDİ MARKADIR
GÜMÜŞHACIKÖY SİMİDİ MARKADIR
Simit bir çok yerde yapılır ama Gümüşhacıköy simidini kimse yapamaz, çünki kendine has özellikleri vardır. Özelliği ise üzüm pekmezinde kaynatılarak pişirilmesidir...

Tarih: 03.11.2008      Okunma: 5064     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

 

Her işin tarifi, erbabı ve ustası vardır. Bazı şeyler usta ellerinde şekillenirken, ustanın mahereti yaptığı şeye değer katar, marka, model olarak piyasada yer bulur, yapılan şeyin ustası ile ismi müsamma olur, isminin önünde yer alır.

 

Geçmişte Gümüşhacıköy ilçemizde simitçilik yapan  iki kişi varmış  biri  simitçi Metin’in babası, merhum Mustafa TİRYAKİ ve Cumara mahallesinde Kadir usta olarak bilinen kişilerdir.

 

İkinci kuşak olarak Metin TİRYAKİ ( Simitçi Metin )   devam ettirmiş ve bu gün hala Gümüşhacıköy ilçemiz Hacıyahya Mahallesi Dar Sokak No:8 deki simit fırınlarında bu işi yürüten   Süleyman OLCAY ve Mustafa OLCAY kardeşlerdir.

 

Süleyman OLCAY ile yaptığımız röportajda ; 1955  doğumlu,  Süleyman bey 7 yaşında simit satma ile başlayan mesleğe,  10 yaşında çırak olarak  girmiş  ve o gündür bu gündür  46 yıldır simitçilik mesleğini yapmaktadır.

 

Gümüşhacıköy ilçemiz Hacıyahya Mahallesi Dar Sokak No:8 deki simit fırınlarında  kardeşi Mustaf ve oğlu Mustafa OLCAY ile beraber simit yaparak geçimlerini temin temin etmektedir.

 

Gümüşhacıköy ilçemizde günlük normal günlerde 500 simit üretimi yapılırken, okulların açıldığı zaman 1000 simit piyasaya sürülmektedir.

 

 

SİMİT NASIL YAPILIR

 

Simidin hamuru iyici yoğrulur, hamurun sert olmasına dikkat edilir, bir müddet bekledikten sonra, hamur tezgahta kesilerek küçük parçalara ayrılır, parçalar el ile  yuvarlanarak uzunca şekil aldıktan sonra, uçları birleştirilen hamur  bir birine yapışması için yuvarlanır yuvarlar şekli alan simit susamlanır, hafif ateşte kaynayan kazan içindeki  üzüm pekmezine atılarak haşlanması ve dibe çöken simitler üç beş dakika arasında  yüzeye çıkınca, simitler ordan alınarak fırına verilir, beş on dakika arasında fırında kalan simitler taze ve sıcak bir şekilde satışa sürülür.

 

Simit her yerde yapılır ama Gümüşhacıköy simidi kendine has bir özelliği ile bir başkadır. Bilenler vardır ama bilmeyenler için söyleyelim bizim Gümüşhacıköy’de yapılan simit dünyanın hiçbir yerinde yapılmamaktadır. Bu özelliği ise üzüm pekmezinde haşladıktan sonra fırına verilmesidir.

 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu