SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
ÇİN´Lİ GAOXİAOXEU MELEK OLDU
ÇİN´Lİ GAOXİAOXEU MELEK OLDU
2000 yılında işçi olarak Çine giden Merzifonlu Deniz ERGÜN (31) ile Çinli güzel Goaxiaoxue Lu (23), Merzifon´ un Alıcık köyünde

Tarih: 13.10.2008      Okunma: 4210     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber :  
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

ÇİNLİ GAOXİAOXEU MELEK OLDU

           

2000 yılında işçi olarak Çine giden Merzifonlu Deniz ERGÜN (31) ile Çinli güzel Goaxiaoxue Lu (23), Merzifon' un Alıcık köyünde yapılan düğünle evlendiler.

 

Çine gittikten 1 yıl sonra çalıştığı Nigbo kentinde gittiği bir tavuk restorantta Goaxiaoxue ile tanıştığını belirten ERGÜN " Birbirimizi sevdik. Bir müddet sonra ailesinden istedim ama özellikle anneannesi çok karşı çıktı. Bizi tanımıyorlardı ve Türkiye’ye giderse bir daha göremem diyordu. Arkadaşlığımız devam etti. Bu arada özellikle annem de ilk önceler karşı çıkıyordu. Ama bir çocuğumuz olunca kabullendiler. Ve evlenmek için de ülkemize geldik. Burada yapılan bizim kültürümüz olan kına gecesi ve evlilik Goaxiaoxue  çok ilginç geldi. Çünkü orada böyle adetler yok. Uçakla Samsuna geldiğimizden köyümüze gelene kadar ülkemize büyük hayranlık duyan eşim burada yerleşmek istediğini söyledi ve kendi isteği ile de Müslümanlığı seçti. Çin’de çalıştığım özel sektördeki işim bitince buraya yerleşmeyi düşünüyoruz. " dedi.

 

Bir Türk’ le  evlendiği için çok mutlu olduğunu söyleyen ( Goaxiaoxue ) ve henüz vatandaşlık işlemlerini gerçekleşmemesine rağmen ilk duyduğunda hoşuna gittiğini söylediği Melek ismini alan Goaxiaoxue Deniz’le tanışmadan önce Türkiye’yi ve Türk’leri tanımadığını belirterek " Burada çok değişik bir kültürle karşılaştım. Özellikle kına gecesi ve düğün töreni tıpkı bir masal alemi gibiydi. Bizde böyle bir olay yoktu. Burada herkes beni çok sevdi. Hiç yabancılık çekmedim. Ailem bana zorluk çekebileceğimi söylemişti. Ama burada ki hayat yaşantısı yemekler her şey güzel Deniz’in Çin’deki işi olmasa hiç gitmeyelim istiyorum.

 

Özellikle buradaki köy yaşantısı çok güzel. Bahçeden domates biber toplamak   hoşuma gidiyor. Türk yemeklerini de yapmasını ögreniyorum" dedi.

           

Deniz’in annesi Mevlü’de ERGÜN " Deniz Çin’li bir kızla evleneceğini söyleyince baştan karşı çıkmıştım. Anlaşamam diye ama geldiğinde tüm fikirlerim değişti. Gelinim çok saygılı ve çevreye ve bizlere de çabuk uyum sağladı. " dedi.

           

Baba Cevat ERGÜN ise baştan beri bu evliliğe onay verdiğini belirterek " ben yabancı yerli diye ayrım yapmadım. Oğlumu aldığı karardan dolayı gelinimi gelmeden destekledim. Onları çok seviyorum ama bana getirdikleri en büyük hediye olan torunumu Naz ' ı (7,5 aylık) daha çok seviyorum. Ayrıca Melek buralara da çabuk uyum sağladı adeta bizden biri gibi oldu. " dedi.

           

Günlük yaşantısını her anında buradaki kültürü ve yaşam tarzını öğrenmeye çalıştığını belirten Melek " Ama her an çok değişik bir kültürle karşılaşıyorsunuz. Bu çok şaşırtıcı. Biz Çinliler geleneklerimize bağlıyız ve kültürümüzü de çok zengin olarak bilirdik. Türkiye de gördüğüm kültür zenginliği beni adeta şaşırttı." dedi.

 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
SABIR SELAMET VE ZAFER

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu