SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
İLÇEMİZDE 80 Lİ YILLAR VE HALK EĞİTİM MERKEZLERİ
İLÇEMİZDE 80 Lİ YILLAR VE HALK EĞİTİM MERKEZLERİ
80 li yıllarda ilçemizdeki halk eğitim merkezi kursları...

Tarih: 29.06.2015      Okunma: 1718     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali Acar 
 

 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

İnsan, toplum, çevre ve zaman bazen öyle bir değişiyor ki geçmişe baktığın zaman senin için çok değerli olan şeyler bir anda değersizleşmiş, değerini yitirmiş anlamsız hale geliyor. Gümüşhacıköy ilçemizde 80 öncesi, 80 sonrası yıllara bakıyorum bizim akranlarımız ortaokul çağında, iki aşağı iki yukarı 13-17 yaş gurubunda. O dönem ortalık çok hareketliydi, okulda öğrenciler, mahallede komşular, çarşıda esnaflar, öğretmenler, polisler hatta evde kardeş kardeşe cephe almış durumdaydı.

 

Geçenlerde hemşerilerimiz ve aileleriyle birlikte bir programda, yaşları 20 ile 30 arasında olan gençlere dedim ki, babalarınız sizin yaşınızdayken birbiriyle dövüşmek için bahane arıyordu, sizler birbirinizle tanışın kaynaşın dedim, orda bulunan topluluk gülüştü ve bizde başladık geçmişteki anıları anlatmaya; birisi lisede yediği dayağı anlatırken sanki canlı olayı yaşar gibi olayı ve kişileri tarif ediyor, biri köprübaşında karşı taraftan birini nasıl kıstırdıklarını ve kovaladıklarını, kovaladıkları kişinin silah çekip eteş etmesiyle kurşunun nasıl yanından geçtiğini anlatıyor, biri eve giderken ara sokaklardan eve nasıl girip çıktığını anlatıyor, biri karakolda gözaltında yediği sopayı anlatıyor velhasıl o günlerle herksin kendine göre yaşadığı olay ve anıları var.

 

80 li yılların sonrasında, kurumlar, esnaflar ve mahalleler arası spor müsabakaları yapılırken, o dönemde halk eğitim merkezi kurslar açmaya başladı, mesela ben 3 dönem halk eğitimin açmış olduğu kurslara katılmıştım. Akşam altı gibi başlayan kurslar saat on’a kadar devam ederdi. Kursların bitiminde müsamereler, düzenlenin diploma törenleri şenliklerle kutlanırdı. 80 ve sonrasındaki yıllarda o dönem ilçemizde daktilo kursu görmeyen genç yok gibi bir şeydi, benimde katıldığım daktilo kursunda, klevye, şaryo, parmakların klevyedeki yeri ilk öğrendiğimiz cümle “akatukamulayuş” daha sonra “kara kara kartallar ak karlara konarlar” cümlelerini öğrenmiştik. Dönem sonu yapılan kurslarda bir dakikata kaç tuş vuru