SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
İLÇEMİZ İLK TUNÇ ÇAĞI. ROMA DÖNEMİ YERLEŞİMLER (1)
İLÇEMİZ İLK TUNÇ ÇAĞI. ROMA DÖNEMİ YERLEŞİMLER (1)
Gümüşhacıköy bölgemizde yapılan tarihi ve bilimsel çalışmalar...

Tarih: 24.02.2015      Okunma: 4627     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ


1995 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Tarihi Ana Bilim Dalı bölümünden Prof.Dr.Mehmet ÖZSAİT hocanın başkanlığında  Amasya, Merzifon, Suluova, Gümüşhacıköy ve Hamamözü merkez, köyleri ve civarında yapılan çalışma başlıkları.

 

Bu araştırmaları yapan ekibin başında yer alan Prof.Dr.Mehmet ÖZSAİT hocayla bir çok kere bir araya geldik ve halende kendisiyle  itribatımız devam etmektedir. Hocanın başkanlığında yapılan araştırmaları sitemizde bölüm bölüm sizlerle paylaşacağız.

 

1995 yılında Mehmet ÖZSAİT hocanın ekibiyle birlikte yaptığı araştırmalar Amasya’nın Merzifon, Suluova, Gümüşhacıköy ve Hamamözü ilçe merkezi ve köylerindeki araştırmalar bilimsel bir araştırma olarak makale haline getirilmiş tarihi veriler ve bilgi olarak kayıtlara geçmiştir.

 

Araştırmaların ilki 1987 – 1988 yıllarında Tavşan Dağı, İnegöl Dağı Gümüşhacıköy ile İnegöl-Alan Dağı ve Eğerli DağıÇ arasında sınırlı bir araştırma yapılmış ve daha sonra 1995 yılında bu araştırmanın devamı olarak Gümüşhacıköy ilçesi Merkez, İmirler, Sallar, Kuzalan, Seki, Bademli, Kutluca, Kızılcaköy, Kızık, Köseler, Akpınar, Saraycık, Derbentobruğu, Balıklı, Gümüş, Tavşan Dağının, 1889 metre yüksekliğindeki Yuvalı’da, Saraycık yaylası Otlu Kilise’de, Hamamözü merkez, Alan, Arpaderesi, Yukarı Ovacık, Hıdırlar, Mağaraobruğu, Çayköy, Gölköy, Yeniköy bölgelerinde yapılan sistematik araştırmalar neticesinde, İlk Tunç Çağ’dan Roma Çağı sonuna kadar buluntular veren otuz kadar yerleşme yeri tespit edilmiştir. Bu yerleşmelerde araştırması tamamlanan 17 yerin ana özellikleri şöyle;

 

GÜMÜŞHACIKÖY ARAŞTIRMALARI

Gümüşhacıköy’ün 10 km. kuzeybatısında, yer alan Sallar Köyü’nün çevresinde yapılan araştırmalarda 3 yerleşim yeri tespit edilmiş.

1-İSMAİL PINARI,

2-SEKİ TARLA

3-KABALAK DERESİ  

 

İSMAİL PINARI;

Gümüşhacıköy’ün 7 km kuzeybatısında, Sallar Köyü’nün 2 km kadar doğusunda,  Samsun-İstanbul yolunun 200 metre kadar doğusunda ve Balıklı Barajı’nın 600 metre kadar batısındadır. Yerleşmeye adı, 100 metre kuzeybatısındaki kaynaktan dolayı verilmiştir.

 

İsmail Pınarının çapı 80 m. ova yüzeyinden bugün 4 m. Kadar yükseklite bir yamaç yerleşmesidir. Tarım arazisi ortasında olan yerleşmeden toprak çekilmiş ve bu nedenle çok fazlaca tahrip edilmiştir. Yerleşme yüzeyinden ilk Tunç Çağı. M.Ö. ll. Bin yılı ve M.Ö. l. Bin yılı keramikler toplanmış, iyi bir işçilikle pişirildiği görülmüş ve çoğunluğunun iç yüzeyi siyah, dış yüzeyi kahverengi-kırmızı astarlı, açkılıdır.  

 

KABALAK DERESİ

Sallar köyü’nün 2 km. kadar doğusunda bir yamaç yerleşmesidir. Üzerinde ilk Tunç Çağı, M.Ö. ll. Binyılı ve M.Ö. l.binyılı seramikleri bulunan yerleşme yeri oldukça tahrip edilmiştir. Buradaki İlk Tunç Çağı keramikleri İsmail Pınarı’nın aynı ortak özelliklerini göstermektedir.

 

AKKAYA

Gümüşhacıköy’ün 25 km. kadar kuzeybatısında yer alan Bademli köyü çevresinde yapılan araştırmalarda, Akkaya mevkii Bademli’nin 3 km. kuzeybatısında ve Kümele Çukuru’nun 150 m kadar batısında bir kaya üstü yerleşmesidir. Ova yüzeyinde 20-25 m. Kadar yükseklikte bulunan  Akkaya’nın önündeki düz alanda da yerleşildiği gözlenmiştir. Boyları tam olarak belirlenemeyen yerleşmenin yüzeyinde İlk Tunç Çağı keramikleri yanı sıra, M.Ö. l.binyılı boyalı keramikleri de bulunmuştur. İlk Tunç Çağı yerleşmesine ait az sayıdaki keramikler genelde iyi bir işçilik gösterirler ve çoğunluğu kırmızı-kahverengi astarlıdır.

 

ATAĞILI

Bademli Köyü’nün 5 km. kadar güneybtısında, Mürseller Mezrası Mevkiinde, Samsun-İstanbul karayolunun hemen güneyindeki yükselti üzerinde yer almaktadır. İlk Tunç Çağı, M.Ö.ll.binyılı, M.Ö.l.binyılı ve Roma Çağı yerleşmelerine tanıklık eden keramikler bulunmuş. Bunlardan ilk Tunç Çağ yerleşmesinin Samsun-İstanbul yolunun yapımı ve genişletilmesi sırasında hayli zarar gördüğü gözlenmiştir. İçe dönük yada dik ağız kenarlı, çoğunluğu küçük ve orta boy kaplara ait olan ilk Tunç Çağı keramik parçaları, iyi pişmiş olup genellikle kahverengi astarlı ve iyi açkılıdır.

 

SUSUZ TARLA

Gümüşhacıköy’ün 25 km. kadar kuzeybatısında yer alan Kutluca Köyü snırları içinde yapılan araştırmalarda Kalecik Tepesi ve Susuz Tarla yerleşmeleri tepit edilmiştir.

Kutluca Köyü’nün 3 km. batısında, Kalecik Tepesi’nin 150 m. Güneydoğusunda yer alan ve üzerinde yapılan tarım nedeniyle yoğun tahribata uğrayan Susuz Tarla’da az sayıda İlk Tunç Çağ ve M.Ö.ll.binyılı keramikleri bulunmuş.

 

Gümüşhacıköy’ün 20 km. kadar güneybatısında yer alan Köseler Köyü çevresindeki araştırmalarda Fatma Pınarı, Gaffar Dede l, GaffarDede ll, Kızla Kayası, Büyük Ekin Ağılı l, Büyük Ekin Ağılı ll, yerleşmeleri bulunmuştur.

 

FATMA PINARI

Köseler Köyü’nün 1 km. güneydoğusunda, Gümüşhacıköy-Köseler yolunun hemen doğusundadır. Yerleşmenin doğusunda Killik Mevkii, güneyinde Kelçal Tepesi ve onun önünden de derin bir yatak içinde Köseler Çayı akmaktadır. Tarım nedeniyle oldukça tahrip olan yerleşmenin yüzeyinde iyi bir işçilikle yapılmış. İyi fırınlanmış, çoğunluğu kırmızı arstarlı, açkılı İlk Tunç Çağı keramikleri bulunmuştur.

 

Köseler Köyü’nün 3 km. kadar kuzeydoğusunda, Tereceli Kaya’nın kuzey sırtlarında, birbirine çok yakın ve hemen hemen aynı özellikleri gösteren iki yamaç yerleşmesi (Gaffar dede l ve ll ) tespit edilmiş.


BİRİNCİ BÖLÜMÜN SONU

 

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu