SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
UYSAL SOKAĞIN ESKİ SAKİNLERİ
UYSAL SOKAĞIN ESKİ SAKİNLERİ
Karagöz Sokağın Sakinlerinden sonra Uysal Sokağın sakinlerini yazdık..

Tarih: 19.2.2018      Okunma: 1728     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali Acar 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Uysal Sokağı Sakinleri ;

Ali Uysal (Sakar Ali)

Bizim çocukluğumuzda komşuluk ilişkileri her manada herkes birbiriyle kaynaşık barışık birbirinin derdiyle dertlenen, sevinçlerini paylaşan, güzel ilişkiler içindeydi. Uysal sokağı Cumara Mahallesi İstasyon Caddesine bağlı bir sokak. Bizim ev Karagöz Sokakta olmasına rağmen babam bir arsada Uysal Sokaktan alınca, Karagöz Sokak ve Uysal Sokağı bizim ev bağlıyor. Bazen komşular sokağın başını dolaşmaktansa bizim evi kullanarak Uysal Sokağa geçiş yapardı.

Uysal Sokağın kurucusu olan ve sokağa ilk evi yapan, aslen Kabaoğuz köylerinden Kızılcaköy’den gelme, Ali Uysal lakabıyla (Sakar Ali) olarak bilinen Ali amcanın soy isminden almaktadır. Ali amca oturaklı, ağır başlı beyefendi biriydi. Ali amcanın evi sokağın köşesinde hem Uysal sokağına hem de İstasyon caddesine bakıyordu. Ali amca uzun yıllar Fransa’da işçi olarak çalışmış ve dönüş yapmış birisidir. Ali amcanın hanımının ismi Fatma’dır ama herkes ona Çallı diye tanır birçok kimse ismini bilmezdi. Fatma (Çallı) teyzenin lakabına (Çallı) denmesi ise yine Kabaoğuz köylerinden Çal Köyünden gelin olarak gelmesinden dolayı ismine Çallı denmekteydi. Fatma (Çallı) teyze halk adamı erkek gibi bir hanımefendiydi. Fatma (Çallı) teyze herkesle muhabbet ve sohbeti olan renkli bir kişiliğe sahip biriydi.

Ali amca ve Fatma (Çallı) teyzenin iki erkek bir kızı vardır. Recep en büyükleri inşaat boyacılığı yapardır. İkinci çocuğu kızları Sevim, yine kendi köylüleri olan (Kızılcaköy)’en gelme öğretmen Üzeyir Çintaş’la evlendi. En küçük oğulları Nuri ise Astsubay oldu ve Karagöz Sokakta Murat ve Habik teyzenin kızları Zeynep’le evlendi.

Salim Dindoruk (Çerezci Salim)

Uysal sokakta ikinci ev çerezci Salim Dindoruk amcanın eviydi. Salim amcanın evleri Ali Uysal amcanın evine bitişikte yer alıyordu. Salim amca ve babası Osman dede evlerinin bahçesinden sokağa bakan iki kepenkli leblebi imalatı yapan dükkanı işletirdi. Salim amca zayıf ve kel devamlı öksüren, neşeli gülen bir insandı. Salim amcanın hanımı Safiye teyzenin kızı iki oğlu var. Büyük kızı Emine ilçemizde lokanta işleten Mustafa İpçi ile evliydi. İkinci kızı uluslararası tır şöforü olan biriyle evlendi. Büyük oğlu Mehmet, dede ve baba mesleği leblebicikle uğraştı daha sonra İstanbul’a taşındı. Küçük oğlu Ahmet ise Astsubay oldu.

Becenlerin Kışladan Aşur Ağa

Uysal sokağın üçüncü evi Becenlerli Aşur ağanın evi vardı. Becenlerin kışladan gelme olan Aşur ağanın bir oğlu var ismi Durmuş, birde kızı var Asuman, oğlu Durmuş’un hanımının ismi Adalet, Asuman ise yine ilçemizde matematik öğretmeni olan Kamil Culuk’la evliydi.

Aşur ağanın evi büyüktü rençberlik yapar o dönem çok az kimsede olan traktörleri vardı. Yine evin avlusunda ben bildim bileli mahalle fırını bulunur özellikle bayramlarda herkes sıraya girer bayram çöreği yapılırdı ve bayram sabahıda fırına keşkek koyarlardı. Normal günlerde mahalle bu fırında ekmeğini yapardı. Aşur ağanın evinde kendisi, oğlu Durmuş, damadı Kamil Culuk ve Kamil Culuk’un abisi Rıza Culuk kalıyordu. Rıza Culuk’un üç kızı vardı biri bizden büyük biri bizimle ayar bir taneside bizden küçüktü. Böylece Aşur ağanın evinde dört aile kalıyordu.

Sadık Uysal (Köylü Sadık)

Aşur ağanın bitişiğinde Uysal sokağın dördüncü evi olan ve içe doğru köşe olan yerde, Köylü Sadık lakasıyla bilinen Sadık Uysal’ın evi vardı. Aslen Eslemez Köyünden olan Sadık amca, ilçemizin ilk şoförlarından olup Merzifon Hacıköy arası minibüscülük, taksicilik yapmış birisidir. Sadık amca ilçemizde de ilk tavuk çiftliği kuran kişiler arasındadır. Evin bahçesi geniş olduğu için tavuk çiftliğini bahçesinde kuran Sadık amcanın bir oğlu üç kızı vardı. Oğlu Sabahattin bizim akranımız olduğu için evlerinin bahçelerinde tavuk çiftliğinden beraber çok yumurta toplamışlığımız ve yüklemişliğimiz vardır. Köylü Sadık amcanın hanımının ismi Ayşe’ydi, üç kızı vardı büyük kızlarının ismini hatırlayamıyorum ortanca kızı Şehriban ve en küçük kızlarının ismi Nesrin’di.

Şeytan Ali derlerdi.

Köylü Sadık amcaların sol bitişik komşuları, Ali soyismini hatırlayamadım ama lakabına Şeytan Ali derlerdi, onlar bu evde ikamet ettiler. Ali amcanın iki çocuğundan büyük olan erkek ismi Ali idi, birde kızı vardı ismini hatırlayamadım. Sonra evlerini Almanya’da çalışan birilerine sattılar. Aslen Seciyen köyünden gelme olan olan bu ailenin baba ve annelerininin isimlerini hatırlayamadım ama üç çocukları vardı.  Büyük oğlu öğretmen olmuştu Kamuran, küçük oğulları bizimle ayar Burhan ve küçük kardeşleri İlhan vardı, bunlar Uysal sokağın Almancı ailesiydi. Burhan bizim akranımızdı daha sonra ailece Almanya’ya gittiler ve evlerini başlarına sattılar.

Sadık Kizir (Kizirondereli İnce Sadık)

Uysal sokağın bitimindeki diğer ucunda, Kiziroğlu Köyünden gelme Sadık Kizir’in evi vardı. Sadık amcanın lakabıda (İnce Sadık) olarak bilinirdi. Kiziroğondereli İnce Sadık amca biraz kısa tıknaz yapılı köşeli kasket giyen biriydi. Sadık amca ve hanımı Firuze çok iyi bir ip eğiricisiydi. Avlu kapısından girişinde yer alan ip tezgahının uzunluğu sokağa taşar ve bu ikili karı koca devamlı kendir eğirirdi. Bu ailenin iki oğlu iki kızı vardı. Büyük oğlunun ismini hatırlayamadım ama aklımda kaldığı kadarıyla Halil’di sanıyorum yanılmıyorsam, öğretmen oldu. Kızları Sevgi evlendi, üçüncü kardeşleri Satı ise bizim akranımızdı ilkokulu beraber okuduk hemşeri olmuştu. Dördüncü kardeş en küçükleri Cafer Astsubay oldu.

Uysal Sokağın İlk Hali ve Sonrası  ;

Uysal Sokağın ilk kuruluşun yukarda anlattığımız şekildeydi. Uysal Sokağın önünde, Karagöz Sokağın arka kısmında yer alan arada uzun zaman mahalle gençlerinin top oynadığı mekan olarak kullandığı bir tarla vardı. Daha sonra 1978 yılında parselasyon geçiren tarladan 12 parsel çıktı ve yeni evler yapıldı;

İsmail Kılıç (Almancı)

1978 yılında parselasyona giren tarladan üç parsel İstasyon Caddesine cepheliydi, Uysal Sokağın başında bir yanı Uysal Sokağa bir yanı İstasyon Caddesine bakan köşe binada aslen Kızılca Köylü olup, karı koca Almanya’da işçi olarak çalıştıktan sonra memlekete yerleşen ve 2 katlı yeşil boyalı uzun balkonlu ev yaptıran İsmail Kılıç ve eşi Emine Kılıç ikamet ediyordu. Bu ailenin çocukları yoktu. İki katlı evlerinin diğer dairesinde kiracı olarak uzun yıllar ilçemiz tapu kadostra’da çalışan Halim abi kiracı olarak kaldı.

İsmail Kaleli (Temürün İsmail)

Yine İstasyon Caddesine cepheli olan ikinci parselde, İsmail Kaleli lakabıyla (Temürün İsmail) amca ev yaptırmıştı. İsmail amca aslen Yukarı Ovacık köyünden gelmedir. İsmail Kaleli amcanın evleri Artıkabat mahallesi Sadullah Camii karşısında çayın kenarına yakın bir yerdeydi. Daha sonra oraların yıkılmasıyla birlikte evlerini Cumara Mahallesi İstasyon caddesi üzerindeki Uysal Sokağın önündeki tarla parsel olunca bu tarladan aldıkları yer üzerine yapmışlardır. Esnaf olan İsmail amcanın bir bakkaliyesi ve avlu içinde bir seteni bulunuyordu. Bakkal ve seten işini bebarber yürütün İsmail amca yarma bulgur için setene getirilen malzemeleri çekerek sahiplerine verirdi. İsmail amcanın hanımı Fatıma teyzede bakkalda ve seten işinde iyi bir esnaftır. Dört evladı bulunan İsmail ve Fatıma teyzenin çocuklarından ikisi kız ikisi erkektir. Büyük kızları ilçemizde Dündar Kırtasiyeyi işleten Mustafa Dündar’ın hanımıdır. İkinci kızları ilçe tarımda çalışan Ali Tunca’nın hanımıdır. Üçüncü çocukları Mevlüt abi öğretmendir. 80 darbesinden sonra siyasi olarak yargılanmış hapis yatmıştır. Bir dönem ilçemizde esnaflık yapmış ve daha sonra öğretmenliğe dönmüş, ilçemiz nüfus müdürlüğünde çalışan Muazzez hanımla evlenmiştir. En küçük çocuklarından dördüncü olan Temür Kaleli evlendikten sonra ayrılmıştır.

Hüseyin Çinkaya (Kırk Akıl)

Uysal Sokağın önündeki tarladaki parsele ev yaptıran ve yine İstasyon Caddesine cepheli, İsmail Kaleli amcanın bitişiği ve diğer yanında daha önce Karagöz Sokağından bahsettiğimiz Ahmet Tangal amcanın arasında kalan parsele iki katlı ev yaptıran. Aslen ilçemiz Kabaoğuz köylerinden Pusacık köyünden gelme Almanya’da işçi olarak çalışan lakabına Kırkakıl denilen Hüseyin Çinkaya’nın evi vardır. İki katlı evin birinci katında Almanya’dan izinli geldiği zaman kalan Hüseyin Çinkaya’ın üst katında kiracı olarak uzun yıllar Mevlüt Kaleli kalmıştır. 

Sami Türkmen (Postacı Sami)

Uysal Sokağın diğer ucunda 1983 yıllarında iki katlı ev yaptıran ilçemiz postanesinde postacı olarak görev yapan Sami Türkmen (Postacı Sami)’de bizim mahalleye taşınmıştı. Sami amcanın altından motosiklet hiç eksik olmazdı. Devamlı her yere motosikletle giderdi. Hanımının ismi aklıma gelmedi iki çocukları vardı. Büyük olan kızlarının ismi aklımda yok ama küçük olan çocuklarının ismi Serdar’dı Serdar öğretmen oldu.

İsmail Bektaş (Kıvık)

Aslen Kabaoğuz köylerinden Saracık’lı olan İsmail Bektaş’ın iki parsel arsası vardı. Parselin biri Sami Türkmen ve Şükrü Sabah’ın arasında, diğer parselde onun arkasında bizim aldığımız parsel ve Madenli öğretmen olan Mehmet Taylan’ın arasında kalıyordu. İsmail Bektaş hoca öğretmendi uzun yıllar okul müdürlüğü yaptı. Kendine göre klas bir giyiniş şekli olan İsmail hocanın beyaz terekli şapka ve takım elbise ve kravat takmadan dışarı çıkmazdı. İsmail Bektaş amca arsayı ilk aldığı zaman beton bir temel attı ve uzun yıllar o binanı temeli öyle kaldı. Daha sonra yanındaki diğer parsellere ev yaparak burada ikamet etti. İsmail amcanın hanımı Hacer teyzenin iki çocukları vardı. Biri kız biri erkek olan çocuklarından kız olanın ismi Müjgan, ilçemiz İmam Hatip Lisesinde öğretmen olan Ali Demir hocayla evliydi. Oğullarıda gemi kaptanıydı.

Şükrü Sabah (Postacı Şükrü)

Postanede çalışan Sükrü Sabah, 82-83 yıllarında Uysal Sokağına ev yapanlardandır. Aslen Maden’li olan Şükrü Sabah sessiz sakin kendi halinde bir insandır. Hanımı Emine teyzede aynı Şükrü amca gibi sessiz sakin güleç insanlardı. Şükrü beyin üç evladından Emel ve Ergül kızları ve Ercan diye bir oğlu vardı.

Mehmet Taylan

Sessiz sakin bir kişiliğe sahip olan Mehmet hoca öğretmendi. Madenli olan Mehmet hoca konuşursan konuşur konuşmazsan selamlaşır kendine münhasır biriydi. 84’lü yıllarda Uysal Sokağa ev yaptılar. Mehmet hocanın hanımının ismi Nesrin’di iki kızı Serpil, Sibel ve oğulları Cengiz vardı.

Hasan Acar (Kalaycı Hasan)

Aslen Kabaoğuz köylerinden Pusacık köyünden gelme olan Hasan Acar’ın Böcüklü hamamım sokağında dükkanı vardı. Dükkanı oğlu Osman’la birlikte çalıştırıyordu. Hasan amcanın hanımının ismi Sündüs’dü. Sündüs teyze hızlı hızlı konuşur bazen konuştuğunu anlayamazdık. Kalaycı Hasan Hasan amca Uysal Sokağına 78-79 yıllarında ev yaptı. İki katlı olan evlerinin bitişiğinde ayrı bir evi olan Kalaycı Hasan amca burada dururken. Oğullarından Osman yanındaki dairede, üst dairede de diğer oğlu imam olan Mustafa ikamet ederdi. 

 

Mustafa Yıldız (Mustafa Usta)

Mustafa Yıldız amca inşaat ustalığı yapıyordu. İri yapılı cüsseli şen şakrak biriydi. Aslen ya Bayburt’dan, yada Gümüşhane’den gelerek ilçemize yerleşen ailelerden olduğunu sanıyorum. 78 yılında Uysal Sokağına ev yaptılar. Mustafa amca ilçemizde o dönemlerde mütehitlik yapan lakabıyla Ola Yaşar olarak bilinen Yaşar Bilgin’in yanında inşaat ustası olarak çalışırdı. Mustafa amcanın eşi Sultan yengemiz çok şen ve konuşkan biridir. Genç yaşta vefat eden Mustafa amca’nın beş evladından üç tanesi erkek ikisi kızdı. Enbüyük çocukları Celil Öğretmendi. Süleyman bizim ayarımızdı oda öğretmen oldu, Kadir bizden ufaktı oda imam oldu. Kızlara Fadime ve Hidayet’in durumlarını hatırlamıyorum. 

NOT : EKSİK HATA, YADA DÜZELTİLMESİ GEREKEN YERLERİ BİLDİRİRSENİZ MENMUN OLURUZ.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  1 )                                                          
 

Süleyman yıldız
Eline emeğine sağlık ne güzel bir yazı kaleme almışsın. Uysal sokakta Babamızı kaybettik ama güzel insanları kazandık. Ölenlere Allah'tan rahmet, yaşayanlara sağlıklı ömürler diliyorum.
  Tarih: 18.3.2018

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu