SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
RAMAZAN AYI RAHMET VE BEREKET AYI
RAMAZAN AYI RAHMET VE BEREKET AYI
Mübarek ramazan ayı içinde fitre ve zekatın önemi...

Tarih: 9.6.2017      Okunma: 1895     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali Acar 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

İbrahim Hakkı Gül 1903 yılında Erzurum Cedid Mahallesinde doğar, dedesi Rifai Tarikatının Şeyhi Hacı Mahir Efendi, Kur’an eğitimini Erzurum'da Mustafa Niyazi Efendiden alır, çok küçük yaşta hafız olur. 12 yaşında annesini kaybeden Garip Hafız efendi, Erzurum’dan Sivas’a geçer, burada Kazancızade Emin Edip efendiden ders alır sohbetlerine devam eder.  Sivas Darül Muallimin okulunda Arapça ve Kur’an dersleri verir. O dönem  Sivas’a bağlı olan Gümüş Nahiyesinin Encümen Azası Sofu Şükrü Efendi’nin ısrar ve tavsiyeleriyle, Garip Hafız Efendi Yörgüç Rüstem Paşa Camiine hoca olarak gönderilir ve Haliliye Medresesine devam eden Garip Hafız Efendi, 1918 – 1919 tarihleri arasında Merzifon’da başlayım Vezirköprü’de askerlik vazifesini tamamlar. 1976 yılında vefat eden Garip Hafız Efendi ömrünün büyük bir bölümünü şu anda kabrinin bulunduğu Haliliye Medresesinde geçirmiştir.     

Bölgemizin manevi şahsiyetlerinden Garip Hafız Efendi adına Gümüşhacıköy Müftülüğümüz tarafından, 2011 – 2012 Eğitim Öğretim döneminde 24 öğrencisi ile Kur’an ve Hafızlık eğitimine başlayan Garip Hafız Kur’an Kursu 5 yıldır hafızlar yetiştirmektedir. Bölge insanının yardım ve hayırlarıyla yürütülen kursa yardım yapmak isteyen hemşehrilerim için.

GÜMÜŞ GARİP HAFIZ EFENDİ KUR AN KURSU TALEBELERİ İÇİN

KURS İRTİBAT TELEFONU :  0 533 565 55 34   -   0 358 727 51 26

KURS YÖNETİCİ

Hicabi AYRANCI

FİTRE :Temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümünların Ramazan Bayramına ulaşmalarının bir şükrü olarak yerine getirmeleri gereken bir ibadettir. Buna Fıtır Sadakası da denmektedir. Aile reisi bütün ailenin fertleri adına, ihtiyaç ve fakirlere bayrama aynı toplumun bir ferdi olarak kavuşması ve sevinmesi için Fitre vermesidir. Fitrenin miktarı, normal de  bir insanın bir günlük yiyeceği miktarı kadardır.

ZEKAT : Zekat’ın kelime anlamı “artma, çoğalma, arıtma, bereket” demektir. Müslüman olan zenginlerin ellerindeki mallardan, ihtiyaç ve fakirin hakkı olduğu kabul edilen kısma ve bu ibadete zekat denir. Zekat’ın verilmesi ayet ve hadislerle sabittir. Bu anlamda Kur’an da zekatla ilgili 30 ayette bahis geçer. Toplumdaki ekonomik dengelerin zenginler lehine gelişmesiyle, fakir ve zengin arası ekonomik, sosyaljik ve psikolojik uçurumun oluşmasına engel olmak gibi bir fonksiyonu vardır.   

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  2 )                                                          
 

gümüşhacıköy
banka hesap numarası verilirse çok iyi olur. İl dışından hayır etmek isteyenlere bu fırsatı vermeniz gerekir hayırlı ramazanlar
  Tarih: 21.6.2017                                                          
 
Muhterem KAYA-ANKARA
Değerli hemşehrilerim Bilhassa GHK dışındaki arkadaşlar,ramazanda fitre-fidye-zekat vb hayır ve hasenatlarınız için Garip Hafız yatıiı Kuran Kursu öğrencileri kesinlikle doğru adres. Büyük şehirlerde de mutlaka gizli fakirler vardır.Bilmekte ve bulmakta zorlanıyoruz ve gerek ramazanda ve gerekse kurbanda gönül huzuru içinde yardım yapılacak adres bulmakta zorlanıyoruz. Kendi yardımlarınız yanında komşularınızın ve arkadaşlarınızın yardımlarını buraya yönlendirebilirsiniz. Garip Hafız Kuran Kursu kesinlikle devletin kontrolüaltındadır. hayırlı ramazanlar.
  Tarih: 9.6.2017

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu