SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
İLÇEMİZDE 80 Lİ YILLAR VE HALK EĞİTİM MERKEZLERİ
İLÇEMİZDE 80 Lİ YILLAR VE HALK EĞİTİM MERKEZLERİ
80 li yıllarda ilçemizdeki halk eğitim merkezi kursları...

Tarih: 29.06.2015      Okunma: 2090     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali Acar 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

İnsan, toplum, çevre ve zaman bazen öyle bir değişiyor ki geçmişe baktığın zaman senin için çok değerli olan şeyler bir anda değersizleşmiş, değerini yitirmiş anlamsız hale geliyor. Gümüşhacıköy ilçemizde 80 öncesi, 80 sonrası yıllara bakıyorum bizim akranlarımız ortaokul çağında, iki aşağı iki yukarı 13-17 yaş gurubunda. O dönem ortalık çok hareketliydi, okulda öğrenciler, mahallede komşular, çarşıda esnaflar, öğretmenler, polisler hatta evde kardeş kardeşe cephe almış durumdaydı.

 

Geçenlerde hemşerilerimiz ve aileleriyle birlikte bir programda, yaşları 20 ile 30 arasında olan gençlere dedim ki, babalarınız sizin yaşınızdayken birbiriyle dövüşmek için bahane arıyordu, sizler birbirinizle tanışın kaynaşın dedim, orda bulunan topluluk gülüştü ve bizde başladık geçmişteki anıları anlatmaya; birisi lisede yediği dayağı anlatırken sanki canlı olayı yaşar gibi olayı ve kişileri tarif ediyor, biri köprübaşında karşı taraftan birini nasıl kıstırdıklarını ve kovaladıklarını, kovaladıkları kişinin silah çekip eteş etmesiyle kurşunun nasıl yanından geçtiğini anlatıyor, biri eve giderken ara sokaklardan eve nasıl girip çıktığını anlatıyor, biri karakolda gözaltında yediği sopayı anlatıyor velhasıl o günlerle herksin kendine göre yaşadığı olay ve anıları var.

 

80 li yılların sonrasında, kurumlar, esnaflar ve mahalleler arası spor müsabakaları yapılırken, o dönemde halk eğitim merkezi kurslar açmaya başladı, mesela ben 3 dönem halk eğitimin açmış olduğu kurslara katılmıştım. Akşam altı gibi başlayan kurslar saat on’a kadar devam ederdi. Kursların bitiminde müsamereler, düzenlenin diploma törenleri şenliklerle kutlanırdı. 80 ve sonrasındaki yıllarda o dönem ilçemizde daktilo kursu görmeyen genç yok gibi bir şeydi, benimde katıldığım daktilo kursunda, klevye, şaryo, parmakların klevyedeki yeri ilk öğrendiğimiz cümle “akatukamulayuş” daha sonra “kara kara kartallar ak karlara konarlar” cümlelerini öğrenmiştik. Dönem sonu yapılan kurslarda bir dakikata kaç tuş vuruyorsun hesabı yapılır ve diplomaya hak kazanırdık. Ben o zaman öğrendiğim 10 parmak yazı yazmaya hala devam ediyor şu an daha da hızlı yazıyorum. O dönemlerde ilçemiz halk eğitim merkezinin açmış olduğu muhasebe kursuna da katıldım ve bu katıldığım kurslar hayatımın ilerleyen zamanlarda benim ufkumu açtı çok işime yaradı.

 

Sözü bağlamak istiyor ve yukarıdaki resimde, ilçemiz halk eğitim merkezi tarafından açılmış bir daktilo kursunun öğrencileri ders veren hoca ve halk eğitim yöneticilerinin bulunduğu kareyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 
 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  2 )                                                          
 

Fatih Tanyeri
O günlerde daktilo öğreticisi olarak duygulandım, herkese selamlar.
  Tarih: 2.12.2016                                                          
 
Ahmet Simsar
Hey gidi günler hey en büyük daktilo benimdi taşınması zordu, ne güzel günlerdi o öğrendiklerimiz ömür boyu işimize yaradı hala yarıyor, herkese selamlar
  Tarih: 5.10.2015

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu