SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
14-17 KASIM 2019 İST. YENİKAPIDA AMASYA GÜNLERİ
14-17 KASIM 2019 İST. YENİKAPIDA AMASYA GÜNLERİ
14-17 Kasım 2019 tarihleri arasında bu kadim kentin çocukları olarak “ Amasya Günleri “ ni İstanbul Yenikapı’da birlikte....

Tarih: 3.11.2019      Okunma: 488     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali Acar 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

AMASYALI OLMAK


Bir şehir düşünün gölgesi bin yıl bile geçse gölgeniz gibi sizi takip eder. Milattan öncesine uzanan tarihi ve hayranlık uyandıran kral kaya mezarları, şehrin içinden akıp giden Yeşilırmak’ın güzelliği, Selçuklu ve Osmanlı izlerini bugüne taşıyan ahşap evleriyle, Amasya böyle bir keşif yolculuğu için ideal bir şehir.

Osmanlılar döneminde padişahlar şehzadelerinin çekirdekten yetişmesini ister, bu amaçla eğitimleri için Amasya’ya gönderirmiş. Bu nedenle Amasya’nın yüzyıllardır süregelen unvanı “şehzadeler şehri.” İslami eğitim açısından da önemli merkezlerden biri olarak kabul edilen şehir tek seferde 2 bin ilahiyat öğrencisine iaşe dağıtabilecek zenginlikteymiş.

Şehrin tarihi milattan öncesine dayanıyor. Coğrafyanın babası sayılan Amasya doğumlu Strabo belki biraz da mitolojik hikayelerin etkisinde kalarak, şehrin kuruluşunu Amazonların kraliçesi Amasis’e atfetmiş.

Böyle tarihi bir şehir Amasya ...

Şimdii..

Önümüzdeki günlerde 14-17 Kasım 2019 tarihleri arasında bu kadim kentin çocukları olarak “ Amasya Günleri “ ni İstanbul Yenikapı’da birlikte yaşayacağız.

İstanbul’da yaşayan Amasyalılar olarak , tarihi şehrin günlerini yaşatmak ve varolanın üzerine koymamız gereken önemli işler olacaktır.
Amasya Elması” değil… Asıl adı “Misket Elması” ama yetişmek için en sevdiği toprak Amasya olunca zamanla bu şehrin adıyla anılır olmuş. Bu elmayı isterim ki tonlarca getirip İstanbul’a yedirme vaktidir.

Özellikle şehzadelerin eğitim için gönderildiği yer olması nedeniyle, saray mutfağı şehre taşınmış. Hem kendine özgü yemekleri var hem de Anadolu’nun birçok yöresinde bilinen yemeklerin malzeme ve pişirme teknikleri farklılaşarak hazırlanan versiyonları. Çatal çorba, toyga çorbası, bakla dolması, kuzu eti ve karın zarı kullanılanarak yapılan göbek dolması, Amasya çöreği, yağlı katmer, elma tatlısı , Bamya’nın her türlü çorbası ve yemeği Hasuda yöresel lezzetlerden birkaçı...

Asıl gelelim mecazi anlamda söylüyorum kuru fasulyenin faydalarına !

Taşova bu hususları yaşatmakta başı çekmesi lazımda ; Ancak belediyenin imkansızlıkları nedeniyle zannederim ve korkarım ki , bir çadırda plastik masalarda plastik şekerliklerle kağıt karton bardaklarda çaydan öte gidebilir mi ? Valilik ve Amasya Belediyesi neler yapacak ? Hep birlikte göreceğiz.

Kaç gündür İstanbul’da tüm Amasya Derneklerini toplayarak öncülük etmeye çalışan toplantılar yapan , İstanbul’daki tüm belediyeleri ziyaret edip bir şekilde Amasyalı olmanın yiğitliğine soyunan Amasya Dernekler Federasyonunu bizzat içinde bulunduğum çalışmaları nedeniyle tebrik ve takdir ediyorum.

Tüm Amasyalı İşadamlarına açıkçası buradan sesleniyorum , Lütfen Amasya Dernekler Federasyonu’nun yanında olun. Küçük bir Amasya tanıtım filmi hazırlanacak buna Sponsor olun. 2 milyon tıklanma olacağı düşünülüyor bedava reklam pastası size alın. Artı gelin Amasya günlerinde bir pankart yapın hem kendi reklamınızı yapın hemde Amasya Günlerine destek olun. İstanbul’da gelin birlikte bir şov yapalım.

Amasya Günleri için tüm Amasyalı hemşehrilerimize sesleniyorum ; Kar bile yağsa burada bulunun. Hiç bir şey yapamıyorsanız gelip burada kalabalık yapın. Bu fırsatı iyi kullanmamız ve Gerek yatırımları gerekse faaliyetlerimizin bir kısmını Amasya’nın ilçelerine ve kadim şehrimize kaydıralım..

İyi bir Amasyalımısın haydi kalk gösterme zamanı. Birlik olup 15 milyonluk bir şehirde tek yumruk olma zamanı.

Vee

Amasya’nın yetiştirdiği tüm sanatçılar burada olacak. Şarkılarını türkülerini söyleyip hep birlikte yöresel oyunlarını birlikte oynayacağız ...

Ayağa kalk ve Yenikapı’ya yürü

Şimdi tam zamanı !

Yenikapı’da buluşmak üzere ...

Selam ve Saygılarımla

Naci Özkan

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu