SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
1260 YILINA AİT TEMETTÜ KAYITLARINDA İLÇEMİZ
1260 YILINA AİT TEMETTÜ KAYITLARINDA İLÇEMİZ
Gümüşhacıköy ilçemizin Osmanlı dönemindeki Temettü defterlerindeki kayıtlardan çıkartılmış bazı belgeleri..

Tarih: 23.01.2008      Okunma: 4271     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi, cumara mahallesi, çay mahallesi, saray mahallesi, hacıyahya mahallesi,
Hukukta bir deyim vardır “ Söz  uçar, yazı kalır, o da kayıtta yerini alır.” İşte ejdadımız  her şeyi kayıt altında tutmuş, bunun örneği ise Osmanlı döneminde ilçemiz adına tutulan Osmanlı kayıtlarında adına TEMETTÜ defteri denilen belgelerde Gümüşhacıköy ilçemizin  1260  yılına ait belgeler gün yüzüne çıkmıştır. Bu belgeler Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nden yapılan araştırmalar ile  günümüz  tarihçeleri tarafından  ortaya çıkarılarak belgeler kitap halini almıştır.

 

 
1247 YILINA AİT BELGELERDEN GÜMÜŞHACIKÖY İLÇEMİZ

 

Gümüşhacıköy ilçemizde Saray Mahallesi günümüze kadar ismini muhafaza ederek gelen bir mahallemizdir. Saray mahallesine ait defterlerin mevcut olduğu ve muhtemelen  1247 – 1831 yıllarına ait bilgilerde “ Mah u İsbat Defteri “ ile birlikte iki gayri Müslim Mahallesine aid Cizye Defterleri’de bulunmuştur.

 

Amasya Tarihi yazarı Hüseyin Hüsameddin’in ifadesine göre, hicri 1280-1864 ‘e kadar Hacıköyü eşrafı, nahiye müdürleri bu kasabayı imara himmet ederek “ Çumara, Artukabad / Artıkabad, Saray, Hacı Yahya, Adatepe, Beğlikçayır, Ermeni kilise ve Çay   ” isminde 8 mahalleden ibaret bir kaba cedide haline ifrağ etmişlerdir.

 

1247 tarihli şerhler bulunan nüfus yoklama defterinde Artukabad, Hacı Yahya, Saray ve Cumara olmak üzere sadece 4 müslüman mahallesi kayıtlıdır.

 

Gümüşhacıköy kasabasında o tarihlerde kayıtlara göre 2 gayri Müslim Mahallesiden temettü defterlerinde kayıtlı olan, Çay Mahallesi ve Kilise Mahallesidir.

 

1247 tarihinin başlarında Gümüşhacıköy’ün defterde kayıtlı 4 mahallesi vardır.

 

Hacı Yahya Mahallesi en kalabalık olan mahalledir ve o zamanki hane sayısı : 59 hane olup, Nüfus sayısı : 146 kişiyi bulmaktadır.13 kişi yıl içinde ölmüş ve yıl sonunda köyde 153 erkek nüfus kalmış ve eşler ve kız çocuklar ile birlikte mahallenin nüfusu 300’e ulaşmıştır.

 

Saray Mahallesi ikinci kalabalık mahalle olup, hane sayısı : 35 erkek nüfus yıl içinde 85 olarak görünmekte olup, aynı yıl içinde 15 kişi ölmüş ve sayılı 70 kişi erkek görünmekte olup, yıl sonunda mahalle toplam nüfus sayısı 62’si erkek olmak üzere 140 kişi kadardır.

 

Artukabad Mahallesi ise kalabalıkta üçüncü sıraya gelmektedir. Artukabad Mahallesi hane sayısı : 31 olarak görünmekte olup, erkek nüfus : 69 kididir. Bu mahallede yıl içinde 7 kişi ölmüş yıl sonunda toplum nüfus sayısı erkek 62 olmak üzere toplam kadın ve kızlarla birlikte 140 kişidir.

 

1247 yılında en tenha Mahalle ise Cumara Mahallesidir. O yıllarda hane sayısı 16 olan cumara mahallesi, yıl içinde 6 kişi ölmüş ve yıl sonunda 36’sı erkek olan nüfus yapısında, kadın ve kızlar ile birlikte 80 kişiye bulmaktadır.

 

1247 tarihli defterde hane reislerinin yaşlarının yazılmış olması Gümüşhacıköy’de yaşayan nüfusun yaş ortalamasının tesbite imkan vermektedir. Buna göre Artukabad’da 39, Hacı Yahya’da 44,5, Saray Mahallesinde 43 ve Cumara’da 43,8 rakamları bulunmaktadır.

 

Toplam nüfus için “ Hane Reisleri x 5 “ veya “ erkek nüfus + ( hane reisleri X 2,5)” formülleri birbirlerine çok yakın rakamlar vermektedir.

 

 
Yukardaki tarihler Hicri Takvime göredir...
 

DEVAMI BİR SONRAKİ YAZIMIZDA

 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu