SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
NAİL
NAİL
Evet değerli dostlar Gümüşhacıköy’de bir Nail vardı yaşadı gitti….Bilenler gördü onunla yaşadı, bilmeyenlere biz anlatalım dedik…Böyle insanlar her dönemde her zaman insanların yanında çevresinde vardır var olacaktır

Tarih: 13.01.2008      Okunma: 5553     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber :  
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

  

 

Orta boylu, çakır gözlü, bazen sakal bıyık karış, bazen traşlı, yürürken bütün vücudu ile sallanan, genelde elinden tesbihi hiç bırakmayan onun için yaren olan,  boya sandığını omuzlar ve eskiden ayakkabı boyacılarının bulunduğu çarşı içinde büyük camiinin arka kısmındaki boyacıların oturduğu yerde oturur ve ayakkabı boyacılığı ile kendi haline bir insan olarak aramızda yaşadı.

 

Büyük camiinin arkasından  boyacıların kalkması ile bizim Nail,  genelde köprübaşında kendi haline belli mekanı olmaksınız  işini yapmaya çalışır ama işini köprü başı dışında hiçbir yerde yapmazdı.

 

Nail köprü başında eski Güneş Sineması olan,  Millet hamamının arka kısmında, çayın kenarında pirketten yola duvarlı yine pirketten  olan, iki odalı bir evde yaşardı. Kaderin cilvesini mi nedir bilinmez ama Nedim beyden bahsetmiştik, Nedim bey ile Nail ustanın ikamet ettiği  yerler karşı karşıya idi. Sadece aralarında bir çay vardı.

 

Nail ile kendi halinde bir dostluğumuz vardı.Tanışıklığımız ise köprübaşında Saim Samancı’nın kahvehane işlettiği dönemlerde, kahvehanenin önünde  otururken, Nail geldi ve öylesine Nail’le bir çay söyleme ile başladı.

 

Nail ile dostluğumuz öyle fazla samimi değildi ama onun için ben samimiyet ifade eden biri olarak görüyordum kendimi. Bir kahvenin kırk yıl hatırı olur derler ya, Nail bizden içtiği bir çay ile bizim ile hatırlı dost olmuştu.

 

Daha sonraları, Nail’li gördüğüm zaman yanıma çağırır ve buyur Nail usta çay içelim dediğim zaman bana itibar eder oturur çay içer  kendince konuşur  anlaşırdık. Nail ile konuştuğumuz bir günde bana ailesinden, kız kardeşinden başçavuş olan eniştesinden  ve İstanbul Kartal Maltepe’de Tank Taburundaki  askerlik dönemlerinden anlatmıştı. Nail ile dostluğumuz pekiştikçe Nail’e niçin deli dediklerini anlamakta zorluk çekiyordum. Aslında Nail akıllı biri idi ama toplum tarafından kenara atılarak,  yalnızlaştırılmış ve ortaya bildiğiniz tanıdığınız bir deli Nail çıkıvermiş düşüncesi gelişmişti bende.

 

1990 yılında İstanbul’a geldiğimde peyderpey hacıköye gider gelir en azından tatillerde memlekette olurdum.

 

İşte Nail beni nerede görse  uzaktan görürse bağırarak yakında ise  gelerek herkesin içinde bana   “Ali hoş geldin ” der giderdi. Bu durum kalabalık bir ortamda kahvehanede otururken ve  çarşıda kalabalıkla gezerken rastladığımız zaman olurdu. Tabi ki bende sağolasın Nail usta Nasılsın iyimisin ? diyerek cevap verirdim.

 

Yine bana rivayet edilen bir bilgiye göre ; Ekin pazarı büyük hamam yanındaki kuruyemiş ve leblebici Ahmet beyin anlattıklarına göre, Nail her sabah gelirmiş dükkana ve Ahmet bey onun geldiğini görünce  para kasasını  Nail’in önüne açarmış, Nail kasadan bir sigara parası alır ve onun dışında para almadan çıkarmış.  Ahmet bey onun her gelmesine öyle alışmış ki Nail geldiği zamanki ile Nail’in gelmediği zaman arasında alışveriş ve kazanç yönünden bayağı fark olduğunu gözlemlemiş.

 

Gümüşhacıköy’de Nail’in yakını olarak bilinen, Eczacı Muammer Culduz Nail’in bütün ihtiyaçlarını karşılayan biri olarak bilinirdi.

 

Nail’i en son vefat ettiği yılın yaz ayı içinde görmüştüm. Yine Nail’den hoş geldin selamı almıştım. Ama ne acı ki benim bu son selamlaşmammış onunla, ne bileceksin..

 

En acı hazin ve düşündürücü hadise ki,  insanlar yaşarken de mesaj verir ama onları   anlayan fazla  kimse olmaz, nedense en etkilisi olanı her zaman ömrünün sonunda vefatında verdiği mesajdır.

 

Nail ustanın vefatında İstanbul’da olmam ona son vazifemiz olan caminin önünden mezarlığa kadar eşlik edemeyişimizdir.

 

Ama Gümüşhacıköy, Gümüşhacıköy olalı  Nail Ustanın  cenazesindeki gibi  ne bir kalabalık olmuş,  dene görmüş,  Nail usta ömrünce bu kadar itibar görmediği gibi onun varlığından bile haberdar olmayanlar, cenazesinde saf tutmak için yarışmışlar.

 

Yine bu konuda bana anlatılanlar arasında ; Gümüşhacıköy Çok Programlı Lise Müdürü Sedat Cin beyin anlattığı beni çok etkilemiş ve duygulandırmıştır.

 

Sedat bey diyor ki ; evdeydim camiden bir sela duydum ve arkasından Nail’in vefat haberini duyurdular. Hemen kendi kendime düşündüm Nail’in kimse cenazesine katılmaz ben katılayım dedim. Camiye gittim cami avlusu doldu taştı, mezarlığı gittim mezarlıkta iğne atsan yere düşmez misali, Nail’i mezarına koyanlardan biride ben idim,  o an öyle bir duygulandım ki göz yazlarımı tutamadım çok duygulandım ağladım… Diyor Sedat hoca..

 

Evet değerli dostlar Gümüşhacıköy’de bir Nail vardı yaşadı gitti….Bilenler gördü onunla yaşadı, bilmeyenlere biz anlatalım dedik…Böyle insanlar her dönemde her zaman insanların yanında çevresinde vardır var olacaktır…Kimseye bir şey deme hakkımız yokkkk….Herkes  deli dedi, bilinmez ki ya Veli ise…..
 
 
 
 
Yazımızı okuyup anısı olan Ahmet Eke beyin Nail ile olan bir anısını buraya eklemek isitiyoruz.
 
Değerli Kardeşim Ali. Yine her zamanki gibi Hacıköyün medarı iftarı rahmetli Nailden bahsederek bizleri can alıcı noktamızdan vurmuşsun.Bizim yaşlarımızda olupda Naili ,Nedimi,Komseri,kılizi tanımıyan yoktur sanırım.Nail ve diğerlerinden bağsederek bizleri ta eskilere götürp eski anılarımızı depreştirmişsin.Anılar deyince Naille ilgili benimde aklıma eski bir anım geldi .Bir gün nail saç sakal karışmış ,kirden eli yüzü gözükmüyor ,peşburde bir vaziyetde dolaşıyordu.Bizlerde o zamanlar 17-18 yaşlarında ya var ya yokuz Rahmetli Ahmet Boz dediki Naili yakalayıp büyük hamama kötürüp ,bir güzel yıkıyalıp hemde saç sakal tıraşı yapalım dedi .Biz 4 kişi düştük Nailin peşine Nail yıkanmayı hamama gitmeyi hiç sevmezdi. bizim onu hamama götürecegimizi anlayınca elimizden kurtulup başladı kaçmaya .Nail önde biz arkada başladık Naili kovalamaya.Nail korkudan atladı büyük çayın içine bizler çayın içinde bir köşede naili kıstırdık karga tulumba çaydan cıkarıp doğru büyük hamama.büyük hamamı o zamanlar Arif abi işlediyordu Nili yıkayacağımızı ,tıraş edeceğimizi ona da söyledik.o da tamam dedi.Velhasılı Biz Naili güzelce yıkadık permatiklede hem sakal tıraşı hemde saç tıraşınıda bizim rahmetlik Ahmet boz yapmıştı.Arif abi saholsun bizden hamam parasıda almamıştı.aklımda güzel bir anı olarak kalan bu olaya vesile olduğun için tekrar teşekkürler.

 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  2 )                                                          
 

Nail usta
Ben Rahmetli Nail ustayla olayaşarın kahvanesinde çalışırken tanıştım.sabah erken saatte gelip ilk çayı o içerdi siftahı ondan yapardım ( bu arada yanlış anşılmak istem onun dürüstlüğünü )anlatmak için yazma gereği duydum; Nail usta haftalarca çay içerdi hesap sormazdık.Ayda bir takım elbisesini giyer erkenden gelip içtiği çayların parasını öderdi kendi halinde mükemmel bi insandı sizinde bahsettiğiniz gibi delimi velimi Yüce Rabbimiz bilir.ALLAH rahmet eylesin ruhu şat olsun. Bu arada rahmetlik deli nedim amcayıda anıyorum Allah rahmet etsin. Babamdan dinlemiştim Deli nedim amca annesi öldürülmüş o zamanlar da nedim amca yeni doğmuş annesinin kanlı cesedinden emdiği için deli olduğu söylenirdi.nedim amaca 60 ihtilalinde meşhur radyosuyla ataürk büstünün önüne gelip in aşa diye bağırdığı ve o bağırmasını bitirdiğinde 60 ihtilalinin olduğunu anlatırdı rahmetlik babam.
Ümit ŞENIŞIK Tarih: 12.5.2008                                                          
 
boyacı deli nail
rahmetli nail;i çocukluk yıllarından tanırım şimdiki olayaşarın büfesinin oldugu yerde g.h.köy;ün eski büyük kıraathanesi vardı oranın önüne karpuz sergisi acardı rahmetli babam adatepeli kara mıstık; yetmişli yıllarda naili o yıllarda tanıdım her yıllık izne geldigim de deli nail bizim eve gelip anama bir gün önce yarın muharrem geliyor benim sigaramı hazırlasın dermiş geldigimiz gün hem denedim öyleden sonra saat 2 hiç şaşmadı yıllarca rahmetli babam hem derdi bu erenlere karışmış diye sitenizde gezinirken iz bırakanlarda okuyunca bu anılarımı paylaşmak istedim allah rahmet eylesin ruhu şah olsun!
muharrem koparan Tarih: 23.3.2008

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu