SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
GHK’DE BİLİŞİM VE TEKNOLOJİNİN TARİHİ
GHK’DE BİLİŞİM VE TEKNOLOJİNİN TARİHİ
Gümüşhacıköy ilçemizde televizyon ve teknolojinın yayğınlaştığı yıllar

Tarih: 26.08.2015      Okunma: 3338     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Samsun’dan yazan değerli hemşerimiz Mustafa Turgut beyin yazısına istinaden bir değerlendirme yapmak istiyorum. İktisat’ta Gresham Kanunu diye bir terim var “İyi Para Kötü Parayı Piyasadan Kovar” bunun anlamı, madeni paraların iki değeri vardır, birincisi üzerinde para olarak yazan değeri, ikincisi madeni bir aksam olduğu için madeni değeri. Dikkat ederseniz insanlar cüzdanlarında para taşırken öncelikle yıpranmış eski olan paraları harcar yenilerini sona bırakır.

 

Çocukken hatırlıyorum televizyon henüz piyasada yokken, televizyon diye bir şey var diye anlatırken dinlerdik ve televizyon nedir,  hiç görmemişiz, anlatılanlardan tarif edilen şekliyle kafamızda canlandırırdık. Mehmetpaşa okulunun karşısındaki binada ikamet eden Ali Galip hocanın evinde televizyon olduğundan bahsedilirdi. İlçemize ilk televizyon vericisi 11 Kasım 1974 yılında İnegöl dağına yerleştirilen vericiden ulaşmıştır. Televizyon çıkmadan önce radyolar ve radyolardan sonra biraz daha lüks olan teypler hayatımıza girdi. Özellikle Almanya’da yakınları olanların onlardan ilk talep ettiği şeylerden biri teyp getirmeleridir. Teypli yıllarda kasetcilik sektörü kendini göstermeye başladı, kaseti dolduran, satışını yapan dükkanlar ilçemizde açıldı. İlk açılan kasetcilerden biri köprübaşı yığman sokakta faaliyet gösteren Karakaş Kardeşlerin açmış olduğu dükkandır.  

 

Almancılar sayesinde volkmenler, pilli saatler, bol paçalı önden kesme cepli laylon pantolonlar, geniş yakalı gömlekler ve o dönem çok yaygın olmayan bizim için lüks olan çikolatalar hayatımıza yeni yeni giriyordu. Ben hatırlıyorum da, bir tanıdığımız Almancı yakınımızdan annem, et kıyma makinası getirmesini istemişti, oda getirmiş ama biz o et kıyma makinasını hiç çalıştıramamıştık, o kıyma makınası halen bizim hacıköydeki evde durur.

 

Eskiden toplumumuzda askerlik anıları çok yer tutardı, nedeni insanlar askerlik dışında bulunduğu yaşadığı memleketinden hiç çıkmadığı için, Türk insanının bütün macerası anısı askerlik yaptığı memleket ve bulunduğu birlikten ibaretti. Mesela çocukken askerlikten bahseden biri Edirne Uzunköprü’deki askerlik yaptığı yeri anlatırken, Uzunköprü bana dünyanın öbür ucu gibi gelirdi.

 

Televizyonlar siyah beyaz, bombe ekranlı, çalışması için kocaman dört beş kilo ağırlığında regülatör takılarak çalıştırılır. Televizyonun siyah beyazdan renkliye geçmesi televizyonda büyük ilgi uyandırdı. Gümüşhacıköy ilçemiz Kemalpaşa ilk okulu karşısında bulunan köşe kahvehanede ilk renkli televizyonun geldiğini hatırlıyorumda, millet maç seyretmek için dışarıdan bir birini eziyordu.Televizyonun ilk çıktığı yıllarında herkeste olmadığı için, televizyonu olanlara toplu misafirliklere gider, televizyonu olan evler kalabılık ve şenlikli olurdu. Özellikle Salı akşamları yerli sinema filimleri oynar televizyonu olan evlere yakın çevre komşularla gelen dolar taşardı. Pembe Panter, Ayı Yoki, Tom ve Jeri, Heydi, Vikingler gibi çizgi filimler ve haftanın her gününde dizi saatleri vardı bunlardan yerli diziler arasında, Kaynanalar, Süper Baba, Perihan Abla, Küçük Ağa, Uzaylı Zekiye, Bizimkiler gibi diziler yer alırken yabancı diziler arasında; Dalla, Bonanza, Doludizgin, Küçük Ev, Komiser Kolombo, Kaçak, Mavi Ay, Akş Gemisi, Söz Savunmanın, Tatlı Sert, Kung Fu, Görevimiz Teklike, Kara Şimşek, İhtiyar Delikanlı, Flamingo Yolu, Kaptan Onidin, Doktor Kimbıl, Baretta, Beyaz Gölge, Biyonik Adam, Çarlinin Melekleri, 6 Milyon Dolarlık Adam, Star Trek, Uzay Yolu Uzay dizi filmi, Zorlu İkili, Zamanda Yolculuk, Kökler dizileri oynardı.Televizyonun açılış saati akşam 6’da istiklal marşıyla açılır, gece 12’de yine aynı şekilde istiklal marşıyla kapanırdı.

 

Gümüşhacıköy ilçemizde sinemanın tarihi 70 yıla varmaktadır. Televizyonun ilk çıktığı yaygınlaştığı zaman, insanlar sinemaya gitmeyi bırakmış, televizyon etrafında kenetlenmişti. Hatta ben hatırlıyorum Saray Sinemasını o dönem çalıştıran Örgücüler, televizyonun çıktığı yıllarda sahnenin olduğu yere bir televizyon koyarak, sinemanın müşterilerini kaybetmemek için televizyonu film başlamadan önce ve aralarda açarak sinemaya bile televizyonu sokmak zorunda kalmışlardı. Hatırlayanlar bilir, televizyonun yaygınlaşmasıyla birlikte Türki’yede bir çok film çeviren artisler,  mesleklerini icra edememiş ve o dönem  bir çoğu sahneye çıkarak şarkı türkü söylemeye başlamıştır. O dönemlerde sinema filmleri porno film yapmaya yönelmişlerdir.  

 

Televizyonu takiben video ve kameralar  günlük hayatımıza girmeye başlayınca, videoların yaygınlaşması dönemi başladı, hatta bu sektörde  video kasetleri satan ve kiralayan dükkanlar oluştu. O dönem bu işi yapan Almanya’dan kesin dönüş yapan Güler Çinkaya’nın işlettiği dükkanda video kasetleri satışı ve kiralaması yapılırdı. Televizyon hızla gelişirken günümüze kadar birçok değişim ve evrim geçirmek suretiyle değişime uğramıştır ve halende yenilenerek deva etmektedir.

 

Televizyonun serüveni devam ederken, bilgisayar günlük yaşamımıza ve insanlık yaşam alanlarının bütün alanlarına hızlı bir giriş yaptı. Aynı paralelde cep telefonları beraberinde gündelik hayatımızda yer almaya başladı.1996 yılında ilk aldığım cep telefonu, kocaman televizyon kumandasına benzeyen bir tipte yarım kilo ağırlığındaydı ve ben onu almak için 1.250 dolar, 12 taksitle ödeyerek almıştım. Bilgisayar ile tanışmam ise  2006 yılında çalıştığım kuruma bilgisayar alınmıştı, kurum bizi İstanbul Üniversitesinde bilgisayar kursuna göndermesiyle tanıştım. İlk masa üstü bilgisayarı eve aldığım yıl 1998 yılıydı, bu tarih internet ile haşır neşir olduğum yıldır.

 

2000 yıllarda ilk siteyi mynet’in vermiş olduğu bedava alanda kurdum ve bu site işe bende büyük bir merak uyandırdığı için, 2004 yılında tescilli www.kabaoguz.com sitesini kurdum, bu işle uğraşırken Gümüşhacıköy ile ilgili çalışmalar yaparak 2007 yılında www.gumushacikoylu.net sitesini kurdum. Siteyi kurma amacım ilçemizle ilgili tarihi mekan, ilçemize mal olmuş kişilikler, eskiye dayalı esnaf ve sanatkarlık yapmış kişiler, siyasi olaylar ve şahsiyetleri konu alan  resim, haber, belge bazındaki konuları derlemek ve sitede yayınlayarak bölge insanımızı bilgilendirmekti amacım. Bu amacımdan bir tanesi de bizden sonraki gelecek nesillere tarihi konuları, olayları ve resimleri bilgilerile aktarmaktı.

Yine bu bağlamda 10 yıla aşkındır sürdürdüğüm site işinde çok emek verdim ve bunların zayi olmaması için Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy kitabının hazırlığını yapmaktayım. İnsanlar için hiçbir şey sonsuz değildir, “At Ölür Semeri Kalır, İnsan Ölür Eseri Kalır” “Söz Uçak Yazı Kalır Oda Kayıttaki Yerine Alır” sözlerinden yola çıkarak bizde bu gök kubbe altında yaşadığımız sürece  kendi arkamızdan bir şeyler bırakmak için kendi gücümüz ve kararımızca çalışma yaptığımıza inanıyorum.

 

Mustafa beyin dediği gibi site yalnızlaştı, ilgi azaldı, işin aslına bakarsan bende de istek ve şevk kalmadı bu işi sonlandırmayı da düşünüyorum. Yaptığın işten zevk alacaksın ama yaptığın iş, Gümüşhacıköy ilçesi için bir değer oluşturuyor ve sen bu memleketin için bir çalışma yapıyor ve takdir görmüyorsan bu ayrıca bir düşünülmesi gereken konudur. Bu gününe kadar Gümüşhacıköy adına  ne bir idarecisinden, nede ilçemizde söz sahibi olan bir kimseden bu yapmış olduğum çalışmalarla ilgili hiçbir  değer  görmedim. Bu çalışmaların takdirini görmek benim hakkım olduğunu düşünüyorum.  Hani bir söz vardır “İyiliği Yap Denize At, Balık Bilmezse Halık bilir” derler ya bizde kendi çapımızda tarihe bir not düşmüş olalım dedik.

 

Sözlerimi bağlamak istiyorum. Herkesi selam sevgi ve saygılarla selamlıyorum.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu