SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
İLÇEMİZDE ESKİ KIŞ GÜNLERİ
İLÇEMİZDE ESKİ KIŞ GÜNLERİ
Eskiden kış günleri çok daha farklıydı..

Tarih: 31.12.2015      Okunma: 2255     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Anılarda kalan eski kış günlerinde, eskiden kış mevsiminde kar yardığı zaman, ilçe merkezinde kar kalınlığı 30-40 cm, köylerde ve yüksek yerlerde ise 50-60 cm kalınlığında kar olurdu. Kış mevsimi iliklerimize kadar bize kendini  iyiden iyiye hissettirirdi. Evdeki ve gündelik hayatımızı da ona göre dizayn edilirdik. Eski kış günlerinde kış gelmeden hazırlıklarda onu göre yapılırdı.

Çocukluk dönemimizde, kar yağdığı zaman birkaç gün sonra yerlerde kar sertleşir, yokuşlu inişli yerlerde kızak kaymak için yerler yapılırdı. Hatta kızak kaymak için akşamdan su dökülen yerler, gece buz tutmasını sağlar böylece kayacak zemin oluşurudu.

Bizim çocukluk dönemimizde kızaklar, tahtadan yapılır, altına pencere kapaklarında kullanılan pencereyi açmak kapamak için kullanılan demir malzeme, balık sırta demirin kızakların altına yerleştirilmesiyle kızakla kayılacak hal alırdı.  

Eline aldığın kızağı hızlanarak yere vurduğun gibi üstüne oturur ve kızağın önünü tutarak, kızağa yön vermek için ayaklarını kullanmak insana büyük zevk verirdi.

Mahalle aralarında bulunan çocuklar nerede kayılacak yer varsa herkes oraya toplanır kızak yarışları yapılırdı, yine o dönemlerde başlı başına kızakla kayılacak yerler arasında, Adatepe mahallesinde eski askerlik şubesinin karşısındaki sokak kızak kaymak için zemin olarak çok uygundu. Caddenin başından kızağı vurdum mu, kayarak çayın üstündeki köprüyü geçerek çayın öbür kenarındaki alana kadar kayardık.

Artıkabat mahallesinde ucuzun bayır denilen sokakta iyi kızak kayılırdı. Bayırın başından vurula kızak yine kuruçayın üzerindeki köprüyü geçerek çeşme vardı oraya kadar kayardık.

Ülkü ilköğretim okulu önünde, kuruçayın kenarına doğru Kızık kayılan yer vardı. Kızağı vurdummu zaman, Maraşlının evin önünde tahta köprü vardı oraya kadar kızak giderdi.

 Eski haliyle Kökcü’nün  Ali’nin evinin  önündeki Arnavut  kaldırım döşeli sokağın başında Nafız Ulukuş'ların ve Gevheroğluların evi vardı buradan  kızağı vurduğun zaman çayın üstündeki köprüden geçtiğin gibi kayınpınarı çeşmesinin yanına kadar giderdik.

Cumara camisi yanında bulunan sokağın başından kızağı vurduğun zaman, kabalak pınarına kadar kayarak gelirdik. Tabiî ki  kızakları olanlar şanslıydı, kızakları olmayanlar arkadaşından emanet alarak kayardı.

Birde kızak kayılarak alanlar oluştururken, her zaman olduğu gibi uyumsuz ve huysuz mahalle sekinlerinden bay ve bayanlar, kızakla kayılan yerlere soba külü dökerek eritir kayılacak alanları bozardı.  O zamanlar eldivenler o kadar yaygın olmadığı gibi eldiven yerine ellerimize çorap takarak kar topu oynar, ellerimizi soğuktan korurduk.

Kışın en zevkli anı ise soğukta oynadıkdan sonra eve geldiğimizde güldür güldür yanan soba kenarında, sobanın borusuna elimizi değdirir çeker,  fırınlarda yapılan somun ekmeğinin dilimi üzerine sürülen sana yağının üzerine toz şekeri ekerek yenmesi bambaşka olurdu. 

Yine kış günlerinden çarşıya yansıyanlar ise, köprü başında balık satışının yapılması, kasa ve odunlar yapılarak ızgara üstüne balıkları dizer balık kokusu çevreye yayılırdı. Kış aylarında satılan meyveler arasında mandalina, portakalın önemli bir yeri vardır. Hiç unutmuyorum, köprübaşında portakal yüklü bir kamyonun çay uçtuğunu görmüştük hacıköyde ise  herkes bunu izlemeye gelmişti.

Kış aylarının bir diğer özelliği ise soğuk kış günlerinde sobalarda odun yakılmasıdır. Odunculuk sektörünün en kapsamlı satıcısı Sarayüzü köylüleridir. Mahalle başlarında sokak aralarında eşek ve atlar da yüklü odunları satan oduncular alıcılarını beklerdi.

Gümüşhacıköy ilçemizde eski kış günlerine dair söylenecek bir çok şey var ama benim aktaracağım bu kadar. Şimdilerde  ise ne eski günler, nede eski insanlar kaldı bizlerde eskimeye başladık, her şeyin eskisi gibi bizde anılarımızla yetineceğiz.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu