SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
İLİMİZ VE İLÇE KÖYLERİNDEKİ ŞENLİKLER
İLİMİZ VE İLÇE KÖYLERİNDEKİ ŞENLİKLER
Amasya merkez ve ilçe, köylerinde yapılan etkinlik ve şenlikler

Tarih: 03.05.2007      Okunma: 7676     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

ÖNEMLİ GÜNLERİMİZ

 

1- 13-14 Mayıs Bayrak Koşusu :

Her yıl Samsun'dan yola çıkarılıp Amasya-Tokat-Sivas-Kayseri-Ankara yolu ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda Sayın Cumhurbaşkanına sunulan Bayrak, 13 Mayıs'da Samsun İl sınırında samsun Valisi tarafından Amasya Valisine teslim edilir. O gün atletler tarafından Amasya'ya getirilen Bayrak, gece Vilayet Konağında hazırlanan köşeye konulur. Amasya'lı gençler sabaha kadar Bayrak nöbeti tutarlar. Ertesi gün büyük bir törenle yola çıkarılan Bayrak, Tokat il sınırında, Amasya Valisi tarafından Tokat Valisine teslim edilir.

Teslim sırasında İl sınırında görkemli tören yapılır. Civar köyler tören yerini doldurur, halk oyunları oynanır, havai fişekler atılır.

 

2 - Amasya 12-22 Haziran Atatürk Kültür ve Sanat Haftası:

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk'ün İlimize teşrifleri ve Kurtuluş Savaşımızın temel ilkelerini belirleyen "Amasya Tamimi"nın yayınlanışının yıldönümleri olarak kutlanır. Kutlama programı çerçevesinde törenler, fuar açılışı, halk oyunları, yarışmalar, sergiler, konserler, tiyatrolar, defileler, yemek yarışmaları, sportif faaliyetler, geziler ve Amasya Tamimi sempozyumu gibi etkinlikler yapılır.

 

3- Gümüşhacıköy İlçesi Ali Pir Civan Şenlikleri:

  Amasya'nın Gümüşhacıköy İlçesi Sarayözü Köyü Muhtarlığınca, yörenin tanıtımı gelenek ve göreneklerin yaşatılması amacıyla Türbe ziyareti, Türk Halk Müziği, Yöre Aşıkları Konseri ve piknikler yapılarak kutlanır.

 

4-  AMASYA Merkeze Bağlı Akyazı Köyü şenliği

Amasya'nın,  Merkez  ilçesine bağlı AKYAZI köyü Derneğince düzenlenen şenlikle senede birde olsa bu köylü kökenliler bir araya gelip yad-i gün yapıp , yeni nesil ile tanışıp kaynaşması, gelenek ve göreneklerin yaşatılması, halk oyunları gösterileri, yarışmalar  ile kutlanır.

 

5- Merzifon İlçesinde  Tavşandağı Kafkas Festivali:

Amasya'nın Merzifon ilçesi Birleşik Kafkas Derneğince düzenlenen festival bölge halkının tanışıp kaynaşması, gelenek ve göreneklerin yaşatılması, halk oyunları gösterileri ile kutlanır.

 

6- Aphaz Yaylası Kaba-Oğuz Köyleri Yayla Şenlikleri ve Güreşleri:

Amasya'nın Gümüşhacıköy İlçesi Kabaoğuz Köyleri Kültür Dayanışma ve Kalkındırma Derneği tarafından, yörenin tanıtımı, geleneklerin yaşatılması ve turizme teşvik amacıyla güreş müsabakaları, mahalli ürünlerin sergilenmesi, folklör gösterileri, piknik ve panayır gibi etkinliklerle kutlanır.

 

7-MERZİFON KAYMAKAMLIĞI Kara Mustafa Paşa Sempozyumu:

Amasya'nın Merzifon Kaymakamlığı ve 19 Mayıs Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen sempozyum uluslar arası olup, Kara Mustafa Paşa'nın ve Merzifon ilçesinin tanıtılması, defile, resim sergisi, sanayi fuarı, sempozyum gibi etkinliklerle gerçekleştirilir.

 

8-SULUOVA BELEDİYESİNİN Eylül Şenlikleri:

Amasya'nın Suluova Belediyesince İlçe kuruluş gününü anma, beldeyi tanıtma, sportif faaliyetleri teşvik etme ve ekonomik faaliyetleri geliştirme amacıyla düzenlenmekte olup çeşitli oyunlar, spor müsabakaları eğlenceler, panayır karakucak güreşleri gibi etkinliklerle kutlanır.

 

9-Haftası Yöresel Cafer Dede Kültürel Etkinlikleri:

Amasya'nın merkez Uygur Belde Belediye Başkanlığınca düzenlenen etkinlikte kasabanın örf adet, gelenek ve göreneklerini yaşatmak, yörede üretilen sebze ve meyvelerin tanıtılması, Atatürk ve Türk şehitlerini anma, halk oyunları, aşık ve ozanların katılımı ile kutlanmaktadır.

 

10-Adil Candemir - Hamit Kaplan Yıldızlar ve Gençler Karakucak      Güreşleri:

Amasya'nın Hamamözü ilçesi Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı işbirliğinde düzenlenen güreş müsabakası, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu Milli Güreşçimiz Hamit Kaplan'ın anısına düzenlenmektedir. Halk oyunları, müzik ve eğlence programı ile kutlanmaktadır.

 

11 - "Amasya Protokolü" Anma Etkinlikleri:

Milli Mücadelenin İlk kıvılcımı ve yazılı belgesi olan Amasya Protokolü, İstanbul Hükümeti ile Temsili Heyet (Mustafa Kemal Paşa ve Arkadaşları) arasında ilk fikir birliğine varılması ve anlaşma imzalanması, Anadolu'nun İstanbul Hükümetinin önüne geçmesi; sempozyum, sergiler gibi aktivitelerle anılır.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu