SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
ENGELLİLER ENGEL TANIMIYOR
ENGELLİLER ENGEL TANIMIYOR
3 yaşında geçirdiği çocuk felci nedeni ile engelli oldu ama, bu durumun hayallerini engellemesine hiçbir zaman izin vermedi

Tarih: 03.06.2008      Okunma: 2643     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü
RÖPORTAJ :
 
RAMAZAN ÇUĞLAN YA DA YENİ BİR DÜNYAYA DOĞRU YELKEN AÇMAK…  
1975 yılında İstanbul’da doğdu. aslen Malatya - Pütürge’lidir. 3 yaşında geçirdiği çocuk felci nedeni ile engelli oldu ama, bu durumun hayallerini engellemesine hiçbir zaman izin vermedi. İdeallerini de ertelemedi kendi deyimi ile. Çocukluğu yerde elleri üzerinde emekleyerek geçmiş.  
 
O, okumayı ve yazmayı evde ağabeylerinden yardım alarak öğrenmiş ve ondan sonra eve giren tüm gazete ve kitapları çılgınca okumaya başlamış. Şimdilerde sosyal doku çalışmaları nedeni ile okumaya yeterince vakit ayıramamaktan şikayetçi. Gençlik yaşlarında çok zor da olsa iki çift koltuk değneği onun ayakta durmasını sağlamış. Her gün bunlara alışmak için yürümeye çalıştığında yüzlerce kez düştüğünü, iradesinin ve sabrının güçlülüğünün sırrının belki de yerlere düşe kalka, yaşadığı çok ciddi ulaşılabilirlik engelleriyle ilgili olabileceğini ifade ediyor. Kendisinin şu anda bile değneklerle yürümesini, ‘ip üzerinde yürümek kadar zor’ olarak niteliyor. Bu nedenle tekerlekli sandalyede hareket etmeyi çoğu zaman tercih ediyor. 
 
PROJE KOORDİNATÖRÜ  
Çeşitli fikri ve mimari engeller nedeni ile eğitiminin aksadığını, ama kendini her konuda yetiştirmeye çalıştığını, şu anda eğitimini açık öğretimden devam ettirdiğini ekliyor ÇUĞLAN. Tekstil, antika halı-kilim, bilgisayar, medikal, medya takibi ve elektronik gibi sektörlerde hayatını kazanmış Ramazan ÇUĞLAN, şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Özürlüler Şube Müdürlüğü’nde “Özürlülerin Sosyal Hayata Adaptasyonu ya da Toplumun Özürlülere Adaptasyonu Projesi”nin Koordinatörlüğünü yapıyor

YAZAR

Ramazan ÇUĞLAN’ın engellileri, engelli ailelerini ve toplumu bilinçlendiren bir çok yazı dizisi ve köşe yazısı, günlük siyasi ve yerel gazete/dergilerde ayrıca Internet medyasında yayınlanmış yazıları bulunmakta ve yazmayı sürdürmektedir. 

MİLLİ ORTOPEDİK ENGELLİ SPORCU  

Türkiye Şampiyonası’nda 400 metrede Türkiye Şampiyonu olan ÇUĞLAN, Engelliler Basketbolu alanında da bir çok başarıya imza atmış. Beşiktaş Engelliler Basketbol Takımının da aralarında bulunduğu bir çok kulüpte top koşturmuş olan Ramazan ÇUĞLAN, şu anda Engelliler Basketbolu Süper Lig’de yer alan İstanbul Dostluk Spor Kulübü’nde spor hayatına devam ediyor. 

SPORLA REHABİLİTASYON İÇİN EĞİTMEN

Engellinin iş bulma ve hayatı başarma mücadelesinde ilk ve tek destekçisinin ‘engellinin kendisi’ olacağının altını çiziyor, engellinin kendi kolları üzerinde durmasına izin  vermeyen ve engelliyi almaya alıştıran ‘sen yapamazsın’ telkinli toplum yapısının engellinin geleceğini kararttığını da vurguluyor. 

HEDEFİ OLİMPİYATLAR  

Asıl başarı onun için uluslar arası olanı ve bu arenada al bayrağı göndere çektirebilmek. İlk milli deneyimini Fransa’da 2002’de Dünya Engelliler Atletizm Şampiyonası’nda 42 Km. koşulan maratonda Türkiye’yi temsil ederek yaşamış. Milli formayı giydiği diğer birkaç önemli müsabaka olarak 2005 Haziranında İspanya - Almeria’da yapılan Akdeniz Oyunları’nda özel sandalyesi ile 1500 metrede koşan Ramazan ÇUĞLAN, sonrasında Finlandiya – Helsinki/Espoo’da yapılan Avrupa Engelliler Atletizm Şampiyonası’nda da Türkiye’yi temsil etti. En son birincisi düzenlenen Karadeniz Oyunları’nda Türkiye’yi bu alanda temsil eden ÇUĞLAN, altın, 2 gümüş 1 bronz madalya alarak bayrağımızı defalarca göndere çekerek önemli bir başarıya imza attı.

MECLİS ÜYESİ  

ÇUĞLAN, 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde İstanbul Esenler Belediyesi Meclis Üyesi seçilmiş. Sağlık Çevre ve Özürlüler Komisyonu Başkanı olarak da görev alan ÇUĞLAN, Esenler Belediye Meclisi’nde bu çalışmalara daha etkin yön vermeye devam etmekte. Ayrıca Kent Konseyi Üyesi olan ÇUĞLAN, bir çok projeye katılımcı olarak yön vermekte. 
 
Fiziksel kısıtlılık durumunun kişinin başarılarını engelleyemeyeceğini gösteren örneklerle dolu Ramazan ÇUĞLAN’ın hayatı. Eşinin kendisine olan desteğinin gücünü bir kat daha arttırdığını ifade ediyor ve ekliyor “Her zaman, tüm aktivitelerimde yanımda. O, benim için bazen malzemeci, bazen antrenör, bazen de moral motivasyon hocası”.  
ÇUĞLAN’ın sosyal alanda en büyük hayali, “Hiçbir fiziksel/mimari çevre engelinin ve fikirsel engelin kalmadığı modern ve eğitimli bir Türkiye”, spor hayatında en önemli amacı olimpiyatlarda başarılı olmak. 
Bir çok olumsuzluğa rağmen fiziksel kısıtlılık yaşayan kişinin azmini ve yaşama sevincini kaybetmemesini, umutlarını yitirmemesini tavsiye ediyor Ramazan ÇUĞLAN.
 

Aksiyonlarını haber yapmakla yetişemeyeceğimiz Sn. Ramazan ÇUĞLAN beyi görsel anlamda tanımak için arama motorlarında ya da youtube’dan isim soyadla bulabilirsiniz. iletişim kurmak isteyenler için : 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
SABIR SELAMET VE ZAFER

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu