SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
CUMARA MAH. KARAGÖZ SAKİNLERİ
CUMARA MAH. KARAGÖZ SAKİNLERİ
Cumara mahallesi Karagöz sokağı sakinleri

Tarih: 22.5.2017      Okunma: 2637     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali Acar 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

KARAGÖZ SOKAĞI VE SAKİNLERİ                                              :

Karagöz sokağının tarihine bakıldığı zaman aşağı yukarı 1960’lı yıllarına dayanmaktadır. Karagöz sokağının ismi, sokağın sakinlerinden Murak Akgöz amcanın soyadından esinlenilerek Karagöz ismi verilmiştir. Karagöz sokağının bir ucu İstasyon Caddesine, diğer ucu Uysal Sokağın başına çıkmaktadır. Sokağın ilk yerleşiminde altı hane bulunmakta iken, karşı tarafındaki arsanın parselasyonu yapılınca altı hanede diğer tarafa yapılınca oniki haneli bir sokak halini almıştır. 

SADIK KOÇAK (Abbasın Sadık)                                                   :

Edindiğimiz bilgilere göre Karagöz sokağına ilk ev yapan kişi ilçemizde Abbasın Sadık olarak bilinen Sadık Koçak’tır. Sadık amcanın evi sokağın diğer ucunda olup bahçesinde üç adet aynı sırada kiraz ağacı ve bahçelerinde beyaz tüylü ismi pamuk olan köpekleri vardır. Sadık amcaların evleri de büyüktü odanın birinde kilim dokuma tezgahı vardı. Sadık amca aynı zamanda iyi bir tütün ekicisiydi. Öncelerinde dört tekerlekli at arabası ile tütün tarlasına giderken o dönem çok az insanda olan traktörüyle tütün tarlası ve dizmek için mahallede dizicilere dağıtır akşamda dizilen tütünleri toplardı. Sadık amca, mahallemizde ve çevresinde sosyal kişiliğle tanınan bilinen biriydi. Bir çok alanda sivil toplum kuruşlarıyla sosyal kuruluşlarda görev almış birisidir. Hatta bir dönem Cumara mahallesinden muhtar adayı bile olmuştur. Ülkü ilk okulunun okul aile birlik başkanlığını yürütmüş ve o dönemde Ülkü ilk okuluna ilave binalar yaptırmıştır. Sadık amca hatip biri olarak konuşmayı ve karşısındakine kendisini dinletmeyi sever, oturaklı ve dokunaklı konuşurdu. 

Sadık amcanın hanımı Emine teyze de çok iyi bir hanımefendi olduğu gibi çocuklarından Naci ve Mehmet öğretmen çıktı, Naci daha sonra Milli Eğitim Müfettişi oldu. Kızlarından Meliha’nın bir gözü takma idi, ilçemizde Şahin pide salonunu işleten kişiyle evlenmişti, Meliha genç yaşta vefat etti. İkinci kız Seyhan ise ilçemizde Gargalı olarak bilinen eski demirci ustalarından Hüseyin ustanın oğlu ile evlenmişti. Sadık amcalar Güler isminde bir kız çocuğu evlatlık olarak almışlardı 

Sadık amca ile komşuluk ilişkilerimiz aile ortamı gibiydi. Küçükken yüksek ateşten havale geçirmişim babam evde olmadığı için annem Sadık amcaya haber etmiş, Sadık amca beni kucağına aldığı gibi ilçemiz dört yolda eczanesi olan Sakar Eczacı Muzaffer Özdoğan beye götürmüş, Muzaffer bey bana bir iğne yapmış ve az daha geç kalsaydınız bu çocuk ölürdü demiş. Benim hayatımı Sadık amca kurtarmış.

Televizyonların olmadığı radyoların bile az olduğu dönemlerde, komşuluk ilişkileri en üst düzeydeydi. Akşamları yemek sonrası kış geceleri her gün bir evde, yaz geceleri de Sadık amcanın bahçesindeki kirazların altında kadınlar bir yerde, erkekler bir yerde sohbet ederken, çocuklarda kendi aralarında oynardı. 

HASAN ACAR  (Dımbıcı Hasan Hoca)                                         :

Sadık amcaların bitişiğinde bizim evimiz vardı, bizim aile beş kişiden oluşmaktadır. Babam ve annem aslen Kabaoğuz köylerinden Pusacık köyündendir. Babam askerlik dönüşü olan 1952 yılında hak imamı olarak Koltuk köyünde göreve başlamış. Abdullah ağabeyimin adı babamdan dedemin adı olup Koltuk köyü doğumludur, Abdullah ağabeyim hacıköye geldiğimizde altı yaşında, bende altı ay sonra doğmuşum. Benim ismim de annemden dedemin ismidir. Her iki dedemde istiklal harbi gazisidir. Seferberlikte bizim köyden 80 kişi askere alınmış, Abdullah dedem 16 yaşında iri ve cüsseli olduğu için babasıyla birlikte askere alınmışlar, o dönem baba oğlun askerlikte aynı birliğe verilmedikleri için Abdullah dedem, babası Hasan dedemi bir daha görmediği gibi dedemin babası askerden dönmemiş. 

Her iki dedemde gazi olup Abdullah dedem ayağından yaralanmış, annemim babası Ali dedem ise esir düşmüş, esir olan Türk askerlerini Yunan ailelere dağıtmışlar, Ali dedemin verildiği Yunan aile iyi insanlarmış, Ali dedem aile ile çok iyi kaynaşmış aileden biri gibi olmuş ama bir yolunu bularak 10 yıl esir olduğu Yunanistan’dan kaçarak köyüne dönmüştür. Benim küçük kardeşim Fatma’nın ismi de babamın annesinin ismidir, kardeşim Fatma Karagöz sakakta dünyaya geldi. Babam anneme Nazmiye derdi, ben bile annemin isminin Kezban olduğunu aklım erdiğinde öğrendim. Çevremizdeki tanıdıklar annemin ismini Nazmiye olarak bilir. 

Karagöz sokağına ilk elektrik, su şebekesi ve ilk kanalizasyonun bağlandığını bilirim. Belediye su şebekesine terkos suyu denirdi, bizim sokağa terkos suyu bağlanmadan önce Sadık ve Murat amcaların ve bizim bahçede kuyu vardı. Kuyusu olmayan komşular genelde bizim kuyudan su çekerek evlerinin suyunu temin ederdi. Bizim evin bahçesine babam birde fırın yapmıştı, mahalleli bizi fırında ekmek yapardı, fırın sahibi olarak ekmek komşulardan kira olarak bir ekmek alırdı. Özellikle bayram öncesi arife günlerinde fırınlar sabaha kadar yanardı. Sokağımızın geçmişine gittiğimiz zaman sokaktaki evlerin bahçesinde duvarı da yoktu. Komşuluk ilişkilerimiz aile gibi, herkes kendini emin ve güvende hisseder ve bir şey olduğu zaman herkes bir anda organize olur yardıma koşar elinden geleni yapardı. Bir şey ihtiyaç olduğu zaman çarşıya bakkala gitmeden önce, ihtiyacın olan diğer komşusundan ister, emanet aldığı şey neyse evinde olduğu zamanda aynısını komşusuna iade ederdi.

MURAT AKGÖZ (Alörenli Murat)                                               :

Karagöz sokakta bizim sol bitişiğimizdeki üçüncü hane olan Murat Akgöz amcanın evi vardı. Sadık amca neyse Murat amcada bizim için oydu, hanımının ismi Habibe idi ama herkes ona Habik derdi. İki kızı vardı büyük kızının ismi Güzzade küçük kızının ismi Zeynep’ti. Güzzade Kasım enişte ile evlendi ama babalarıyla beraber yaşıyorlardı. Küçük kızları Zeynep’te arka sokağımız Uysal sokakta ikamet eden Ali Uysal’ın Astsubay oğlu Nuri Uysal ile evlendi. Konya’da ikamet ediyorlar. Murat amca besicilik, tütüncülük ve arıcılık yapardı. Evlerinin önünde büyük bir tut ağacı vardı, tütün zamanı tütün sabah kırıldıktan sonra dizmek için bir komşunun evinin önüne tütün sepetlerini yıkar tütünün dizme işini sohbet ve muhabbetle hep beraber herkes kendi tütünü dizerdi. Tütün dizerken Murat amcanın evinin penceresinde bulunan radyonun antenine tel takar ve polis radyonu dinlerdik. O dönemlerde radyoda TRT uzun dalga vardı, özgün müzik olmadığı için kısa dalgadan Polis Radyosunu dinlerdik. Polis Radyosundaki yayında bir gelir bir gider parazitli bir şekilde dinlerdik. 

HASAN VE HÜSEYİN EROL (Hacatlılar)                                       :

Karagöz sokağın son kısmında Sadık amcaların evinin karşısında Hacatlıların evi vardı. Hacatlılar aslen Merzifon Eymir köyü civarından gelmedir. Hacatılılar iki kardeştir biri pala bıyıklı Hasan Erol amca ve kardeşi Hüseyin amcadır. Pala bıyıklı Hasan amcanın hanımının ismi Menşure’dir herkes ona Hacatlı diye hitap eder. Hüseyin amcanın hanımının imsi de Türkan ama herkes ona da Eymirli derdi. Hasan ve Menşure teyzenin üç evladı vardı. Büyük olan kızı Mehriban Tek’te çalışan Salim’le evlendi, oğlu Hasan Hüseyin ilçemizde pastoscu Mevlüt olarak bilinen ustanın yanında çırak ve kalfa olarak çalıştı daha sonra da İstanbul’a yerleşti. Küçük oğulları Bayram’da yine ilçemizde traktör tamircisi Burhan Kiremitçi’nin yanında traktör tamircisi olarak çalıştı. Bayram daha sonra kaçak işçi olarak Almanya’ya gitti ve ora da kalmak için evlendi, orada yaşamaktadır.

Pala Bıyıklı Hasan amca’nın kardeşi Hüseyin amcanın üç çocuğundan en büyük olan Mustafa, ortanca Veli ve küçük kızlarının ismi Gülhan. Veli ilçemizde matbaa işletmektedir.Pala bıyıklı Hasan amca ve Hüseyin kardeşleri hep beraber otururlardı. Her zaman söylediğim gibi bizim çocukluk dönemizde neredeyse her akşam komşular bir birine oturmaya gider bu her akşam bir diğer olmak üzere tekrarlardı. Pala bıyıklı Hasan amcalara gittiğimiz zaman ben küçüktük Abdullah ağabeyim bizden büyük olduğu için bizi oyun dışında tutarlar. Aynı akranda olanlar yüzük oyunu oynarlardı biz izlerdik ve komşulukta bu sevince herkes ortak olur ve sohbet ve muhabbetler olurdu. Hiç unutmuyorum pala bıyıklı Hasan amca her zaman bana 12 imamın isimlerin say derdi bende ona hacıköydeki camilerde görevli imamların isimlerini sayardım bana çok gülerlerdi. 

SALİH KILIÇ (Salif Ağa)                                                                  :

Hacatlıların yan tarafına ev yapan Kabaoğuz köylürlerinden Kızılca köyden gelme Kurt Mıstık amca olarak tanınan Mustafa amca ev yaptırdı. Daha sonra Kurt Mıstık amca Gölcük’e taşınınca evlerini lakabıyla Tıngır Salih olarak bilinen Salih Kılıç amcaya sattı. Salih amca aslen Kabaoğuz köylerinden Kızılca köylü olup hanımı Ayşe teyzeninde çok ekmeğini yedik. Salih amcanın diğer oğullarından biri Almanya’da, biri Suluova’da, biri Merzifon’da çalışıyordu, bunlar büyük oldukları için bu evde görmedik kızı Azize ve Cemal vardı. Cemal benim akranım olduğu için çocukken çok anılarımız vardır. Salih amcanın kızı Azize ilçemizde berberlik yapan Karabaklanın Ali olarak bilinen Ali Sansar ile evlendi. Cemal ise yurt dışında Avusturya’da çalışıyor. 

NECİP YÜTER (Tapucu Necip)                                                     :

Salih amcanın evinin bitişiğinde bizim evinde tam karşısında Tapucu Necip Yüter amcanın evi vardı. Necip amca ilçemiz Kabaoğuz köylerinden Derbentobruğu köyündendir. Necip amca ilçemiz tapu müdürlüğünde memur olarak çalışır, tam bir klasik memurdu ve bunu yaşantısında da yansıtırdı. İşe gittiği zaman takım elbise kravat gayet nizami, eve geldiğinde elbisesini değiştirir onun meşhur bir çizgili pijaması vardı hemen onu giyerdi. Necip amcanın çizgili pijamasını hiç unutmuyorum. Necip amcanın hanımı Vasviye teyzemiz halen aynı sokakta ikamet etmektedir. Necip amcanın bir oğlu vardı Vahit, babası gibi tapuda çalışıyordu. Necip amca emekli oldu ve köylerine giderken İstanbul yolu üzerinde trafik kazasında hayatın kaybetti.

MEVLÜT BAŞARAN  (Kalaycı Mevlüt)                                         :

Necip Yüter amcanın bitişiğinde, Murat Akgöz amcaların evlerinin karşısında, Kalaycı Mevlüt Başaran amcalar ikamet ediyordu. Mevlüt amca ilçemizin eski kalaycılarındandır. Mevlüt amcanın hanımı Mukaddes teyze ve dört çocukları vardı. Kızı Afet bizden büyüktür, Yaşar bizim akranımız ve Mustafa bir iki yaş küçük olup en küçük oğlu Erol. Çocukken kalaycı yaşar ve Mustafa ile birlikte Mevlüt amcaya sefer tasında öğle yemeği götürür ve o da bizlere para verirdi çok sevinirdik.

İSMAİL KARABEK                                                                           :

Murat Akkgöz amcanin bitişiğinde Kalaycı Mevlüt amcanın evinin karşısında, Cankul İsmail Karabek amca vardı, İsmail amca pek fazla insanlarla haşr neşir olmazdı ama hanımı Kamile teyze komşulardan herkesin evine gelir giderdi. Bizim eve her gün muhakkak uğrardı gelmediği zaman nerede kaldı derdik. İsmail amcanın hanımı Kamile teyze bazen tütün zamanı gündelikçi olarak ta çalışırdı, iki kızları ikide oğulları vardı. En büyük oğlu Astsubaydı, Kıbrıs savaşına katılan oğlu, savaş sonrası Kıbrıs’tan bir man kamyonu dolusu eşya getirmiş ve evlerinde satmışlardı. O zamanlar mutfak eşyaları bakır, aleminyum ve daha sonra menamin mutfak eşyalarına geçtiği dönemdi. Yeni yeni piyasaya çıkan porselen mutfak eşyaları  hayatımıza yeni giriyordu. İsmail amcanın Astsubay oğlunun Kıprıs’tan getirdiği çoğu porselen yemek takımları mutfak malzemeleri kapış kapış satılmıştı. İsmail ve Kamile teyzenin ikinci oğlu Hüseyin ve büyük kızı Kamile’de bir postacıyla evlenmişti. Küçük kızı Nadire bizim emsal olduğu için onu iyi hatırlıyorum. 

AHMET TANGAL (Bahçıvan Ahmet)                                          :

İsmail amcanın bitişiğinde oturanların biri çemenci Kadir abi ve diğer tarafında Tekelde bahçıvan olarak çalışan Ahmet Tangal amcalar ikamet ediyordu, çemenci Kadir abinin evinin bir tarafı sokağa, bir tarafı ise İstasyon caddesine bakıyor. Tekelde bahçıvan olarak çalışan Ahmet amcaların evinin cephesi tamamen İstasyon caddesine bakıyordu. Ahmet amcanın hanımı Hanife yenge ve iki oğlundan büyük olanın adı Yaşar, diğerinin adı Recep’di. Yaşar Ankara’da ikamet ediyordu. Yaşar ve Recep abimin devreleri olduğu için biz çocukken ağabeyimin yanına takıldığımız zaman olarla vakit geçirirdik. 

KADİR ÇITAK  (Çemenci Kadir                                                               :

Çemenci Kadir abinin evleri ilk önceleri taş duvar üstünde ağaç dizemeleri ve çatısı olan bir evdi. Zaman içinde epey bir zaman harabe şekilde kaldı. Çocukken hatırlıyorum da çemenci kadir abinin evlerinde o zamanlar Fuat ve Kamil isminde iki Ermeni kardeş yaşardı, bunlar kimsesiz olduğu için mahalle bakardı, zaman içinde bu iki kardeşe nere gitti ne oldu hatırlamıyorum. Daha sonra çemenci Kadir ağabeygil evlerini tamamlayıp sokağımıza taşındılar. Çemenci Kadir abi geceleri köprübaşında seyyar arabada kestane satardı daha sonra çemen yapmaya başladı ve adı da çemenci Kadir olarak anılmaya başladı. Çemençi Kadir’in babasının ismini hatırlayamıyorum lakabı kambur olarak bilinir annesin ismi Muazzez ve birde kız kardeşi vardı, kız kardeşi ilçemiz Kaymakamlığında Yazı İşleri Müdürü olan Mustafa Yöngel ile evlidir. Kadir abinin hanımının ismi Fatma ve iki evladı vardı oğlunun ismi Sebahattin Kızının ismi ise Zübeyde idi. 

SADIK ÇOLAK                                                                                 :

Çemenci Kadir ağabeygilin evlerinin karşısında iki katlı evi olan Sadık Çolak amcaların evi var. Sadık amca Almanya’da çalıştığı için, babası Hüseyin dede, hanımı Hatice teyze ve iki oğlundan Emin abi mülkiyeli olup değişik yerlerde Kaymakam ve Vali yardımcılığı görevlerinde bulunmuş biri, küçük oğlu Ramis yine bizim okuldan arkadaşımız Prof oldu Samsun’da görev yapmaktadır. Sadık amcaların ikinci katında kiracıları vardı. İlk kiracıları olan Nuri Bayram’dan bahsetmiştik, Nuri Bayram Trabzon’lu olup, öğretmen olarak ilk olarak ilçemiz köylerinde, daha sonra Ülkü İlkokuluna müdür ve sonrasında ilçemiz İlköğretim Müdürü olarak görev yapmış birisidir. Yıllar sonra İstanbul Pendik’te görev yaptığım 1997 yılında Nuri hocaya rastlamıştım, emekli olduktan sonra Pendik’ten ev alarak oraya yerleşmiş ve bayağı bir hasbihal yapmıştık. 

RAGIP PEKBAY (Ragıp Usta)                                                        :

Karagöz sokağın girişde yer alan sağ ev Çemenci Kadir ağabeygilin, sol baştaki ev Ragıp Peybay abinindi, Ragıp usta evlere su tesisatı yapan bir tesisat ustasıydı. Ragıp ustanın evi hem istasyon caddesine hemde karagöz sokağına cepheydi. Ragıp abinin hanımının ismi Mukaddes teyze ve annesi ve birde oğulları olan Muzaffer’le yaşıyorlardı. Ragıp usta genç yaşta vefat etti, oğlu Muzzaffer Astsubay oldu, en son görev yaptığı yer Konya’ydı.

NURİ TEKEOĞLU                                                                          :

Karagöz sokağının girişinin karşısında istasyon caddesine cepheli evlerinin altında bir zamanlar keçe işi yapan iki katlı Nuri Tekeoğlu amcanın evi var. Nuri amca bir dönemde cumara mahallesinde muhtarlık yapmış birisidir. Nuri amcaların evlerinin önündeki bahçelerinde çeşit çeşit kirazlar ağaçları vardı, aynı zamanda turna bağlarındaki bağlarında ki meyvaları toplamak içinde bizi götürürlerdi, Nuri amcaların çok meyvelerini yedik. Nuri amcanın hanımının ismi Saliha teyze, dört çocuğu olan  Nuri amcaların iki kız iki erkek evlatları vardı. Büyük kızının ismi Türkan’dı, Vayisler’den bir öğretmenle evlendi. İkinci kızı ilçemiz sağlıkcı olan Şahinter ailesinden biriyle evlendi. Büyük oğlu Mustafa terziydi daha sonra Zirai Donatıma girdi ordan da emekli olmuştu, küçük oğlu Recep benim ağebeyimle akranıdır Recep beyde ilçemiz pancar dairesinden emekli oldu.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  3 )                                                          
 

Cemal KILIÇ
Ali eline sağlık çok güzel yazmışsın yazıyı okuyunca bir anda sanki ordayım gibi oldum. Viyana'dan sevgi ve selamlar.
  Tarih: 21.5.2018                                                          
 
bahadir karabek
Bu ısmail canibek hakkında bilgi almak isterim.soyadı karabek olması lazım
  Tarih: 21.1.2018                                                          
 
bahadır karabek
öncelikle selamlar site çok güzel dikkatimi çeken ismail canıbekin soyadı karabek olması lazım.Ben astsubay olan ismail karabekin oğluyum.bu konuda daha fazla bilgi alabilirmiyim?
  Tarih: 19.1.2018

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu