SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
İSTANBUL FATİH´DE HACIKÖY YAPIMI BİR CAMİİ
İSTANBUL FATİH´DE HACIKÖY YAPIMI BİR CAMİİ
İlçemizda ahşap ustası olan dımcısı Abdullah ustanın eseri..

Tarih: 28.12.2016      Okunma: 3513     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali Acar 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

İstanbul Fatih Kadınpazarı Boğazlayan Kemeri bitişiğinde yer alan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kompleksi arka bahçesinde inşaa edilen caminin özelliği her şeyi ile Gümüşhacıköy patentli olmasıdır.

Öncelikle basit bir mescit olarak tasarlanan caminin hikayesinde bende bizzat yer aldım. Fatih İtfaiyesinde amir olarak görevli hemşerimiz Cengiz Balcı bu fikri benimle paylaşınca konuyu beraber ele aldık ve 17 Mayıs 2013 Cuma gecesi İstanbul’dan yola çıktık hacıköye vardık. Konuyu (Dımbıcı) lakaplı Abdullah Acar ustaya anlattık. Abdullah usta böyle bir modelin Samsun Ladik’te olduğunu söyledi aynı gün içinde kalktık Abdullah ustayı da alarak Ladik’e gittik. Ladik’te 350 yıllık tamamen ahşap olan bir camiyi inceledik ve İstanbul’a döndük. Tekrar kirik yaparak Büyükşehir belediyesinde tanıdığımız mimar ve mühendis arkadaşlarımızdan çizim örnekleri aldık. 29 Mayıs 2013 tarihinde (Dımbıcı) Abdullah usta inşaat başladı.

Dımbıcı Abdullah usta kedine göre bir çizim yaparak, Cengiz beyin onayıyla birlikte 10x12 = 120 m2 oturum şeklinde, cami içi yükseklik 5 metre, minare uzunluğu 9,5 m2, büyük ana kapısı ve yanda ikinci küçük kapısı olan, 960 parçadan olan 5 cm yükseklikle milimik kubbesi dış mekanda oluşturulan isbitlerle her parça en az beş kez elden geçmek suretiyle daire şeklinde kubbe uç noktası yapıldı. Camide kullanılan kereste Osmancık’tan, çerçeveleri Mevlüt Dönmez usta hacıköyde yaparak üç gün içinde İstanbul’a gelerek monteledi, çerçevelerin camlarını ilçemizde camcılık yapan Camcı Adnan Muslu, ahşap yakmaları Kenan Tahmaz abimiz yaptı.

Üç aylık bir çalışma 4 kişilik ekiple inşaa edilen caminin yapımında birçok hikayeler oluştu. Ben şahsen bir Amerikalı mimarı kendim gezdirdim inşaat esnasında Amerikalı mimar her detayı kamera ve fotoğraf makinasına çekti. Hatta tarih eser projesi çizen bir mimar bunun projesini kim çizdi diye sordu, Abdullah ustayı gösterince, bir mimar bunun çizimi için 250 TL aşağı çizmez dedi. Ama bu caminin bütün projesi 210 TL yapılmıştır. Birde bu caminin yapımını İstanbul İtfaiye teşkilatı kendi aralarında para toplayarak yaptırmış ve İtfaiye'de çalışan görev esnasında şehit olan arkadaşlarının adı verilmiştir.

Yine bu bağlamda İstanbul Üniversitesinden bir gurup öğrenci gelerek camiyi incelemiş ve camini hakkında bilgi almak istediklerinde Cengiz beye ulaşmışlar, Cengiz beye caminin yapım tarihini sormuşlar oda 2013 deyince, öğrenciler yanlış anladıklarını sanmış ve 1453’mi diye sormuşlar ve 2013 olduğunu öğrenince Üniversitedeki hocaları öğrencilere bu caminin tarihi eser olduğunu ve çok eski bir yapı olduğunu sanarak öğnecilerine görev vererek incelemeleri için ödev vermiş. Caminin 2013 yılında yapıldığını öğrenince çok şaşırmışlar. 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu