SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
ANILARLA GÜMÜŞHACIKÖY NOSTALJİSİ (2)
ANILARLA GÜMÜŞHACIKÖY NOSTALJİSİ (2)
Gümüşhacıköy ilçemizdeki tarihi şahsiyetler...

Tarih: 18.02.2015      Okunma: 6000     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Muhterem KYA 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

11 Aralık 2014 günü yayımlanan Nostalji (1) yazımın üzerinden neredeyse 2 ay geçmiş. Ondan önceki yazdığım yazılarımda;


- GÜMÜŞHACIKÖY’DE DİNİ HAYAT,

- ANNENNEMGİLİN SOKAĞI (YÜKSEL SOKAĞI),

- GÜMÜŞHACIKÖY’DE SAĞLIK

- 50 YIL ÖNCE OYNANAN ÇOÇUK OYUNLARI,


Başlıklı yazılarımın çok büyük ilgi görmesi beni yeni yazılar yazmaya bir yerde zorluyor. Fakat ben Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığında aktif olarak çalışıyorum, işler yoğun, insan canlısı ve sosyal bir insan olmak güzel, memnunum ama Ankara’da yaşamak, dünyada ve ülkemizde olup bitenlerden etkilememek, zihinsel ve bedensel yorgunluk hissetmemek mümkün değil. Yani mesele zaman meselesi.


            Ancak bir küçük sitemimi sizlerle paylaşmak istiyorum, sağolsun sitemizin admini Ali ACAR bey, elinden geldiği kadar Gümüşhacıköy ilçemizin sesi, soluğu, nefesi, gözü, kulağı olmaya çalışıyor. Gümüşhacıköy’lü hemşeriler olarak bizler gerekli ilgi, alaka ve desteği siteye ve yazılan yazılara, yorumlarımızla katkı sağlıyormuyuz ? Bu konuda desteklerinizi bekliyorum diyerek yazıma başlamak istiyorum.


            Parkın şimdiki haliyle çay bahçesi bulunan tarafında, mahalle gençleri için adeta semt sahası görevi yapan bölümünde öyle iddialı ve heyecanlı futbol maçları yapılırdı ki, anlatamam. Top oynayan gençlerin ne bir topu, ne bir ayaklarına giyecek spor ayakkabıları, nede üzerlerine giyecek doğru dürüst bir forma ve eşofmanları vardı. O zamanlar fakirlik diz boyu. Şimdiki gibi çocuklarını futbol okullarına göndermeyi bırakın, top oynadığı, tütünden kaytardığı ve ayakkabılarını eskittiği için anne babalar çocuklarına kızarlardı bile.


            Parkın hemen dışında, İmirler tarafından gelen çeşme oluklarından akan suların, yolun ortasında buz tutmasıyla kızaklarla kaymak, Uludağda bile yaşanmayan zevk ve mutluluğu yaşatırdı biz çocuklara.


            O dönemdeki Gümüşhacıköy ilçemiz düğünlerinin tadı, bugün 5 yıldızlı otellerde yapılan düğünlerde bile yoktu. Gümüşhacıköy ilçemizdeki düğün adet ve gelenekleri konu olarak başlıbaşına ayrıntılı bir yazı konusudur. Hele o eski düğünlerin yemeklerinin tadı hala damağımızdadır. Düğün başlamadan önce organizasyon yapılır, düğün yemeklerini yapacak kişiler belirlenir, düğün evinin bahçesine kurulan kazanlarda üç çeşit ana yemekten başta çorba, et yemeği, pilav yer alırdı. Düğün öncesi mahalle fırınlarında çörek yapılır, baklava börekler açılır, düğün yemekleri hazırlanır ve cumartesi günü öğle namazı sonrası güvey donatma yapıldıktan sonra davetlilere yemek verilir. Düğün yemekleri yapan kişiler işinde ehil ve uzman, ahçılık okulundan mezun olanlar bile o düğün yemeklerini yapanların eline su bile dökemezler.


            Düğün yapıldığı sokağın başında davul zurna çalgı ekibi, düğün evinin kapısı önünde cümbüş, klarnet, keman ve darbukadan oluşan ince saz ekip olur. Düğün evine gelenleri sokağın başında davul zurna ekibi karşılar. Düğünün eğlence yönünü sağlayan davul zurna ve ince saz ekibi tam bir sanatkarhane insanlardan oluşurdu.


            Eskiler bilir ilçemizde düğünlerin vazgeçilmezi, düğünlerinin meşhur ismi, kambersiz düğün olmaz derler ya Gümüşhacıköy’deki düğünlerin yegane ismiydi. Davetiye yerine 1 numaradan Emine hanım teyze-lakabı Keçifilik işinde o kadar usta ve profesyoneldi ki anlatamam. Eskilerde düğünlere davet için davetiye olmazdı bu görevi Emine (Keçifilik) teyze bir başına yapar kapı kapı dolaşarak düğün okuması yapardı. Tabiki bu işin bahşiş konusu ayrı bir şeydi. Keçifilik teyze düğün evinde perde arkasından çalgıcıları orkestra şefi gibi idare eder, hangi havayı çalacaklarını belirlerdi.


            Düğünlerde oynayan Mehmet abimiz vardı, lakabına oynak Memet, önce nazlanır, oynamaya başlayınca sanatını döktürürdü. Televizyonlara çıkarmak istedik ama olmadı, onun kadar güzel oynayan, terbiyeli, kibar ve nazik, saygılı bir insan görmedim.


            Düğün dernekten bahsetmişken ünlü davulculardan; Ali Osman GÜL, Bedenli Ali, Halil KARAKAŞ, Saraycık’lı Metelik, Ali ÇAKMAK, Hamamözü Kızılcaören köyünden oynak davulcu İbrahim ve oğulları, Gümüş’lü Mehmet Ağa (Ramazan davulcusu) ve Obruk’lu Sami tarihe mal olmuş sanatçılardır.


Zurnacılara gelince; Sallar’lı Kel Hüseyin, Obruklu Davut, Gümüş’lü Mehmet Ağa aynı zamanda davulcu, Saraycık’lı Sadık KÜÇÜK, yerel sanatçılarımızın yanında Kastamonu-Tosya taraflarından özel kıyafetli Karayılanın torunları davulcu ve zurnacı da gelirdi bazen düğünlere. Hem çalar ve hem de oynar bol bahşiş toplardı.


            Düğünün esas kahrını çeken milletin oynamasını, eğlenmesini, gelin alma yerinde kız anasına ağlatan ince saz ekibi elemanlarından;


Klarnetci; Mehmet ÖZDİKMEN-TÜLE MEMET, KARA MISTIK OYAN, ALİ SİRKECİ, Saraycık’lı Hidayet, Obrukli Davut, Yukarı Obruk’lu Hali, Saraycık’lı Kara Hüseyin, Mustafa usta, Kırca’lı Murat, Saraycıklı Sadık KÜÇÜK, Meteliğin Mustafa TÜMER, 


            Darbukacılar; İsmail ARSLAN-DERVİŞ, Naziğin Muammer, Gümüş’lü Deli Ali, Ali AKÇA, Ziya ŞAHİNTER, Muharrem AKSOY, RESMİ TEMUR, Kör Niyazi-Niyazı GÜL, Ali Osman GÜL, M.Ali CİVEK ve Kiziroğlundan Sarı Veli.


            Cümbüşcüler; Ahmet YAKICI, CİVCİK, Tevfik İSKENDER, Ermeni MİRAN, Hasan KURT, Cengiz AKSOY, Haydar HAYTA, Halil İbrahim CANIBEK, Dursun SÖZÜDOĞRU, Kör Zeynep-Zeynep SOLAK ve Avidisin MIRAK.


            Düğünlerin özel merasimleri arasında yapılan etkinliklerde; horoz yarışları, yastık kapma, özellikle köy düğünleri güreşsiz olmazdı ve adetler arasında; zirzop yolu, kız evinden damat evine gelen yanuçcular, gelin çıkarken, kapısı açılmıyor diye bahşiş istemeler, damada elbise giydirme merasimini davetliler önünde yaparken;

Yokuştan indik düze,

Güvey donatmaya geldik size,

İş mübarek ola,

Selavat getirelim Muhamme’de,

Salluala,

diyerek söze başlardı güvey donatması yapan isimlerden makaralının Emin yada paspas İsmail, merasim sonrası damada takılar yapılırken merasimi yöneten kişi takıları eline havaya kaldırır herkesin verdiğini duyuru yaparak damada takardı. Damat hamamı, gelin hamamı olur, kına gecesi damada kına yakmakta çok ayrı bir merasim türüdür, damadın arkadaşları cumartesi gecesi kız evine çalgı eşliğinde oynayarak gider, kına tası için ayrı bahşiş verilir,  kınayı yakan kişi dua ve merasimlerle kınayı yakar, kına tepsisi içinde kesilmiş çörek, leblebi ve üzüm karışımı vardır ve kına sonrası dağıtılır. Düğünler içinde bir çok güzellikler yaşanırdı.


Kemancılara gelince; Salih TEYİN, Arut TEYİN, Varujan ÖKSÜZ, Gümüş’lü AZİZ, Kemane Kazım AKSOY, Adatepeli  Kemancı Hasan, Hüseyin ARSLAN, Kör İpraam-İbrahim GÖBEL-Hüseyin CANIBEK ve Türkiye keman birincisi  Nadir  ŞAHİNER, sanatlarıyla nice nişan, düğün ve sünnet merasimlerini şenlendirmiş, bayramlarda, okulların yıl sonu gecelerine katkı sağlamışlardır.


Nedim bey ilçemizin en çok tanınan, sevilen renkli simalarından biriydi. Kısa pantolonu, askeri üniforması, başında bazen askeri şapka, bazen hasır şapkası, elinde transtörlü radyosu, esans türü kokuları, ağzından düşürmediği sigarası, gülerken aynı anda ağlayabilmesi, çarşı içinde elini ağzına koyarak bağırarak anons yapması, yerine göre kızdığı biri için, yerine göre ilgi gördüğü, yardım gördüğü birine teşekkür anonslarını Nedim beyin ağzından duymak mümkün. Çok az bahşişle yetinmesi, fakir fukaraya yaptığı yardımlarla herkesin sevgilisiy di Nedim bey.


Ayakkabı boyacısı Nail, her parmağındaki yüzükleriyle ıslıklanarak kızdırılan Azmi, tütün tarlalarında gece tütün kırarken uyku dağıtmak ve şenlenmek için adı bağırılan Loooğ Kasıım, Bülent ECEVİT’e kahraman Türk kadını diye takdim edilen ve eli öptürülen, Ülkü İlkokulu karşısında belediyece yaptırılan kulübede kalan gariban ve kimsesiz Kamer hanım, ilçemizin mazideki ortak kültür miraslarıdır.  


Gümüşhacıköy ilçemizde kış ayları eskiden çok soğuk ve karlı geçerdi. Uzun kış keçelerini ısıtan, meşin ceketiyle meydanda, şimdiki belediyenin önünde kestane satan, kestaneci Ekrem, Samsun sepeti ile kahveleri dolaşan, bardağı 25 kuruşa patlamış mısır satan Hehov dayı. Aynı zamanda ezan vaktine yarım saat kala, Vakti Sela ya Müslümin diye çarşıda bağırarak namaz vaktinin yaklaştığını ve abdest alma ve hazırlanma vaktini bildirirdi.


Yazları karpuz sergisinde bizimde kirvemiz Kuş Ali lakaplı Ali ÖNDER, Andonlar, Eksan-İhsan-Tirili, Samiddin gibi isimler kesmece kavun karpuz satarlardı. Karpuz ve kavunun kesildiğindeki etrafa yayılan mis gibi koku ne yazık ki artık yok. Dondurmacı Kabağın Halil’in kaymağı unutulmaz.


Mazimiz zenginliğimizdir, ortak kültür miraslarımızdır. Geçmişi günümüze ve yarınlarımıza taşımak, tarihe mal etmek en azından unutturmamak çok önemlidir. Lakaplar dargınlık ve kırgınlık aracı olmamalıdır. Bu değerler hepimizin ortak paydasıdır. Yaşı 50-60 üzerinde olanlar mazi ile bilgileri ve hatıralarını ilave edebilirler. Gençler baba ve dedelerinden aldıkları bilgileri, yorumlar bölümünde paylaşarak yazıları zenginleştirirlerse memnun olurum.


Nostalji (2) yazımızı müsaadelerinizle burada noktalamak istiyorum ve Nostalji (3)’de buluşmak üzere bütün insanlık alemine, Türk Milletine, Gümüşhacıköy halkına Selam-Saygı-Sevgi-Sağlık-Huzur ve başarılar diler, ecdadımıza rahmetler diliyorum.


MUHTEREM KAYA

MEB

TEMEL EĞT.GN.MD.LÜĞÜ

EĞİTİM UZMANI

ANKARA


NOT : Önceki yazılarımı (SİZDEN GELENLER) bölümünden okumak mümkündür, Onlara da yorumlarınızla katkılarınız beni ziyadesi ile memnun edecektir.


Selamlar
h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  22 )                                                          
 

Fatma Hülya YÜKSEL
Ağabeyciğim, ortak hafızamıza kalemdarlık yapıyorsunuz sonsuz teşekkürler.
  Tarih: 5.3.2015                                                          
 
Hayriye Uysal
Nedim beyle ilgili bir anida ben anlatayim nedim bey kac yilinda bilmiyorum yolu adapazarina duser caddede,abimi tanir gelirken babani gormedim ama gidince kesin selamini soylerim der abim koyden cikali yillar olmustur abim sasirir tanidigini gorunce ama bu selam bir hafta sonra babama iletilir ucunede allah rahmet etsin
  Tarih: 20.2.2015                                                          
 
Necla Cinel
rahmetlik nedim bey sinemanın yanında tek gözlü bir odada yaşardı...ne güzel günlerdi...tekrar allah rahmet etsın mekanı cennet olsun...ne diyelimm.
  Tarih: 20.2.2015                                                          
 
Yaşar Arslan
Bu eski çocukluğumuzu bizlere yaşattığınız için teşekkür ederiz böyle yazılarınızın devamını istiyoruz Allah Razı olsun
  Tarih: 20.2.2015                                                          
 
Zuhal Canıbek Kuzuca
Çok başarılı olmuş tebrik ederim eski günleri tekrar yaşadım
  Tarih: 20.2.2015                                                          
 
Bayram Eke
TAHSIL ILMI ARTIRIR ESEKLIK BAKI KALIN Bu sözün sahibi Gümüşhacıköy nün o sevecen insanı rahmetli Nedim beye ait Gümüşhacıköy de Dedim beyin yaşadığı tarihlerde bir Kaymakam beyin tayini Gümüşhacıköy ne cıkar eski hükümet konağı dediğimiz binanın önünde hükümet binasida sindiki munubuslerin kalktığı yerde kaymakam bey bir kişiyle görüsürken Nedim bey yanlarından geçer Nedim bey o kendine has giyimi ve uslubuyla dikkatini cekerKaymakam bey Yanindaki şahsa kim bu diye sorar sahista Nedim beyin çok akıllı biri olduğunu söylesede Kaymakam bey inanmaz yukarı çıkar makamına oturur biraz sonra makam odasının kapısı tıklanır Nedim bey Kaymakam beye hoş geldiniz memleketimize demeye gelmiştir fakat Kaymakam bey sandalyesinden kalkmadan Nedim beye hoş bulduk der oturmasını söyler Nedim beyde oturmayacagini bir şey söyleyip gidecegini söyler Kaymakam bey merak eder eeg söyle bakalım der işte o meşhur sözü söyler TAHSIL İLMİ ARTIRIR ESEKLIK BAKİ KALIR DER GİDER Kaymakam bey şaşırır kalır biraz sonra çarşıda Nedim beyin anonslari ile Gümüşhacıköy insanı bu meşhur sözlerle tanışır duyar Kaymakam beymi biri sustursun şu adamı der ama nafile tek bir çözümü vardır derler Özür dileyeceksin vede eline 5 lira para vereceksin derler zaten rahmetli önünde milyarlari koysan almazdi 5 liradan başka caresiz Kaymakam bey denileni yapar Nedim beyde başlar Kaymakam beye metiyeler duzmeye işte böyle Nedim bey böyle bir insandi yukarda Muhterem bey Nedim beyden bahsettide benimde aklıma bu güzel ani geldi siz birbirinde değerli hemserilerimle paylaşmak istedim selam ve dua ile
  Tarih: 20.2.2015                                                          
 
Ferdi Kurtkuş
Elinize yüreğinize sağlık. Bu kültür bu tarih bukadar güzel anlatılabilirdi.tebrikler
  Tarih: 20.2.2015                                                          
 
Hayriye Uysal
Bizlere eskiyi hatirlattiniz icin tesekkur ederiz olenlerimizin
  Tarih: 20.2.2015                                                          
 
Cemal Cankaz
Ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş
  Tarih: 20.2.2015                                                          
 
Ilhan Kinali
Kaleminize ve yureginize saglik.Gencligime gittim
  Tarih: 20.2.2015                                                          
 
Huseyin Cimir
Yüreginize saglık Muhterem bey.okurken gözlerim yasardı.bir an kendimi o dügünlerden birinin icinde sandım.ben de o karpuz satan ihsan in ogluyum.yazılarınızın devamını merakla bekliyoruz hoscakalın..
  Tarih: 20.2.2015                                                          
 
Nurhan Atkaya
kaleminize yüreginize saglık Rahmetli bbam MUHARREM UYSAL bana çok yüzük taktıgımım için NAZMİ ye benzedin derdi bu gün sayenizde çok şey öğrendim teşekkür ederim yazılarınızın devamını bekliyorum
  Tarih: 20.2.2015                                                          
 
Necla Cinel
yüreğine sağlıkkk.unuttuğumuz dostlarımızı hatırlattınız..ölenlere gani gani rahmet....yaşayanlarada sağlıklı nice yıllar diyorumm.
  Tarih: 20.2.2015                                                          
 
Bayram Eke
Muhterem bey bizleri eskilere götürdünuz unutulmakta olan anilarimizi tazelediniz size çok teşekkür ederim kardeşim Ahmet Eke nin dedigigi gibi Eminatun Namıdeger kecifilik ve calgici teyfik Teyfik Iskender komsumuzdu makalede bahsettiğiniz isimlerin hemen hemen çoğu ahirete intikal ettiler Allah rahmet eylesin hepisinede ben sadece sizin yaziniza sizin yazdiklarinizin yanında bizim buralarda derlerya hani devede kulak dahi olmayan bir hatirlatma babinda söylüyorum damat elbise giydirme gününden bir gün önce yani cumartesi damat elbisesi giydirilir elbise merasiminden sonra o güzelim yemekler yenir yemellerimizin yanında olmazsa olmazlarimizdan burdan Ahirete intikal etmiş Anlerimizi Rahmetle anıyorum hayatta olanlara sağlık sighat diliyor ellerinden öpüyorum yakın akraba ve komşular su böreğini cuma gününden yapar düğün evine katkıda ikramda bulunmak üzere getirirlerdi şimdi bu gelenek ve Göreneklerimizin çoğu kayboldu tekrar burdan Ghkoyden bu makaleniz için size teşekür ediyorum anilarimizi tazelediginiz için
  Tarih: 20.2.2015

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu