SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
NEDİM BEY
NEDİM BEY
Her yerin deliside veliside eksik omaz. Bizde ilçemizde yaşamış Deli Nedim olarak bilinen Nedim beyi sizlere anlatmak istiyoruz

Tarih: 07.10.2007      Okunma: 6692     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : www.gumushacikoylu.net 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Gümüşhacıköy ilçemizin Çay Mahallesi sınırları içindeki,  Eski Merzifon Caddesindeki bulunan Millet Hamamı “ Gavur Hamamı ”’ın   arka kısmındaki  tek gözlü bir oda yaşayan Nedim beyin yaşadığı yer hep ilgimi çektiği için o  yoldan geçerken oraya bakmadan geçmezdim.

 

Nedim beyin kaldığı hamamın üst kısmındaki odasının önünde, çatma ocak  taşlar üzerine devamlı bir su kazanın kaynadığını görürdüm.

 

Gümüşhacıköy’de Nedim bey hakkında kimden bilgi alırım diye sorduğumda, senelerce komşuluk yapmış mobilya ustası lakabı ile Kasım Paşalı olarak bilinen Rıza Güler’den sordum.

 

Kasım Paşalı Rıza beyin anlattığına göre ; Nedim beyin kökünün  Vezirköprü’den gelme olduklarını ve Gümüşhacıköy’de de Kirazoğulları olarak bilinen bir sülalenin mensuplarındandır dedi.

 

Gümüşhacıköy ilçemizde kime Nedim beyi sorduysam herkesin ortak anlatımı şuydu ;

 

-Nedim beyin babası olmadığı bir sırada evlerine gelen birileri, buna amcası diyenler var ama net olarak kimin olduğu bilinmemekle birlikte,  annesini öldürürler ve Nedim beyin bebek haliyle annesinin öldüğünü bilmediği için ölen annesinin memesinden süt emdiğini  ve deliliğinin buradan geldiğini söylemektedirler. Nedim beyin babası binbaşı rütbesinde bir asker olduğunu söylemektedirler.

 

Nedim bey fiziki olarak ince sıska, kısa bir insan olarak, kafası büyükce, gözleri yeşil, bıyıkları normal ve hiç kesmez,  giydiği giysiler hep asker elbisesi olup, yakasında gül takarak gezen biriydi.

 

Nedim bey Gümüşhacıköy de klas bir adamdı. Kendisine has bir giyim tarzı olan Nedim bey başında her zaman asker şapkası bulunur, büyük bir gözlük takar, boynuna fular bağlar, kısa kollu gömlek, elinde meşhur radyosu, kısa pantolon ve yalın ayak gezmesi meşhurdur.

 

Nedim bey ile radyosu bir biri ile özdeşleşmiştir. Kimsede radyo yokken Nedim beyde radyo varmış, ayrıca Nedim bey radyodan dinlediği haberleri çarşıda elini kulağına atarak millete de anlatırdı. Nedim beye kim bir iyilik yapsa hemen bunu iade etmek ve onure etmek için,  çarşıya çıkar elini kulağına atar, kendisine yapılanı bağırarak anlatır ve  yapılan şeyden dolayı teşekkür ederek sözlerini bitirir. Ayrıca Nedim bey  yine bir yanlış yapan yada kendisine kaba davranan olursa  onu da aynı uslüpla çarşıda bağırarak anlatarak kızgınlığını ifade ederek onu da kınardı.

 

Nedim bey bazen elinden hiç bırakmadığı radyosunu sonuna kadar açar ve çarşının içinde yalın ayak bir ucundan bir ucuna gider gelirdi.

 

Nedim beyi yaşadığı dönemde, Gümüşhacıköy ilçemiz ve köylerinde tanımayan kimse hemen hemen hiç yoktur. 1950 li yıllarda  Demokrat Partinin iktidara gelişini,  Gümüşhacıköy’ün  bütün köylerini elindeki radyosu ile yürüyerek dolaşmak suretiyle anlatmıştır.

 

Nedim beyi Gümüşhacıköy esnaflarından yakınan tanıyan şöyle anlatır ;

 

Nedim beye para lazım olduğu zaman onun geldiğini gören esnaf kasasını açar ve Nedim bey onun içinden bir sigara parası alır, kesinlikle fazlasını talep etmez ve aldığı parayı da bir müddet sonra aynen iade ederdi. Diyor.

 

Nedim bey asil ve zengin bir aile ferdi olarak dünyaya gelir ama kaderin ne yapacağı belli olmaz. Kader Nedim beyi öyle bir şekle sokar ki tek bir gözlü odada kendi uslübuna göre yaşayan kimine göre çok zake, kimine göre deli olarak tanınmasına rağmen hiç kimse ona kötü, yaramaz, zararlı biri dememiştir.

 

Nedim bey ömrünün son günlerini Osmancık ilçesinde Op. Dr. Cihat AYTAÇ’ın himayesinde geçirdiğini ve burada vefat etmesiyle mezarının  Osmancık ilçesinde bulunduğunu biliyoruz.

 

 

Yalın ayak  köprü başında

Kısa pantolan ayağında

Radyosu sağ kolunda

Deli Nedim derler adına

Rastlanmadı secere kaydına

Geçti gitti faniden gerçek dünyasına
 
 
 
Sayın hocamız Dr. Cihat Aytaş beyin yazımız hakkındaki düzeltmesini aynen yayınlıyoruz.Bende Nedim beyin mezarının Gümüşhacıköy'de olduğunu yeni öğrendim.....
 
Yazınızın en son paragrafta belirttiğiniz gibi kendisi son zamanlarını benim himayemde geçirdi. Fakat mide kanseri sonrasında yaşamını yitirmeden önce bana belirttiği vasiyeti üzerine mezarı Osmancık'ta değil Gümüşhacıköyde bulunmaktadır.

Değerli hocamız Cihat beye bu vermiş olduğu bilgiden dolayı teşekkür ediyoruz...

 


 

 

 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  7 )                                                          
 

satılmış şanver
Bende ortaokul ve lise yıllarımda hacıköyde kaldım her gün nedimin evinin önünden geçiyordum.Bir surede ksımpaşalının yanında çalıştığım için hep gözlemliyordum.ÇOK KİBAR VE ÇOK GÜZEL KONUŞAN BİR İNSANDI
  Tarih: 30.12.2016                                                          
 
ömer faruk
kabrini bilen varsa bana mesaj atsın bende öğreneyim (omer_farukdursun@hotmail.com)
  Tarih: 23.8.2013                                                          
 
ömer faruk
nedim amcayı ben tanımadım ama evliya olduğunu garip hafız hazretleri belirtmiş medresede otururlarken dışardan nedim amcanın (nedim kimsesiz) sesi gelmiş orada bulunanlar deli nedim dediklerinde ona deli demeyin o velidir buyurmuş
  Tarih: 23.8.2013                                                          
 
Deli bence Veli Nedim
Ben, babamın Ziraat Bankasına Müdür Muavini olarak taini çıktığı için 1969-1975 yılları arasında Gümüşhacıköyde yaşamış ve hayatında Gümüşhacıköy'ün büyük anlamı olan biriyim. Ortaokul ve Liseyi Gümüşhacıköy'de okudum Veli Nedimi^de çok iyi hatırlıyorum kendine para lazımsa isterdi ama asla istediği paradan fazlasını kabul etmezdi Allah rahmet etsin Bu arada beni tanıyan arkadaşlar bu yazıyı okurlarsa bana lütfen mail göndersinler. Herkese selamlar.
Gülderen Öneren TUNCAY Tarih: 25.11.2009                                                          
 

Nedim Bey ekindeki isimin düzeltilmesi dileği ile cahit aytaş değil cihat aytaç selam ve sevgiler
cihat aytaç Tarih: 8.8.2008                                                          
 
nedim beyin mezarı
Yazınızın en son paragrafta belirttiğiniz gibi kendisi son zamanlarını benim himayemde geçirdi. Fakat mide kanseri sonrasında yaşamını yitirmeden önce bana belirttiği vasiyeti üzerine mezarı Osmancık'ta değil Gümüşhacıköyde bulunmaktadır.
cihat aytaç Tarih: 12.1.2008                                                          
 
Nedim bey ...
Nedin bey delimi velimi bilinmez ama bir gereçek varki böyle biri vardı göçtü gitti, hiç kimse ile davası ve sürtüşmesi olmadı. Allah tahsilatını affetsin....
Ahmet BİLİR ahmet Tarih: 24.10.2007

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
SABIR SELAMET VE ZAFER

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu