SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
DELİLERİMİZ VELİLERİMİZ
DELİLERİMİZ VELİLERİMİZ
Her toplumun delisi de velisi de vardır. Bizde Gümüşhacıköy ilçemize mal olmuş deli veli kimseleri burda yazmak istiyoruz

Tarih: 06.10.2007      Okunma: 5786     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber :  
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

 

 

Yaşadığımız toplumunda her zaman deliler, veliler, normal insanlar, anormal insanlar olarak bir çok insan yapısına  rastlamak mümkündür. Zaten deliler istek dışı olarak aklı devreden çıkarmış kişilerdir.Ya da istekli  olarak aklı devre dışı bırakanlar da toplum tarafından anormal olarak nitelenirler. Bir çok kişiye toplum deli lakabını takar ama bu akıl eksikliğinden mi yoksa fazlalığından mı bilinmez.

 

Deliler ile Veli’ler arasında da büyük benzerlikler vardır. Her evliya yaşadığı dönemde delilik le suçlanmış, yada toplumdan böyle tepkiler almıştır. Deli kelimesi Türk toplumunda bir çok kişinin lakabı olarak isminin önünde yer alan bir lakap türüdür.

 

Delilere kırkaltı, tahtası eksik, kafadan kontak, kafayı sıyırmış, kelimeleri kullanılmaktadır. Deli ifadesi bazen mertlik ifadesinde kullanılmış, bazen ileri zekadan kabiliyeti olarak ifade edilmiştir.  

 

Deliler toplumumuzun insan katmanlarında yer alan kendi haline, yaptıklarından sorumlu olmayan, yaptıklarından eleştiri almayan, kendi başlarına bir yaşantısı olan kişilerdir. Bazen delilerin yaptığı  işleri,  düşündüğü şeyleri, konuştuğu cümleleri bir çok akıllı insan bir araya gelse  yapamaz.

 

Delilik sıfat olarak,  düşünce akıl fikir  ifadesi ile kullanılan cümlelerin  bir araya gelmesi ile oluşan bir isimlendirmedir.

 

Bizde bu bağlamda Gümüşhacıköy ilçemizde yaşamış delilerimizi yad etmek için bir yazı ve haber hazırlamış bulunmaktayız.

 

İlk olarak Gümüşhacıköy ilçemizle özdeşleşmiş, Gümüşhacıköy halkına mal olmuş bu gün hayatta olmayan kişileri anlatan bir yazı dizisi hazırlamaktayız.

 

Bunlar ;

 
Vartik
Keçi Filik

Deli Nedim,

Gamber
Kasım
Deli Nail,

Konsolos Yaşar

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  2 )                                                          
 

Yanlış Yapıyorsunuz!
Öncelikle bu sitenin ilk okuyucularından birisi olarak, tam bilmiyorum ama mustafa abilerin olduğunu düşünüyorum burasının çok büyük bir hata işlediğinizi üzülerek belirtmek zorundayım. Deli diye andığınız Konsolos yaşar abimiz, ki kendisi şu an rahmetli olmuştur, Memleketimizin yanlızca farklı bir yüzüdür. Bir çok akıllıdan da daha akıllıdır. Ben her zaman derim hacıköyü dışardan yaşamakla içerden yaşamanın arasında farklar var diye. Böyle hacıköylülük olmaz. Siz rahmetli birisine deli derseniz yarın bir gün arkanızdan sizede biri deli der. Üstelik deli olmadığınız halde!!! Gümüşhacıköy.org gibi burdada yorumlarımı silerseniz ki silersiniz büyük ihtimalle sizinde iyi niyetlerinizden şüphe ederim. Saygılarla. Hasan Fındıkoğlu
hasan fındıkoğlu Tarih: 20.4.2008                                                          
 
deliler veliler
ilcemizin delileri anlatılırken ismi geçen bazı deli diye anlatılanların delilikle uzakdan yakından alakalı olmayan kişiler olduklarını görtüm belkide siz onları velilik sıfatına sokmuşsunuz diyecem ama onlarda velilikde yoktu bildiğim kadarıyla.bunlardan birincisi Keçifilik diye bilenen EMİNE hatundur bizim kapı komşumuz olan bu rahmetli kadın Hayatını eskiden okuyuculuk dediğimiz meslekle yani düğün dafetiyeleri dağıtarak,birde rahmetli kocasından bizim mehmet enişte değimiz rahmetlinin (kendisi tekelden ilk emekli olanlardandı)emekli maaşıyla geçinirdi.keçi filik kanunlar sülalesi olarak bilinen sülaleden olup .kendisinin hiç coçuğu olmamış yakın akrabaları ise istambulda otururlardı.Mesleğinim gereği olarak her eve girip cıktığı için biraz dedikoduyu sever.onun oldugu ortamda önemli konular ve aile içi meseleler fazla konuşulmazdı.ama benim bildiğim kadarıyla kocası rahmetli olunca kendi başına ayakda kalabilmeyi başarmış kendi yagıyla kavrulan,cenesi dışında hiç kimseye zararı olmayan gayet aklı başında birisiydi .oda bu dünyada yaşadı her fani gibi zamanı gelince öbür tarafa gitdi allah mekanını cennet etsin.ikinci şahısa gelince konsolos yaşar. benim hem gençlik arkadaşım hemde rahbetli oluncaya kadar dost kaldıgım bir insandı .kendisini rahmetli olmadan 2ay eveli fahri temizin yıkama tağlama dükkanında görmüştüm.rahmetlinin şekerden dolayı gözleri kör olmuş göremiyordu .fahri yaşarla benim ortak arkadaşım oldundan dolayı belli bir süre sohbet etdikden sonra yaşarı evine kadar benden arabayla bırakmamı rica etdi.bende seve seve kabul etdim .arabayla eve yaşarı götürürken rahmetliye nazım geçtigi için takılmadan edemedim Yaşar dedim ne olacak bizim bu halimiz ?sen kör ben sahır toplasan ikimizden bir adam anca eder dedim rahmetli kasıla kasıla güldü .onun o haliyle güldürebilmek benide cok mutlu etdi.ben belli bir zaman ankaraya döndügümde yaşarın rahmetli oldugunu öğrenince çok üzüldüm onunda mekanı cennet olsun derken sizlerede burdan beni eskilere götürdügünüz için teşekkürü borç bilirim.
ahmet eke Tarih: 10.11.2007

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu