SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
ANILARLA GÜMÜŞHACIKÖY NOSTALJİSİ (1)
ANILARLA GÜMÜŞHACIKÖY NOSTALJİSİ (1)
Yazarımız Muhterem Kaya´nın Nostalji 1 yazısı

Tarih: 11.12.2014      Okunma: 5421     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Muhterem KYA 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ


        Günümüz gençliğine ve gelecek nesillere hatıra olması için eski Gümüşhacıköy'den zamanımıza yansıyan veya unutulmaya yüz tutan coğrafi ve sosyal yapı ile ilgili konuları dile getirmeye çalışacağım.

         Bundan önce yazdığım yazılarda yorumlarınızla katkıda bulunmaya davet etmiştim. Sağ olsunlar davetimize icabet edenler oldu, çekimser davrananlar oldu. Dileğim, ortak paydası GÜMÜŞHACIKÖY olanlar daha çok katkı sağlarlar.

         Merzifon - Osmancık istikametindeki İstanbul yolu, eskiden yoktu. Merzifon’dan giriş keltepe’nin ordan başlar, karaağaç denilen mevkiden, mevkiye ismini veren bir karaağaç vardı orda, bu mevkinin ismi bu ağaçtan gelir, devam edince şehire giriş Adatepe mahallesinden, Osmancık istikametine ise Hacıana bağları, Suluğun köprü istikametinden, Ulubele çıkan daracık ve bozuk asfaltlı bir yol vardı.

         Gümüş’e dolmuş, köylere cip çalışır. Hamamözü'ne sabah gelen, akşam dönen bir araç olurdu. Belirli saatlerde arabayı kaçıranın taksi tutmaktan başka çaresi olmazdı. Uzaktan gelen yolcular gece yarısı sabaha karşı Merzifon'a iner, garajdaki sabahçı kahvesinde Gümüşhacıköy minibüslerinin sefere başlamasını beklerdi.

         Gümüş'e gidip gelmelerde yaya yolculuk parsızlıktan tercih edilirdi. Rahmetli babam Merzifon'da, pastanede garson olarak çalıştığı yıllarda, 20 kilometrelik Merzifon Hacıköy yolunu, araç bulamadığı için kaç kez yayan geldiklerini anlatırdı.

         Bunu niye anlatıyorum, bırakın büyük şehirleri, şimdilerde zaman zaman Gümüşhacıköy’de bile araçlar park sorunu yaşıyor. Nereden nereye. Kim bilir ilerde belki de hacıköye helikopter seferleri başlarsa şaşırmayalım.

        Merzifon’a minibüsler köprü başında çayın üstündeki köprünün üstünden kalkar ve minibüslerin simsarları boş dolu Mezfon - Mezfon diye, minibüsün dolmasını beklemeden kalkacağını ifade ederlerdi. O dönem Merzifon - Hacıköy arası çalışan minibüsçülerden aklıma gelenler arasında,  Midilli, Andom, Ondik usta, Hanımak Mıstık, Zeki Topçu, Çakıcı, Tekkürel, Cızık, Kazım Avcı, Halis Mutlu vardı,  Osmancık’a giden minibüsler Atatürk Anıtının sağ yanındaki yerden kalkardı, o dönemde Osmancık - Hacıköy  arasında minibüsçülük yapan, Cizmeli Ali Sarıgül, İzzet Turgut gibi isimler vardı aklıma gelenler bunlar. 

          Merzifon’dan Hacıköye kalkan minibüsler Merzifon garajı içinden kalkar, simsarlar Haçköy – Haçköy diye bağırır yolcu toplar, Merzifon garajı içinde şehirlerarası yazıhaneler ve köfteciler vardı, Merzifon’a iner inmez köftenin kokusu burnunuza gelirdi, o dönem Merzifon’un paytonları da meşhurdu, paytonların durağı garajın yanındaki ana yola sıra halinde sırası gelen payton hareket ederdi, bizim Hacıköy minibüslerine de yakın bir yerde olduğu için işin zaruriyeti veya keyfiyeti durumuna göre şehir içi yolculuk için payton tutulurdu.  Daha sonra Merzifon Hacıköy arası belediye otobüsü seferleri başladı. Kalkış saatleri belirli idi ama otobüsler tıklım, tıklım dolu gelir giderlerdi.

          Kıbrıslı Doktor Cemal Cankat ve yerli ortaklarının aldığı bir küçük otobüs meydandan Samsun'a sefer düzenlenirdi. Temmuz ayında Samsun fuarına akın akın milleti taşınırdı.

          Uzun yıllar ilçemizden Ankara'ya direkt otobüs seferleri yoktu. Çorumlu’lar bu işe el attı. Halende devam ediyor,  Hattusas her sabah Gümüşhacıköy - Ankara, akşamda Ankara’dan – Gümüşhacıköy’e seferlerini  yapmaktadır.

          Eskiden hac mevsimde hacılar Suudi Arabistan'a otobüslerle gittikleri için Kurban Bayramında, şehirler arası yolculuk yapacak olanlar daha fazla sıkıntı çekerlerdi

          Teyzemin beyi Yılmaz Çerezci eniştem, Man Benzin Tankeriyle hacılara su taşırdı. Tankerin içi iyice yıkanır, su doldurulur, tankerin etrafına şadırvan gibi musluklar takılır, hacıların başta abdest olmak üzere her türlü su ihtiyaçları böyle karşılanırdı. Yılmaz eniştem en az 5-6 kere bu şekilde Hacca gitmiş, hacılara lojistik destek sağlamıştır. 1978-1979 yıllarında ben Konya Karapınar Lisesi'nde öğretmen iken Mevlana ziyaretinden, Tarsus Eshabı Keyf türbesine ziyarete giderlerken bize uğramışlar ve çift şoför olarak Şinasi Özsoy ile beraber gidip gelmişlerdi.

          Birazda coğrafi konulara değinelim. Şimdiki Belediyenin olduğu yerde parkın içinde çok hoş bir höyük-tepe-parkı vardı. Aklıma geldikçe hep eskiye özlem duyardım. O kadar güzel bir parktı ki anlatamam. Bekçisi Aşur Ağa gözü gibi korurdu. Çiçekler, çay bahçeleri, kanepeler, yazları masalar aah o canım güzellikler şimdi hayallerimizden bile silinmek üzere.

          Sonra dünyanın toprağı aylarca yıllarca taşındı; yerine sinema, park, işyerleri yapıldı. Üst taraftaki düzlüğe Polis Karakolu yapıldı. Çığır kırtasiyenin yerinde 2 katlı bir Belediye binası vardı, sitedeki tarihi resimlerde mevcut tarihi belediye binası,  yolun karşısındaki Civekler’in manifatura dükkanı da Şehir Kulübüydü. Şehir kulübü sonradan Sümerbank’ın üzerine ve Meleğin han girişine taşındı. Şimdi var mı yok mu, nerede bilmiyorum.

          Hükümet konağı şehrin merkezinde, Bedestenin girişinde, solda 2 katlı tarihi bina, bina girişinde ahşap büyük kapıları, içeri Kaymakam’ın makam aracı cip giriyor, yüksek tavanlı, ahşap merdivenli tam bir konak, hükümet binasının sağ yanı bedestenle birleşik olan yer ilçemizin ilk hapishanesiymiş, hükümet konağının alt katı adliye üst katında Kaymakamlık bulunurdu. Geçenlerde Hakkın Rahmetine kavuşan Mehmet Ali Turabi Kaymakamlık Yazı İşleri – Tahrirat Katibi olarak çalışır, Adliyenin Başkatibi Alaattin Güngör hemşerilerimizin dert babaları idiler.

            Parkın içinde Gümüş minibüslerinin kalktığı yerde, büyükçe geniş merdiveni olan, önünde iki ağaç direk üstüne genişçe girişi olan Polis Karakolu, arka tarafında parka bakan yede hapishane vardı. Hükümet binasının yanındaki yerden hapishane polis karakolunun arkasındaki binaya taşınmış, hapishanenin parka bakan balkonundan tutuklu çalgıcılar halka bedava konser verirlerdi. Her akşam ailece mahkumların konserlerini dinlemek için orası tıklım, tıklım dolar yer bulmakta sıkıntı çekilirdi. Hapishane buradan da hacana yolundaki binasına taşınmış, daha sonrada Merzifon’a naklolunmuştur.  

           Polis Karakolunun arkasındaki hapishane olarak kullanılan bina daha sonrasında ilçemiz kütüphanesi olarak kullanılmıştır. O dönemde kütüphaneden her çocuk gibi bende çok yararlandım pek çok kitap okudum. Ali Galip Tuncay hocamız ilçemizin ilk kütüphanecisiydi hem de bayramlarda organizatörlük yapar o dönemde fotoğraf makinası öyle herkeste yoktu, Ali Galip hoca bayramlarda özel günlerde fotoğraf makinasıyla gezer resimler çekerdi. Ahmet Ankaralı ağabeyimizle birlikte, Bütünüyle Gümüşhacıköy isimli kitabı yazarak ilçemizin tarihine not düştüler.

           Değerli Hemşehrilerim, bu ANILARLA GÜMÜŞHACIKÖY( 1 ) yazıma burada son verip 2-3-4 ve belki 5.sayılarda buluşmak üzere Cenabı Allahtan bütün insanlık alemini, Müslüman-Türk Milletini ve Hassaten Gümüşhacıköy’lüleri ve Gümüşhacıköy halkına hizmet edenleri her türlü felaketten, afetten, kazadan-beladan, şeytanın ve şeytan kılıklı insanların şerrinden korumasını diliyorum.

          Yorumlarınız bizim için teşvik ve şevk kaynağı olacaktır.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  13 )                                                          
 

Halil DÜNDAR
Bahsedilen yerler bir filim izler gibi gözümün önünden geçiyor.Kaleme aldığınız satırlar için size saygı ve sevgilerimi iletir yarınızın bu günden daha güzel geçmesi dileği ile ALLAH"a emanet olunuz.
  Tarih: 16.4.2016                                                          
 
VOLKAN YILMAZ
ÇOK GÜZEL VE DEĞERLİ BİR YAZI OLMUŞ.TEŞEKKÜR EDERİM.DEVAMINI BEKLİYOR VE SİTE YÖNETİMİNİN BU TÜR YAZILARI ÖNEMLE ARŞİVLEMESİNİ İSTİYORUM......
  Tarih: 16.11.2015                                                          
 
Muhterem KAYA_ANKARA
düzeltme ve özür Bahattin ŞAHİNTER kardeşimiz nazik bir şekilde BÜTÜNÜYLE GÜMÜŞHACIKÖY adlı kitabı Ahmet ANKARALI Bey ile beraber öğretmenim Erdoğan ÖZTAHTALI rahmetlinin yazmış olduklarını ikaz etti.Erdoğan hocama ve cümle geçmişlerimize rahmetler diliyorum.Düzeltiyor ve özür diliyorum.Yeni yazıda buluşmak dileği ile herkese selamlar
  Tarih: 11.1.2015                                                          
 
niyazi kaya
kaleminize ve yüreğinize sağlık amcacım saygı ve selamlarımla
  Tarih: 7.1.2015                                                          
 
Mustafa TURGUT
Ahmet ŞAHBAZ abimizin de eklemeleri ile geçmişi yad etmeye devam ediyoruz. Allah kendisine sağlık sıhhat uzun ömürler versin. Müstesna bir ailenin müstesna kişiliklerinden biridir kendisi. Rahmetli Mehmet Şahbaz ailenin en büyüğü olmakla beraber, Rumi Şahbaz genç yaşında aramızdan ayrılan kardeşlerinden di. Allah hepsine rahmet eylesin. Yine kardeşlerden Meliha Ablayı, Sami abiyi, Cumhur Abiyi de burada saymadan olmaz. Hepsine selam ve saygılarımı sunuyorum. Söz Şahbazlardan açılmışken, sokağımıza da adını veren ŞAHBAZ ailesinin Gümüşhacıköylü bir çok aileye ve Günüşhacıköye katkıları olmuştur. Eğitim de ve daha başka şekilde emeklerini bilenler bilir. Belki başka bir yazıda Şahbaz ailesi de ayrı yazı konusu olur. Bu arada çok yıllar öncesinin bir hatırasını da rahmetli Rumi ŞAHBAZ la Kırşehir yolculuğu yaparken yaşamıştık. Rahmetlinin aracıyla sanırım Ahmet Abinin de Kırşehirde olduğu bir dönemde ailecek Kırşehire yolculuk yapmıştık. O günlerde o zamanlarda aracında dinlediğimiz Geceler şarkısını ve Neşet Ertaş ezgilerini hala hatırlıyorum. Allah mekanını cennet etsin. Sokağımızın bu değerli abilerini saygı ile anmaktan mutlu olduğumu belirtmek isterim. Kalanlara uzun ömürler dilerken, aramızdan ayrılanlara rahmet diliyorum.
  Tarih: 31.12.2014                                                          
 
Ahmet Şahbaz
Sayın Editör, Dün bu yazıile ilgili yorum gönderdim, yayın yada açıklama yok,sselamlar.
  Tarih: 26.12.2014                                                          
 
Ahmet Şahbaz
İzninizle İki küçük eklemeyi papmam gerekiyor birinci yazım çok uzun oldu ekleyemedi. Yorumda bulunan Sayın Mustafa TURGUT,sokamızın insanı babası Rahmetli İzzet Ağabey çocukluğumuzun sayılı otomobil kullanma bilgi ve ehliyetine sahip insanlardan birisi.İçinde deminki yazımda da Rahmetle andığım, Em:J.Alb.Mehmet ŞAHBAZ ağabeyimin de bulunduğu bir Gümüşhacıköy-GÜMÜŞ Dolmuş seferi sırasında kaza yapmış araç pert ayrılmış uzun yıllar Gümüş yolunda Arif Ağaların Havuzun olduğu bahcede kuyu ağzı kapatma görevi yapmıştr. Diğer Yorumcu Kardeşim Sayın İlhami Önder sanıyorum Kuşalilerden benim de kendilerinde yakın Tapucu Mehmet Ağabey (Allah Rahmet Eylesin) ve ilk okul arkadaşım Nadire Ceylan bacım vardır.selamlarımla.
  Tarih: 25.12.2014                                                          
 
Ahmet Şahbaz
Muhterem Hocam, Yine her zamanki gibi bir duygu harmanı oluşturmuşsunuz. Sizin yazılarınıza takdir ve teşekkürden başka yazacak söz bulamıyorum.Olayları tarihi akışı içerisinde sanki ileride yazar yayınlarım düşüncesiyle derkenar notlar almışcasına sıcak ve canlı anlatıyorsunuz.Tebrik ve teşekkürlerimi yolluyorum. Bir iki yaş farkı olarak bir kaç yıl öncesin hatırlıyor olmam beni de bu ilave bilgileri eklemek için cesretlendirdi. Meşhur bina benim ilk hatırlama göre hayal meyal HALKEVİ idi daha sonra uzun yıllar Hükümet Tabipliği olaral hizmet verdi Sağlık Memuru Hüseyin Amca soyadını UYSAL olarak sanıyorum (Oğullarrı Çetin ile Metin köprübaşında Arifağaların evinin çaprazında ikinci kat da otururlardı.) Orada çalıştı.Oradan da Attepedeki Sağlık Merkezine taşındı diye hatırlıyorum,Belki taşınmadan bir önce Gözel Ahmet Ağabeyinin (KABAGÖZ) Berber dükkanın arkasına Ankaralıların sokağının bu başına da taşınmış olabilir.Ama çocukluk yıllarının unutulmaz olayı orada aklımızın erdiği ilk cinayetin maktulu Esadın Sadığın otopsisi orada yapılmış olmasıdır. Park da ki dillere destan güzellik Rahmetli Çayan Aşurun aksiliği ile bütünleşmişti. Herhalde yığma höyük (tepe) ilk önceleri seyir tersı idi bayram vb.törenler oradan izlenir kanepelerinde dinlenilirdi. Bir de Dr.Cankat'ın otobüs işletmeciliği 18 kişilik Chervolet mini otobüsle direkt İstanbul seferlerine dayanırdi.Gece kalkar sabah Osmancık Kargı Tosya yolu ile Gerede ye çıkarmıs. Rahmetli Ağabeyimi 1956 yıllarında KULELİ ASKERİ LİSESİ ne çok yolcu etmişizdir.Sonradan işiniçie İhsan KIRMIZI Ağabeyimiz de hem patron hem kaptan olarak dahil oldu sonrada modern kundura mağzasını açtı.(şimdiki İŞ Bankasının yerine) Paylaşmaya çalıştığım konularda eksik noksan varsa şimdiden affınıza sığınıyor selam ve saygılarımla Tüm GÜMÜŞHACIKÖY'lülerin ve sevdalılarını YENİ YILINI KUTLUYORUM.
  Tarih: 25.12.2014                                                          
 
Kamil ŞAHİNKAYA
Çok Değerli Muhterem Abim, Yazılarınızı zevkle okuyor,her okuyuşta size saygı duyuyorum.Bizleri eski anılara götürüyorsunuz.Sayenizde çocukluğumuzu yeniden yaşıyoruz.Size binlerce teşekkürler,sonsuz sevgiler dileği ile...
  Tarih: 15.12.2014                                                          
 
ABDULLAH ÇEREZCİ
Teyze Oğlu(Dayım)Muhterem KAYA'ya bu güzel yazısı için teşekkür ediyorum.Rahmetli Canım Babam Hacı Yılmaz ÇEREZCİ'yi okuduğumda çok dugulandım.Ben Annemi ve Babamı 1998 yılında trafik kazasında kaybettim.Benim ve benim gibi Anne ve Babası olmayanlar için sıla hasretini anlatmak zordur.Herşeye rağmen hayat devam ediyor.Canım Annemin ve Babamın Mekanı Cennet Olsun.Bizler gurbette Gümüşhacıköy'ün içinde geçtiği haberleri;eş dost ve akrabaları duyduğumuzda çok seviniyor ve duygulanıyoruz.Uzun Bir Süredir yazarlık hayatına başlayan çok da güzel Memleketimizi anlatan yazılarıyla bizleri duygulandıran Dayım Muhterem KAYA'ya uzun ömürler diliyorum.Gümüşhacıköyde ve Gurbetteki Tüm Gümüşhacıköy'lü hemşehrilerimize en kalbi duygularla sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
  Tarih: 15.12.2014                                                          
 
nurullah uysal
O GÜNLERİ BELLEĞİNDEN YAZIYA DÖKEREK BEN VE BENİMGİ MEMLEKET ÖZLEMİ ÇEKENLERİ ZAMAN TÜNELİNE GİRMELERİNİ SAĞLADIĞIN İÇİN TEŞEKKÜRLER KALEMİNE SAĞLIK DAHA NİCE YAZILARINI GÖRME DİLEĞİ İLE SAĞLICAKLA KAL
  Tarih: 11.12.2014                                                          
 
Mustafa TURGUT
Ellili yaşları yaşadığımız bu günlerde, çocukluğumuzun hatıralarını taşıyan zamanlara döndük. Baştan sona her halini hatırladığımız o mekanları, o isimleri yeniden yaşadık. Biz yaşlardakilerin o güzelim parkta ne çok hatıraları vardır! Rengarenk çiçekleri mis gibi kokuyu almayanımız yoktur. Bazılarımızın karakoldan da tattığı hatıraları olduğu gibi, kütüphanenin hepimizde katkısı elbette ki vardı. Şimdinin internet kafelerini doldurmak yerine kütüphanede yer bulmakta zorlandığımız anları unutmadık. Bu çok değerli yazıda geçen isimlerden çoğu bugün artık aramızda yok. Oysa ne büyük yük taşımışlardı o zamanlar. Her gün kaç defa Merzifon'a, Osmancık'a gidip gelirlerdi. Yol boyu köylere az adam taşımamışlardı. Hele ki o zamanların virajlı bozuk yollarında. Münübüslerin içi değil sadece, üstü de bagaj olarak kullanılırdı. Üste yerleştirilen köylünün yükü, sıkıca bağlanırdı ki zarar görmeden yerine ulaşsın. Saygıdeğer Muhterem Kaya abimiz tarihe tanıklık getirirken, unutulmaya yüz tutmuş anları da bugüne taşımış, yine o zamanın değerli simalarını gündeme getirmiş. Hepsinin mekanı cennet olsun, Allah rahmet eylesin. Bu arada yazıda rahmetli babamın ismini de görmek beni ayrıca duygulandırdı. Osmancık yollarında zaman zaman eşlik ederek, zaman zaman yazıhanede yolcularla ilgilenmek çocukluğumdan kalan bazı anlar. Değerli Muhterem abimize katkılarından dolayı, hafızasından dolayı teşekkür eder, yeni yazıları, yeni hatıraları için bizi bekletmemesini dilerim.
  Tarih: 11.12.2014                                                          
 
ilhami önder
abi ağına bileğine sağlık ekleme babında parktaki tepe şehir kulubü idi esli karakol binasının parka bakan tarafında sağlık ocağı vardı niyaz amcama sık sık kolumuza aşı yaptırırdık
  Tarih: 11.12.2014

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu