SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
HACIKÖYÜN İLK LOKANTALARINDAN
HACIKÖYÜN İLK LOKANTALARINDAN
Gümüşhacıköy ilçemizde arasta içindeki asırlık lokanta üçüncü kuşakta işletmeciliği devam ediyor...

Tarih: 16.01.2008      Okunma: 6247     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi, cumara mahallesi, çay mahallesi, saray mahallesi, hacıyahya mahallesi,
Gümüşhacıköy ilçemizde hala devam eden  asırlık işletmeleri sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. İlçemizin kuruluşu ile yaşıt olan Bedesten,   gelişen zaman içinde ilave ve eklemeler yapılarak dükkanlar yapılmıştır.  Zaman içerisinde çarşı merkezi olarak hizmet veren ve hala da eskilerden, kalan meslek erbapları sanatlarını icra ederken, arasta esnafı  cazibesini hiç kaybetmeden günümüze kadar gelmiştir.  Bedesten bitişiğinde kurulu bulunan Arasta dükkanlarında,  Terziler, Ayakkabıcılar, Manifaturacılar, bir zamanın gözde dükkanları olarak hizmet vermişler hacıköy halkına.

 

 Sizlere ilçemizde  1 asırlık tarihi konumu olan eskilerden günümüze kadar gelen bir  müessesiyi tanıtırken, bu müessesenin işletmeciliğini  halada üçüncü kuşaktan devam ettiren,  CİHAN ÇORBA salonunun hikayesini anlatacağız.

 

Bedesten Aşhanesi olarak kurulan  bu yerin  ilk işletmeciliğini Aşçı İsmail GÜLER “ Kasımpaşalı ” Selahattin Güler’in babası açmış ve işletmiştir. Bir müddet sonra ikinci sahibi olarak Aşçı Mustafa olarak bilinen, Mustafa YETKİN tarafından işletilmeye başlanmış. Üçüncü kişi ile  olarak el değiştiren lokanta, Tahirin Kemal olarak bilenen Kemal DEMİREL tarafından bir müddet işletilmiştir. Dördüncü sahibi ise bu gün ki işletmecileri olan, kardeşlerin babası merhum Ahmet CANAN tarafından işletilen  lokanta, Gümüşhacıköy ilçemizde paça çorbası üzerine branşlaşmış bir marka olarak bilinmektedir.
 

 
Ahmet CANAN’ın vefatından sonra ise oğlu İsmail CANAN  1959 doğumlu olduğunu ve babasının bu işletmeyi devraldığı zaman yeni doğduğunu bahsederken,   40 yılı aşkın babasının yanında işi kavramış ve baba mesleğini devam ettirirken İsmail beyin kardeşi Mustafa CANAN’da ağabeyi ve kendi oğlu Tolga ve  İsmail  bey'in  iki oğlu Ahmet ve Fatih’te dede mesleği ve baba mesleği olan üçüncü kuşaktan Gümüşhacıköy’de paça çorbasının tek markası olarak hizmetini devam ettirmektedir.

 

Bizim yörede bazı şeyler vazgeçilmezler arasında olanların arasında dışarıda yaşayan ve memlekete gelen insanların özlem duydukları, hamam, keşke ve arasta’da paça çorbası içmektir.

 

 
Ne diyelim söz memleket olunca.

Hafızamızda anılar canlanınca

Alır götürür bizi uzaklara

Geçmişe doğru uzanınca

 

Varam memleket diyarına

Sılayı Rahim aşkına

Yaşlılar yaslanmış bastona

Yeni nesil gözlere aşina

 

Zaman bizide aşındırdı

Saçlar beyaz oldu ağardı

Gün ağardı güneş battı

Aylar yılları kovaladı

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  5 )                                                          
 

kolay gelsin
sayın lokanta sahibi arkadaşlar,yılda bir defa gelip paça çorbanızı ve keşkeginizi yiyorum. memleketimize özgü bir yemek tadınız var.hepinize çok teşekkür ediyorum.beni belki tanımazsınız şu anda ürgüp teyim oyo tamircisi reşat ustanın gümüşlü eniştesiyim hepinize saygılar ve sevgiler böyle bir hizmet verdiginiz için elinize ve gönlünüze saglık allahın izniyle kasımın 25 inde yanınızdayım.
salih elmas Tarih: 9.11.2008                                                          
 
SELAM
SIZLERI VE PAÇA ÇORBANIZI ÇOK OZLEDIM IST.DAN MURAT
MURAT ŞEKER Tarih: 19.9.2008                                                          
 
ismail canan
say1n ahmet gardas1m oncel1kle sen1n sitede yazdiklar1n 1c1n oncel1kle cok tesekkur eder1m. say1n s1te yonet1c1lar1 s1zede b1z1 tan1tt1g1n1z 1c1n cok tesekkur eder1z ama b1r 1st1rham1m olacak.b1z1m fotomuzu cekm1st1n1z ama yay1nlamam1ss1n1z 1lg1len1rsen1sz cok mut_lu oluruz. s1md1den tesekkurler1m1 arz eder1m!! ismail canan
ahmnettt canan Tarih: 17.6.2008                                                          
 
İNSAN GİBİ İNSANLAR
SAYIN SİTE YÖNETİÇİ Bu değerli şahsiyetleri Bizler hacıköylü olarak zaten biliyorduk.Sizin sayenizdede her kezin tanıyacağına ,yolu Hacıköye düşenin onların o güzelim paçasını ve keşkegini yemeden gitmeyecegine eminim.Her ikiside benim canından ciherden samimi arkadaşım gardaşım.Yemekleri kadar kişilikleri,insanlıklarıda birer insanlık örneğidir onların.Fakur fukara babasıdır onlar Dükkanlarına yemek için gelen fakirlerden işmdiye kadar para aldıklarını görmedim ben.Paçalarına gelince,hayatında hiç paça yememiş bir insan en az iki porsiyon yiyor İsmailin veMustafanın paçasını.ben memleketde kaldıgım sürece her sabah istisnasız paça yemeye giderim .Evdekiler hala bıkmadınmı paçadan diye takılırlar.Size bir şey desem inanmazsınız bu yazın 4 ay kaldım ve 4ay boyunca her sabah paça yemeye gitdim.insan o güzel paçanın yanında nefsine hakim olamıyor kendini frenliyemiyor.Yukardada bagsetdigim gibi iki kardeşde birer insanlık abidesi doğruluk timsalidirler.kişilik olarak,insanlık olarak örnek aldığım şahsiyettirler kendileri. benim burdan site sakinlerine açiz hane tavsiyem Hacıköye yolları düşerse sakın paça ve çarşamba ve pazar günlerinde cıkan keşkeği yemeden gidipde damaklarını o zevkden mahrum etmesinler.sizlerin sayesinde sanalda olsa evimin içine kadar gelen bu iki kardeşe,dosta,insan gibi insanlara selam ve sevgilerimi yolluyorum.
ahmet eke Tarih: 17.1.2008                                                          
 
İSMAİL GARDAŞIM
İsmail le Mustafa yı her zamanki gibi .Kardeşlikden,iş ortaklıgından öte bir arkadaş ,bir sırdaş,bir yoldaş,bir yaren gibi bir rada yine görünce gözlerim yaşardı.Abi kardeş her ikiside benim candan ciherden arkadaşlarım.onlar öyle dürüst öyle mertki,adete doğruluk timsaliler.Onlar için bu dünyada elimden gelipde yapamayacagım hiç bir şey olamaz.ismail benim taaa coçuklukdan beri dünya ahret kardeşim Mustafa ise yaşca bizden küçük olmasına rahmen ,şahsiyet,ve kişilik olarak bizlerden cok ,cok büyüktür.Bu cok ,cok değerli iki insandan ne kadar övgüyle bahsetsek o kadar azdır.Yaptıkları işe sanata gelince.dediğiniz gibi işlerinde bir numaradırlar.Ben ne zaman hacıköye gitsem hacıköyde kaldığım sürece her sabah muhakkak paça yemiye onların paçacı dükkanlarına giderim.size bir şey desem inanmazsınız.bu yaz tam dört ay hacıköyde kaldım ve dört ay boyunca ismailin dükkanında her sabah bıkmadan paça yedim.mustafa şahitdir.evdediler hala paça yemekden bıkmadınmı yeter artık hasta olacan diyorlar ama İsmailin ,Mustafanın yaptığı pacadan bıkanı görmedimki ben bıkayım.Hacıköyde kaldıgım sürede yanıma misafir olarak diger illerden gelen arkadaşlarıda sabahları paça yemeye götürürdüm inanın hayatında hiç paça yemeyen insanlar en az iki porsiyon paça yiyorlardı.ertesi gün benden evvel hazırlanıp ismailin dükkanda solugu alıyorduk.İsmail kardaşım aynı zamanda fakur ,fukarada dostudur .çogu zaman kendi gözümlede şahit olmuşumdur .fakir fukaradan yemek parası almadığına.Aynı zamanda kendisi Yaban hayvanlarını koruma derneginin başkanıdır.Bir başkandan ziyade hiç bir büyüklük kompleksine kapılmadan derneğe gelenlerle tek tek ilgilenir kendi elleriyle çay demler arkadaşlarına büyük bir keyipleve zevk alarak ikram eder.Ben cogu zaman kendisine takılırım .akşama kadar lokantada akşamda burda çalışıyorsun bu yaşda iki karbuzu bir koltukda nasıl taşıyorsun ? yorulmuyormusun?diye Ama onada hak vermekden kendimi alamıyorum.Zira her insanın bir hobisi olduğu gibi İSmailinde avcılık hobisi var tatlı ve zorlu bir uğraş.Saholsun av memsiminde benide bir kaç kez yanında götürdü o zaman ona hak verdim .daha hakkında çok yazılacak olumlu şeyler var ama sayfalar dolusu yetmez.Benim size yegane tavsiyem Hacıköye yolunuz düşerse ismailin paçasını vede çarşamba-pazar günleri çıkan keşkeğini yemeden hacıköyden gitmeyin .damagınızı bu zevkden mahrum bırakmayın .sağlıcakla kalın derken.bu çan dostlarım iki kardeşede sevgi ve saygılarımı iletmeyi borç bilirim.
ahmet eke Tarih: 17.1.2008

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu