SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ
GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ
Sitemiz yazarı Muhterem Kaya´nın bir yazısını sizlerle paylaşıyoruz..

Tarih: 20.2.2017      Okunma: 2485     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Muhterem KAYA 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

 

        Milletlerin ve devletlerin tarihleri boyunca unutulmaz kişileri ve olayları olduğu gibi insanların hayatları boyunca unutamayacakları kişileri ve olayları da mutlaka vardır. Yaş haddinden emeklilik noktasına gelmiş bir MEB bürokratı olan benim de hayatıma yön veren kişilerin başında gelen rahmetli İsmet Köprülü hocamıza bir vefa borcu olarak bugünkü ve gelecek nesillere anlatmak ve tanıtmak istiyorum. Tabii yazımız Gümüşhacıköylü.Net internet gazetesinde yayınlandıktan sonra YORUMLAR bölümünde herkesin katkı sunacağına da inanıyorum.  

 

        1964 -1965 yılı Gümüş İlkokulundan öğretmenimiz olan Erdoğan Öztahtalı’nın öğrencisi olarak mezun olduktan sonra Ladik öğretmen okulu imtihanlarına girmiştim ancak kazanamamıştım. İlçe merkezindeki okul öğrencileri öğretmen okulu sınavlarına alınmadığı için 4,5 sene okuduğum Gümüşhacıköy Kemal Paşa İlkokulundan, Gümüşlü öğretmenim rahmetli Ali Yarar beyin öğrenciliğinden, Gümüş'ten kapı bir komşumuz Erdoğan Öztahtalı öğretmenin öğrencisi olarak dedem Arif ve babaannem Arife Kaya'nın yanında köy statüsünde okumuştum. Sınavı kazanamayınca okuma hakkım da sona ermişti. Aslında köy çocukları ve imkanı olmayan aile çocukları için, öğretmen okulları, sağlık kolejleri, astsubay okulları cankurtaran simidi idi.

      - İleriki meslek hayatımda azimle, öğrenci olarak giremediğim Ladik Öğretmen okuluna öğretmen ve idareci olmayı Cenabı Allah bana nasip etti.

      - O yıllar her açıdan zordu. Her yerde imkanı iyi olan birkaç kişi dışında kimsede para pul, iş güç yoktu. Tütün de olmasa millet açlıktan bir hal olacaktı. İmkan olmayınca okul masraflarını kaldırmak kolay değildi. O sebeplerden babam da beni Ortaokula yazdıramadı. Demek ki okutacak imkanı yoktu. Yoksa hangi baba çocuğunu okutmak istemez. Babam beni istediğim bir mesleğe çırak vermek istiyor, bense okumak istiyordum. O yıllarda yaz tatilinde çocuklar bir esnafın yanına çırak verilirdi. Kardeşim Faruk, çay kenarında Yavrum Mıstık lakaplı Marangoz Mustafa Turan'a-ki o efsane adamı, adam gibi adamı da bir gün mutlaka yazacağım- çırak giderken ben de Merzifon caddesinde bölgenin en meşhur terzilerinden Kürt Ali lakaplı Hacıyahya mahallesinden Ali Rıza Canıbek ustaya çırak gitmiştim. Daracık dükkanında müşteriler bile oturacak yer bulamaz, Merzifon'dan subaylar, civardan memurlar, amirler elbise diktirmeye sıraya girerlerdi. Benim de ufak tefek işler yanında en önemli görevim cam şişe ile çeşmeden misafirlere soğuk su getirmek ve ikram etmek idi. Su şişesini birkaç defa elimden kaydırıp düşürüp kırınca usta çok kızmış ve bir daha kırarsam kulağımı çekeceğini söylemişti. Çok sert, disiplinli bir ustaydı ve Belediye Fen Memuru meşhur kalfa dayım Hüseyin Dündar'ın da samimi arkadaşıydı. Zaten dayımın hatırı olmasa çırak girmek kadrolu işe girmek kadar zordu Kürt Ali'nin yanına.

 

         Ben Ortaokula yazılmak istiyordum, çoğu akranlarım yazılmış, ben yazılamamıştım. Okullar açıldı, ben her gün evde okul diye ağlıyorum, babam hala çırak vermek istiyordu. Rahmetli annem okullar açıldıktan tahminen bir aya yakın zaman sonra bir akşam üstü arkadaşı olan, eşi Bahriye teyzeye götürdü. İsmet Köprülü Gümüşhacıköy Ortaokulunun Müdürü, ne olacak bu çocuğun hali, ana yüreği babamla benim aramda kaldığını söyledi, çözüm konusunda yardım istedi. Samancı çıkmaz sokağıydı aklımda kalan, annem konuyu Bahriye teyzeye açtı. O da haliyle İsmet Bey gelince ona arz edelim, dedi. Akşam beklemeye başladık. O zamanların Ortaokul Müdürleri, şimdiki Üniversite Rektörlerinden daha değerliydi. İlçede Lise yoktu. Amirler, memurlar eşraftan esnaflar akşam üzeri şehir kulübüne gider, gazete okur, oyun oynar, sohbet eder, çay kahve içerler evlerine biraz gecikmeli gelirlerdi. O akşam da nihayet İsmet amca eve geldi, baktı ana oğul davetsiz iki misafir. Bahriye teyze annemin arkadaşı olduğu kadar İsmet amca da Gümüş'ten komşumuz, karıştırsan mutlaka akrabalık bağlarımız da vardı. Gümüşte dedemlerin evi çay kenarında, bir tarafta Erdoğan Öztahtalı’ların evi, diğer tarafta Berber Cıbır Ömer lakaplı Ömer Baysu rahmetlinin evleri arasındaydı. İsmet amcaların evi de çarşıdaki Yörgüç Rüstem Paşa camisinden, Darphane camisine çıkan sokaktaydı. Bahriye teyze konuyu açtı, İsmet amca biraz düşündükten sonra o babacan ve sakin tavrı ve tane tane anlaşılır bir dille, benim okuma arzumu takdir ettiğini ve ancak babam Niyazi Kaya'nın da kararına bir baba olarak saygı duyduğunu, babamın arkadaşı olduğunu söyleyerek, 

 

         - Oğlum sen bu sene babanın tavsiyesine uy ve bir ustaya çırak dur. Söz seni elimle Ortaokula kaydedeceğim, dedi. Böylece orta yolu bulmuş olalım, hem babanın ve hemde senin dediğin olsun. Ben illa ki okumak istiyorum ve hem de bu sene diye ağlarken gözlerimden akan yaşlara dayanamadı. Başını sağa sola sallayıp ne yapacağını düşünüyordu.  

 

         - Oğlum bu sene kayıtlar kapandı. KAYIT OLAMAZSIN. Olsan bile okul açılalı bir ay olmuş, birinci yazılılar başladı, sen ders görmeden yazılı olur zayıf alır sınıfta kalırsın. Seneye söz, dediyse de benim gözlerimden akan yağmur damlarına o da dayanamadı ve, 

 

         - Allah Allah böyle bir çocuk görmedim. Ne laftan anlıyor ne sözden. Peki peki (anneme dönerek) Hanımefendi sabah dükkanlar açılınca bu çocuğa bir ortaokul şapkası, çanta, defter kalem al sabah bana gönder dediğinde ki heyecanı aradan 53 sene geçmesine rağmen hala o heyecanı içimde yaşıyorum. Sabah Ortaokula gittiğimde artık ağlamıyor sevinçten uçacak gibi heyecanlıydım. Dosdoğru Müdür odasında İsmet amcanın huzuruna girdim. Hemen telefona sarıldı sonradan adının Ahmet Baştürk olduğunu öğrendiğim Müdür Baş Muavinine gönderdi, bu çocuğu, hangi sınıf müsaitse oraya kaydet, sınıfa götür ve çocuğu yerleştir dedi. O da kayıt, devam devamsızlık gibi konular ne olacak diye sordu sanırım. Onları sen halledersin, dedi ..Bana da , 

 

        - Haydi Ahmet Baştürk'e git seni kayıt etsin deyince, ben hemen koştum teşekkür olarak elini öptüm. Baş Muavinin odasına girdiğimde, 

 

        - Oğlum kayıt zamanında niye gelmedin? dedi.Bende anlattım. Otur dedi ve beni bir sandalyeye oturttu, kayıt işlemleri bitince teneffüsten derse giriş zili çaldığında beni aldı merdivenlerin başında 1- D sınıfına götürdü. Ders öğretmenine ve sınıf arkadaşlarıma, benim artık bu sınıfın öğrencisi olduğumu söyleyip, bir arkadaşın yanına oturttu. Benim de tahsil hayatım böylece yeniden başlamış oldu. İleriki zamanlarda yine okuldan ve öğrencilik hayatımdan anlatmak üzere gelelim esas anlatmak istediğim ana fikre;

 

         İdareci, doğru yararlı olduğu konularda risk alabilmelidir. Mevzuat hazretlerinin arkasına sığınan eyyamcı, nemelazımcı, pısırık idareciler kim bilir ne kadar çok çocuğun önünü tıkamış, istikballeri ile oynamıştır. 

 

        İşte bu girizgahta kendimi anlatır gibi olduysam da İsmet Köprülü amcamızın benim ve kim bilir benim gibi nicelerin elinden tutmuş, önünü açmış olması, bizlerin hayatında ilk önemli kilometre taşı olmasıdır. Şimdi gelelim bu muhterem insanı tanımaya ve tanımayanlara tanıtarak tarihe bir not düşmeye. 

 

         İSMET Köprülü,1925 yılında Gümüş Camikebir Mahallesi Cami Sokak'ta doğmuştur. Baba adı Tevfik, anne adı Sıddıka'dır. Kardeşleri, Zehra Aka(Rahmetli), - eşi Ali, Münevver Öztahtalı (Emekli hemşire, babam Niyazi Kaya'nın yakın çalışma arkadaşı) ve komşumuz aynı zamanda öğretmenim Erdoğan Öztahtalı rahmetlinin eşi. Geçen yıl yaz tatilinde eşinin yaptırdığı Gümüşkent'teki evinde ailece ziyaret etmiş ve yine hastanede ahçı iken vefat eden Metin İpçi amcamızın eşi Aliye teyze ile yaptırdıkları pideleri yemiştik. Ruhları cümlesinin şad olsun. Nermin Gümüştepe - MEB Başmüfettişliğinden emekli İlhami Gümüştepe'nin eşidir. 

 

          İlkokulu Gümüş'te, Ortaokulu Merzifon’da, Liseyi Sivas'ta bitirdikten sonra Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsü Fen Bilimleri bölümünü bitirmiştir. 

 

         İlk görev yeri Hakkari - yıl 1948, 

         Gümüşhacıköy Ortaokulu - yıl 1950,

        1950 - askerlik,

        1951 yıl Askerlik dönüşü ve

        1951 yılı Uşak Ortaokulu Matematik Öğretmenliği,

        1953 yılı Gümüşhacıköy Ortaokulu,

        1956 yılı Sivas Yıldızeli Ortaokulu Fen grubu öğretmenliği,

        1959 yılı Çorum Alaca Ortaokulu Müdürü,

        1960 Gümüşhacıköy Ortaokulu Müdürü,

        1964 Ankara Kayaş Ortaokulu,

        1967 Ankara İncesu Ortaokulu Müdürlüğü,

 

        Bu dönemde Ortaokul 2. ve 3. sınıflar için yardımcı matematik kitabı yazdı.

 

        1967 yılında yine Gümüş’lü Kemal Sezer - benim de babaannemden akrabamdır – Rahmetli - ve Hamdi Akça ile BİLİM DERSHANESİNİ kurdular. 

 

        1991 yılında ÖZEL BİLİM KOLEJİNİ kurdular. Kolejin inşaatı ve başlangıç yıllarındaki gelişme sürecinde büyük emeği geçti. Gümüşhacıköy ve Kayaş'a halkın desteğini sağlayarak iki okul yaptırılmasında önderlik etti. 

 

        1980 de demokrasinin kesintiye uğraması ile gündeme gelen dershanelerin kapatılması sürecinde bir gurup arkadaşı ile dershanelerin devamı yönündeki çalışmaları ve olumlu sonuç alınması ile birlikte 1985 yılında ÖZDEBİR (ÖZEL DERSHANELER BİRLİĞİ) kurucu yönetim kurlu üyeliği ve ÖZDEBİR'in isim babası oldu. 

 

         Gerek Müdür ve de gerekse öğretmen olarak binlerce öğrenci yetiştirme ve BİLİM DERSHANESİ yoluyla da çok sayıda öğrenciyi hayata hazırlama gibi onurlu ve gururlu bir görevi üstün başarı ile yerine getirdi.

 

         Bu Dünyadan bir İsmet Köprülü geldi ve her fani gibi geçti gitti ama adını altın harflerle ve öğretmen ve öğrencilere örnek, rol model olarak aramızdan ayrıldı..

 

         Eğitim öğretim hayatına dalınca, medeni haline bir türlü sıra getiremedik. Salim ve Hayriye Düzenli çiftinin güzel kızları Bahriye Düzenli hanımefendi ile evlendiler. Bahriye teyzemiz şimdi Ankara Çiğdem Mahallesindeki evlerinde, yazları Gölbaşı’ndaki yazlıklarında ikamet etmektedirler. Kendilerine sağlıklı ve hayırlı ömürler diliyoruz. Unutulmamalıdır ki her başarılı erkeğin arkasındaki kahraman ona huzur ve güç veren değerli eşleridir. Bahriye teyzemizin Sadiye Kağızman – Ablası, Haşim Düzenli – Gümüşhacıköy Devlet Hastanesinde şöforlükten emekli, rahmetli babamın çalışma ve iş arkadaşı, ablası Rabiye Sarp kız kardeşi Altın Bakırhan ve İlçemize Orman şefi olarak yıllarca hizmet vermiş beyefendi kişiliği ile herkesin sevgi ve saygısını kazanmış Asım Düzenli ağabeyimizdir ve şu an Ankara'da yaşamaktadır. 

 

         2 erkek 1 kız çocukları vardır. Büyük oğulları Muzaffer bey emekli Eczacıdır. Biyografisini aldığım Faruk Beyefendi ile 1973 yılından itibaren BİLİM DERSANESİ ve 12 yıldır ÖZDEBİR Genel Başkanı olarak eğitim hayatımıza önemli hizmetler vermektedirler. Faruk Bey aynı zamanda 1 kız 1 erkek iki çocuk babası beyefendi ve hemşehri dost canlısı bir hemşehrimizdir. Kızılay'a yolu düşen herkese kapısı ve gönlü açık bir gönül dostudur. Köprülü ailesinin kızları Filiz hanım ev hanımı ve 1 kız annesidir.

 

         Her fani gibi hocaların hocası İsmet Hocamız 87 yaşında, 12 Aralık 2012 yılında Ankara'da vefat etmiştir. Kocatepe camisinde kalabalık bir cemaatle kılınan cenaze namazından sonra Gölbaşı mezarlığında toprağa verdik. Gölbaşı'nda okunan dualarla ruhunu şad ettirmeye çalıştık.

 

        Şimdi bu yazıyı okuyan herkesten, kendi geçmişleri ile beraber İsmet hocamızın ruhuna birer fatihayı esirgememelerini, bilhassa Ankara'dan Adana veya Konya istikametine doğru yolu düşen, Gölbaşı’na girişinde sol tarafta yatmakta olan İsmet hocamızı dualarımızla yad ve şad edelim.

 

        Gümüşhacıköy Belediyemiz yöneticilerinden de İsmet Köprülü beyin adının güzel bir yerde yaşatılması konusunda AHDE VEFAYA ÇAĞIRIYORUM. 

 

        İsmet Beyin Ortaokul Müdürlüğü yaptığı Gümüşhacıköy Ortaokulu ile birkaç anektot düşmek ve sizlerin devamını getirmesini bekliyorum.

 

        Ortaokula başladığım zaman okulun müdürü İsmet Köprülü ve Baş Muavin Ahmet Baştürk hoca olduğundan bahsetmiştim, Ahmet hoca daha sonra MEB Orta Öğretim Genel Müdür Yardımcılığı ve APK Kurul Başkanlığı yaptı, ortaokulda öğretmenim ve daha sonra Bakanlıkta çalışma arkadaşım ve dostum olan Ahmet hoca, son derece birikimli, nazik - kibar ve vatansever bir insandı. Mekanı Cennet olsun. 

 

        Yine o dönemde efsane hocalar vardı. Biz öğrencilerin gözünde onlar mesleklerinin profesörleriydi.

 

        Emekli Türkçe öğretmenimiz Senay Talay’ı, geçen gün telefonla aradım, maziyi yad ettik. Bakanlık Baş Müfettişi olarak çok büyük hizmetleri oldu. Önce-şimdi MHP İlçe binası olarak kullanılan evde-sonra da Gümüş yolunda Müftülerin evinin karşısında kirada oturduğunu ve Gümüşhacıköy'ü unutamadığını ve çok sevdiğini herkese selam ve sevgilerini iletmemi istediler. Bir zaman Gümüşhacıköy’e gitmek isteğini de öğrencileri duysunlar ve vesile olsunlar.

 

        Neval Akın - Matematik öğretmenimizdi, nazik, kibar ve idealist bir öğretmendi. Önce Ortaokulun karşısında, sonra parkın karşısında annennemgilin evde kirada durdu. Şimdi emekli.

 

        Adem Varol - Coğrafya öğretmenimiz.

 

        Muhammet Durmuş-Karslı, Bolu Milli Eğitim Müdürü iken maalesef aramızdan çok erken ayrıldı. Muhammet Durmuş ile bir anıyı hayal meyal hatırlıyorum. Her pazartesi ve Cuma bayrak töreni yapılır ve İstiklal marşımız söylenirdi. Yine bir bayrak töreninde Merzifon'dan İngilizce derslerine gelen barış gönüllüleri Mr. Dimörs ve Mr.Garsın hazır ola geçmedikleri için Muhammet Durmuş marşı yarıda kesmiş bu iki Amerikalı’yı hazır ol vaziyetine getirdikten sonra yeniden söyletmişti.

 

        Prof.Dr.Hayri Engin - İş Teknik ve resim öğretmeni ve büyük bir sanatkardı. Çok zeki ve sıradışı bir insan olarak yolları süpürtür, ağaçları kireçletir vb. davranışlarından dolayı lakabı DELİ olsa da çok akıllı zeki, vatanperver ve cesur bir insandı. Ruhu şad olsun.

 

       Taşkın Örem yakında vefat etti. Allah rahmet eylesin.. 

 

        Halil Kök, Osman Güleç, - Mine Cengizay, Rana-Zeki Alagöz, Hasan Sağlam-Merhum---...

 

        Dışardan Ali Galip Tuncay, Hulusi Sarıyar, Ahmet Kasırga - beni tek dersten ikmale bırakmıştı-

 

        Aradan çok zaman geçti. Ben çoğunu unutmuş olabilirim. Unuttuklarımdan özür dilerim, arkadaşların YORUMLARI ile katkı sağlayacakları inancındayım.

 

        Eski Gümüşhacıköy Ortaokulunu yazıp da Celal Çakıcı beyefendiyi yazmazsak kemiklerini sızlatırız. Daha sonra Belediye Başkanlığı ve esnaflıkta yapan Celal abimiz her türlü sosyal faaliyet ve hizmette hep ön planda yer almıştır. Dilerim mekanı cennettir.

 

        Bu yazı vesilesi ile Dünyanın neresinde bir Gümüşhacıköy Ortaokulu öğrencisi olmuş her kim var ise yaşıyorsa sağlık-huzur, mutluluk  dolu hayırlı ömürler, aramızdan ayrılanlara da rahmetler dilerim. 

 

       Ben Orta 2 ve 3 sınıfları, dayım İbrahim Ethem Dündar’ın yanında Çorum-Kargı Ortaokulunda okudum. Bu vesile ile herkese huzurlu, sağlıklı ve güzel günler dileği ile özellikle bu yazımıza konu olan bizi maziye götüren insanlık timsali İsmet Köprülü hocamıza rahmetler diliyorum.

Muhterem Kaya - Ankara

19 Aralık 2017

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  4 )                                                          
 

İsmail Avcı
Değerli ağabeyim yazınızı gerçekten merakla okudum.Bizleri yine eskilere götürdünüz.Geçmişlerimize Allah'dan rahmet,yaşayanlara da selamet ve sağlıklı ömürler dilerim.Eline yüreğine sağlık.
  Tarih: 26.2.2017                                                          
 
Av.Metin Ünsal
Değerli Hemşerim,yazınızı okudum çok sevindim,aynı zamanda duygulandım.Ben,rahmetli babanızın çalıştığı hastahanedeki Sağlık Memuru merhum Hüseyin Ünsal'ın oğluyum.Rahmetli İsmet Köprülü benimde öğretmenim oldu.Allah rahmet eylesin,çok değerli insandı.Ellerinize sağlık ,teşekkür ederim.
  Tarih: 24.2.2017                                                          
 
mehmet.taşdemir
TAM BİR SILA ADAMISINIZ.SELAM VE DUA İLE...
  Tarih: 23.2.2017                                                          
 
Muhterem KAYA
saygıdeğer GHK.NET okuyucuları YORUMLARINIZLA,KATKILARINIZI BEKLİYORUM. Selamlar
  Tarih: 22.2.2017

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu