SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
BÜYÜK HAMAMLA İLGİLİ BİLİNMEYEN TARİHİ BİLGİLER
BÜYÜK HAMAMLA İLGİLİ BİLİNMEYEN TARİHİ BİLGİLER
İlçemiz büyük hamamın gerçek ismi ve tarihçesi..

Tarih: 29.10.2016      Okunma: 2133     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali Acar 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Kayseri Erciyes Üniversitesinden Doç. Dr. Sultan Murat Topçu, Osmanlı döneminde 27 yıl boyunca devlet yönetiminde bulunan Köprülü Mehmet Paşanın hayatını akademik tez olarak incelemektedir. İlçemize gelen Sultan Murat Topçu, büyük hamam işletmecisi Veli Çinkaya ile internet üzerinden tanışır, Köprülü Mehmet Paşa’nın hayatını inceleye Sultan Murat Topçu 53. kuşaktan köprülünün torunun İstanbul’da yaşadığın ve 13 yıldır kedisine fahri rehberlik yaptığını söyler. Veli beyle sohbeti esnasında büyük hamamla ilgili yapım tekniği, işçilik ve kullanılan malzemeler hakkında bilgi verirken. Hamamın kubbelerinde fırın tuğlası, taş ve horasan harcı kullanılarak inşa edildiğini, hamamın kubbelerini yapım tekniğinde, 2 sıra tuğla bir sıra horasan harcı, 1 sıra taş, 3 sıra tuğla, 1 sıra horasan harcı kullanılarak yapıldığın ifade etmiş, Veli beye hamamla ilgili bilgi ve resimler göndermiş.

Büyük hamamı tarif eden tarihçe bilgilerinde;

Hamamın kare planlı soyunmalık kısmının üzerini köşe tromplarının yardımı ile büyük bir kubbe örtmektedir. Dar bir kapı ile geçilen soğukluk soyunmalık genişliğince dikdörtgen planlı olup, üzeri beşik bir tonozla örtülmüştür. Sıcaklık kenarlardaki nişlerle genişletilmiş, kare planlı ve kubbe ile örtülüdür. Bunun bitişiğinde iki halvet hücresi bulunmaktadır. 

Gümüşhacıköy’le ilgili tarihi bilgilerde Büyük Hamamla ilgili şu ifadeler yer almaktadır;

Gümüşhacıköy’de Köprülü Mehmet Paşa tarafından, külliye ile birlikte 1658 yılında Büyük Hamamı yaptırdığı halk arasında söylenmektedir. Hamamın giriş kapısı üzerinde bulunan kitabedeki yazıda; Köprülü Mehmet Paşanın torunlarından olan, Hafız Ahmet Paşanın oğlu Abdulbaki Bey Gümüş Maden Eminliği yaptığı yıllarda 1756 Hacı Nazır Baba Türbesi yanında bulunan Büyük Hamamı yaptırarak vakfetmiştir. İfadesi tarihi bilgilerde yazmaktadır.

Doç. Dr. Sultan Murat Topçu’nun araştırmalarında ilçemizdeki Büyük Hamamla İlgili Bilgiler ise şöyle;

Köprülü Mehmet Paşa Hamamı:
Gümüşhacıköy ilçe merkezinde, Ekin Pazarı Mevkii, Ekin Pazarı Sokak, Hacı Nadir Baba Türbesi’nin karşısında bulunmaktadır. Hamamın giriş kapısı üzerinde yer alan beyaz mermer kitabe gerek derz izlerinden, gerekse kitabe üzerinde yer alan bani isminden anlaşıldığı üzere buraya sonradan konmuştur Kuzey güney doğrultudaki bir arazi üzerine yerleştirilmiş olan hamam, soyunmalık,ılıklık, sıcaklık ve iki adet halvet hücresinden oluşmaktadır. Hamamda inşa malzemesi olarak moloz taş ve tuğla bir arada kullanılmıştır.

Sultan Murat Topçu’nun Veli beye anlattığına göre, büyük hamamın kapısındaki şu andaki kitabe, eski ismi Böcüklü yeni ismi Osmanlı olan hamamın kitabesi olduğunu, kitabede yazılı metinde hamamın ismi Cedit Hamamıdır. Cedit Arapçada yeni anlamına geldiği için Böcüklü Hamamı yapıldığı zaman ismine yeni hamam ismi verilmiş ve kitabesinde de bu ifade yer almıştır.

Kitabe Böcüklü Hamamın kapısından alınarak eski ismi Köprülü Mehmet Paşa Hamamı olan bugün ki ismi Büyük Hamamın kapısına takılmış, eski ismi yeni hamam zaman içinde Böcüklü Hamam ismini almış, Köprülü Mehmet Paşa Hamamı da zaman içinde Yeni Hamam ismiyle değişmiş. Bu tarihi araştırma bilgileri Doç. Dr. Sultan Murat Topçu’nun araştırmalar olup, Veli beyle konuşmasında ifade etmiştir

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu