SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
TRAFİKTE ELEKTRONİK DENETLEME SOYGUNU
TRAFİKTE ELEKTRONİK DENETLEME SOYGUNU
Trafikte araç kullananların korkulu rüyası oldu TEDES

Tarih: 08.09.2016      Okunma: 2201     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali Acar 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

2918 SAYILI KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU EK 16 MADDE GEREĞİNCE;

Belediyelerce kendi bütçe kaynakları kullanılarak, karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere kurulmuş veya kurulacak elektronik sistemlerin Emniyet Genel Müdürlüğünce trafik ihlallerinin tepsisi amacıyla kullanılması durumunda, aylık dönemler halinde yapılan tespitlere dayanılarak düzenlenen trafik idari yaptırım karar tutanaklarında yer alan trafik idari para cezasının % 30’u oranındaki tutar, izleyen ayın sonuna kadar Emniyet Genel  Müdürlüğü bütçesinden ilgili belediyelere sistem kullanımı hizmet bedeli olarak ödenir.

Bu madde kapsamında hizmetinden yararlanılacak elektronik sistemlerin taşıması gereken teknik özellikler, kurulması gereken yerler ve belediyelerle yapılacak protokollere ilişkin diğer şartlar ile maddenin uygulamasına ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığınca (Emniyet Genel Müdürlüğü) müştereken belirlenir.

 

Yukarıda bahsedilen kanun gereği Türkiye’de ilk olarak Tekirdağ Malkara ilçesi D-110 Karayolu üzerine kurulan TEDES (Trafik Elektronik Denetleme Sistemi), Türkiye genelinde birçok il ve ilçede yürürlüğe konuldu.

TEDES kurmak isteyen belediyeler yukarıdaki kanun gereğince belediye meclisinin aldığı karar neticesinde, 2886 İhale Yasası gereğince TEDES sisteminin kurulması 10 yıl işletim süresiyle gelir paylaşımı yöntemiyle ihale etmektedirler. İhaleyi alan firma bu işin karşılığında % 30’u sistemi kuran firma alıyor, % 30’u belediye, geriye kalan % 40’da devlete kalmaktadır.

22 Nisan 2015 tarihinde Osmancık ilçesinde 5 kavşakta TEDES sistemi kuruldu. 4 Ağustos 2016 tarihinde Merzifon’a kurulan TEDES, 19 Eylül 2016 tarihinde Amasya’da faaliyete geçecektir.  

Türkiye’de yaygın hale gelen TEDES (Trafik Elektronik Denetleme Sistemi) kurulan yerlerde araç kullanan  için çile oldu. Türkiye şartları ile dünya standartlarını, altyapısı olmayan çalışmalarla eşitlemek mümkün değil. Bölgemizde bize en yakın örneği ise Osmancık ilçesinin tam ortasından kocaman otoyol, yolların kenarında bir önlem yok ve TEDES kurarak önlem alıyor ve tuzaklama yaparak ceza yağdırıyorsun. Geçtiğimiz Mayıs ayında o kadar dikkatli olmama rağmen Osmancık çıkışında TEDES’den 199 lira ceza tarafıma 5 ay sonra geldi. Ceza insanlara unutturuluyor ve öyle bir zamanda geliyor ki ne olduğunu anlayamıyorsun.

TEDES’de tabelayı görüyor hızını düşürüyorsun hız başlangıcı var bitişi yok, bir noktaya geliyor hız 70 oluyor, birden hız 50 düşüyor. Acayip bir durum ama bu arada bu sistemi kuran firmalar köşeyi dönüyor.

Ben diyorum ki bir yere gideceğin zaman uçağı kullanmak lazım çünkü verdiğin cezaları ve kullandığın zamanını hesaplarsan hatta uçağı bile kiralayabilirsin.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  2 )                                                          
 

ahmet simsar
itarazda bulunduk ancak bir yıl oldu daha bir cevap yok belki çıkar beklemedeyiz. 5 kavşak var ama 7 adet tek tarafta radar var Bimere şikayet ettim emniyet genel müdürlüğünden cevap geldi uygulamada yanlışlık yok diye, her yer böyle tuzaklarla doğlu sadece osmancık değilki, güzel -bir gelir kapısı merkez bankası gibi para basıyor
  Tarih: 11.7.2017                                                          
 
Samet Çimen
Yazıya aynen katılıyorum. Nisan ayında 10 dk. içinde 3 tane ceza yedim 412*3= 1236 Tl Mayıs ayında 412 Tl ceza yedim. Toplamda 1648 TL ceza yedim. Bundan başka ceza gelir mi onuda bilmiyorum.
  Tarih: 30.9.2016

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu