SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN
Bir zamanlar çarşıydı şimdi çaminin avlusu oldu..

Tarih: 14.8.2017      Okunma: 2387     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali Acar 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Resimde görülen yeri hatırlayanlar vardır. Şimdiki hali ilçemiz büyük caminin bahçesi oldu. Biraz gerilere gidecek olursak bu mekanın bir zamanlar ilçemizin en işlek ve cıvıl cıvıl olduğunu hatırlayanlar vardır. Tekeciler, bakırcılar, kalaycılardan oluşan mini bir çarşıydı. Ayrıca bu mekan bir dönem ilçemizin yağ katık pazarının kurulduğu mekandı. Küçük bir avlu, arkası büyük caminin bahçesindeki eski müftülük binası ve dokuz sutunlu tarihi şadravana dayanıyor, diğer tarafı çayın kenarına cepheydi. Bu çarşının bişiğinde yer alan kayınpınarın çeşmelerinin aktığı yerin üzerinde yüksek akşap bir çatı vardı çeşmeler büyük bir çoşkuyla akardı. Hemen karşı tarafında Konyakcıların eski toptancı dükkanları vardı. Buranın eski haline bilenler çayın üzerinen kapatılmadığı ve dükkanların yapılmadığı dönemde köprübaşı köprüsü ve kayınpınarın ortadaki beton köprüden başka iki köprün ortasında tahtadan bir köprü daha vardı. Bu köprü bu mekana yakın bir yerdeydi. Yine o dönemlerde Cuma günü sabahları bu mekanda yağ katık satılırken, çayın kenarına doğru gün içinde sebze pazarı kurulurdu.

 Bu eski çarşının son dükkan sahipleri arasında cicibek usta ve ibaş usta vardı. Son olarak bu tarihi ve mini çarşı büyük caminin bahçesinin genişletilmesiyle 2011 Nisan ayında tadilata alınarak bugünkü şeklini aldı. 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  2 )                                                          
 

TARİH KOKAN MEMLEKET
Bahsetmiş olduğunuz yerde gerçekten ilçemizin yüz yıllık bir tarihi yatmakta idi. Hatırladığım kadarıyla arasta olarak tabir edilen çarşıda bir dönem radyo tamircisi, kalaycı ve teneke ustası İsmail ve Mustafa KIZILTOPRAK (kürt ismail ve Mustafa olarak bilinen), av malzemesi bayii İsmail BOYACI. kalaycı ustası Cicibek usta, teneke ustası İbaş, teneke ustası Hüseyin KIZILTOPRAK ve bakkal Halit' in dükkanı bulunuyordu. Günümüz ihtiyaçlarına cevap verilebilmesi için yıkılan bu alanda yüz yıllık bir emek, tarih ve kültürümüz de kaybolup gitti.
  Tarih: 15.8.2017                                                          
 
MUHTEREM KAYA
ALİ BEY BU çarşının daha öncesinde,GHK ye ulusal elektrik sisteminden elektrik verilmediği dönemlerde,MOTURHANE tabir edilen ilçemize akşamları elektrik verimesinisağlayan ve de Merzifonluların bize takıldığı KABALAK KABALAK ÇEREZİMİZ VAAA,POT POT EDEN MOTORUMUZ VAA diye dile getirilen yerddi.Akşam motorhane çalışınca yakınlarında sanki deprem oluyormuşcına titetir,güürültüüüsünden durulmazdı.Bu çarşıda en uuzun esnaflık yapan terzi DURAN USTA yı da anmak gerekir.Zamanla motorhane Gümüş yoluna taşındı sanırım.Burası da yıklıdı ve mini bir çarşı haline getirildi.Dediğiniz gibi sobacı,tenekeci,kalacı vb.esnaflar yıllarca hizmet verdi.Yağ yoğurt-katık pazarı olarak sebze pazarıyla bitişik çay kenarına yakın olduğundan hizmetler verdi.O yıllardan aklımda kalan sebzeler için FİLE VE SAMSUN SEPETİ ve meşhur katık torbasıdır.SELAM GÜMÜŞHACIKÖYE VE ŞANLI MAZİİSİNE.
  Tarih: 14.8.2017

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu