SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
GILİZ
GILİZ
Gümüşhacıköy ilçemizde yaşamış ve topluma mal olmuş renkli kişilikleri ile tanınan insanları sizlere tanıtmaya devam ediyoruz

Tarih: 28.05.2008      Okunma: 7106     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Gümüşhacıköy ilçemizde yaşamış ve topluma mal olmuş renkli kişilikleri ile tanınan insanları sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Bu sayımızda size tanıtacağımız insanı bir çoğumuz biliyoruz bilmeyenleri bir nebzecik anlatacağız. Gümüşhacıköy ilçemizde yaşamış ve fani dünyaya göç etmiş olan renkli kişilikleriyle yaşadığı dönemde Gümüşhacıköy toplumuna mal olmuş insanları tanıtmaya devam ediyoruz. Bu gün burada sizlere bahsedeceğimiz kişi, Gümüşhacıköy ilçemiz Adatepe Mahallesinde ikamet eden GILİZ lakabı ile bilinen Hüseyin Özdemircioğlu olacaktır.

Gıliz sarışın, çakır gözlü, sekiz köşe terekli kasket giyen, bıyıkları fazla uzun olmamakla beraber uçları kıvrık, fiziki yapısı ne uzun ne kısa normal boyda olan birisiydi. Gıliz yaşadığı dönem ilçemizde At Arabacılık mesleği ile taşıma nakliye işi ile uğraştı, evinin geçimini bu meslekle sürdürdü.Gıliz At Arabacılık yaparken, konyalı dediğimiz dört tekerlekli arabasıyla, ilçemiz eski ekin pazarının olduğu Nazır Baba Tekkesinin arka kısmındaki  at arabacılarının durduğu yerde bekler işe oradan çıkardı.

Gıliz’in Gümüşhacıköy’de meşhur yönü çok alkol almasından kaynaklanmaktadır, Gıliz lakabını ona neden takıldığını bilmiyoruz ama bunun sebebi ve manası vardır elbet.

Eskiler bilir Gümüşhacıköy ilçemizde köprü başından çarşı merkezine giderken, solda Karadeniz lokantasına varmadan, cadde üzerinde iki meyhane vardı. Bu meyhanelerin birini Horuz Nuri’nin diğeri de Katib’in meyhanesidir. Gıliz genellikle Katib’in meyhanesine takılır, ara sıra da böcekli hamamın sokağındaki kasap dükkanına, üçüncü olarak Merzifon yolunda marangoz Halil İbrahim’in dükkanına takılırmış. Gıliz içki bulamadığı zaman ise adına mor menekşe dedikleri, ispirto içine tuz ve limon karıştırılarak elde edilen içkiden içermiş.

Gıliz’i yaşadığı dönemde Gümüşhacıköy ilçemizde tanımayan yok gibiydi. Onu o kimliği ile her kez tanır ve öyle kabul ederdi. Gıliz’in ne bir kimseye kötülüğü ne şer’liği olmamıştır, içtiği alkol ile kendi dünyasında yaşayan biri olarak bilinirdi.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  8 )                                                          
 

<3 DEDEM <3
gıliz bnm dedemdir onu çok severdim halada çok seviyorum ne kadar küfür etsede kalbimdeki yeri büyüktür söyliceklerim bu kadar!..
özgür umut özdemircioğlu Tarih: 25.6.2011                                                          
 
Küfür Bir Kişiye Bu Kadarmı Yakışır :)
Merhabalar Ben Evrim Bekkaya'lardan Fatımanın kızıyım Küfüre karşı birisiyim ama Gıliz Dedeme cok yakıştıgını düşünürüm.Köye her gittiğimizde ilk işim Gıliz Dedemlere gitmek olurdu Çünkü onu çok severdim Birçok kişi Gılizin neresini neyini seversin sarhoşun ayyasın biri diyebilir Evet çok İçerdi ve çok da küfür ederdi ama bir o kadarda Yüreği temiz ve sevecendi :) Mekanın Cennet olsun Dedecim
Evrim Zeytünlü Tarih: 17.9.2009                                                          
 
gıliz hakkında
gılizin yaşadığı o yıllar şimdiki gibi değildi tütün ekerek geçinilen yıllrdı çocuklar küçük adam gece tütüne gider gündüz at arabacılığı ile geçinimini sağlayan onurlu insandı ha kazandığından şarabını içerdi yalnız o yokluğa rağmen hem şarabını içti hem de onurlu ve gerurlu beş evlat yetiştirdi allah hem kendine hemde aramızdan erken ayrılan oğlu kasıma rahmet eylesin.
ibrahim güven Tarih: 2.1.2009                                                          
 
her ges kendine baksasorun almaz
iyisiyle kötüsüyle iyi adamdı hep başkasının kötü yönünü görürüz kendimize bakmayız kedimize bakarak hareket etsek gılizinde iyi bir insan oldugunu görürürdük insanları yargılarken düşünerek hareket etmelliz.
sevgi aksoy Tarih: 16.12.2008                                                          
 
yorum
hiç kimsenin düşündügü gibi kötü biri deildi kendine zararıydı.Ama biz elimizden geldigi kadar bakmaya calistik ve baktikta.Babamız çünkü.Kimsenin de haddine düsmesin amiyane yorumlar.Yorumlarınız icin tskler
ali özdemircioglu Tarih: 23.10.2008                                                          
 
dedemın hakında
ben oguların arasında haydarın olguym babamalr analtsada olayalrı gozumuzle yasaık zıay abının dedıgı gıbı de evıjn gecımını babamlar saglarmıs ozman hersye bıyanda benım tek uzuldgum olay babanneme karsı olan ıcıp sızıp gelıp vdeılere agızına gelen soyleemseydı ama sonucta cok severdım sonucta dedemız tabe ben bılme oncesını nıtekemın bız osnradan dogmayız :Ddd:d.d.d
ozgun ozdemırcıoglu Tarih: 15.10.2008                                                          
 
ALKOLÜN PENCESİNDE BİR ADAM
Gılizle olan bir coçukluk anımıda ben yazayım dedim. Yıl 1968 civarları bizler o zaman 7-8 yaşlarında daha oyun coçukları idik.Gıliz bir yine her zamanki gibi küp gibi içki içmiş evin pazarındaki hacınazır tekkesinin yanındaki dut ağacının altında sızmış kalmış.vaziyetde yerde yatıyor,koynundada köpek öldüren diye tabir etdiğimiz şarap şişesini kucaklamış öylece yerde yatıyor.Bizler 3-4 coçukda gılizi seyrediyor,çocuk aklımızla onla dalga geçiyor,kendi aramızda onun hakkında yorumlar yapıyorduk. İçimizde en yaramazı,en haylazımız hasan babaların Ercandı.aklına birden şeytanca bir fikir geldi...Yerde sızıp kalan gılizin koynundaki yarıyarıya içilmiş şarabı gilizin koynundan yavaşca cekip aldı .Şişenin iç indeki sarı renkli şarabı yere boşaltı,bir duvarın köşesine giderek şişenin içine kendi ufak çişini yaptı tekrar işşenin tapasını kapatarak gilizin koynuna tekrar şişeyi soktu.sızmış vaziyetdeki gilizin bütün bunlar olurken ruhu bile duymadı.Bizler gilizin etrafında gilizin ayılmasınıbir hayli zaman bekledikden sonra ,bakltık gılizin ayılacagı ,uyanacağı yok gılizi dürterek"Kalk ne yatıyon senin evin yokmu evinde yatsana düyerek" gılızi uyandırdık.gılız daha gözlerini açar açmaz içine sidik doldurulmuş şişeyi hemen kafasına dikti.Bizler bekliyoruzki gıliz sidikle şarabın farkını anlar şarap diye içtiği sidiği tükürür diye '! Ama gılizde ne gezer yarısına kadar sidik doldurulmuş şişeyi kafaya iki dikişde bitirdi dahada olsa içecekti,amaşişede sidik bitdi .gilizde tekrar sallana sallana şarapcı dükkanının yolunu tuttu.allah günahlarını affetsin mekanı cennet olsun ne diyelim bizimde coçuklugumuza verin.
ahmet eke Tarih: 5.6.2008                                                          
 
gılız hakkında
sayın yazarımız gılızı tam tanımamış gılızın çevresine zararı yoktu fakat kendisine ve yakınlarına zararlı bir zattı hayatı boyunca içkiden başka bir şey düşünmemiş,ne iyi bir koca nede iyi bir baba olamamış eşine ve çocuklarına aile reisliği yapamamıştır.Eşine ve çocuklarına sağlığında eziyet ettiği halde sağlığı bozulduğunda çocukları ona bakarak evlatlık görevini hakkıyla yerine getirmişlerdir.
ziya  KÖroğlu Tarih: 28.5.2008

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
45 YIL ÖNCESİ HACIKÖYÜN HUDUTLARI

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu