SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
GEÇMİŞTE GÜMÜŞHACIKÖY İLÇEMİZDE MANEVİ HAYAT
GEÇMİŞTE GÜMÜŞHACIKÖY İLÇEMİZDE MANEVİ HAYAT
Geçmişte ilçemizde yaşamış din görevlileri..

Tarih: 26.10.2014      Okunma: 3933     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Muhterem KYA 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

 

            MEHMET  CİVAN (CİN HOCA )

     Gümüşhacıköy İlçemiz bölgenin en eski ve değerli bir yerleşim merkezidir. Tarihini, coğrafyasını  konunun uzmanlarına bırakarak kendi bakış açımdan manevi  hayatımızın kıyısında dolaşmaya çalışacağım ve bilgi ve ilgi sahibi hemşehrilerimin yorumları ve destekleri ile beraberce tarihe bir not düşelim.

     İlçemiz hamam ve cami açısından zengin sayılır. Temizlik imandan gelir diye atalarımız cami ve hamam inşaatını beraber sürdürmüşler.

     Büyük Camii'de uzun yıllar imamlık yapan  kadife sesli, kibar ve nazik insan Hafız Halil KARABIYIK  gönüllere yer etmiştir. Hele o Pavarotti'den gür sesi ve cüssesi ile Müezzin ZOBAR İMAM'I sevmeyen yoktur.

     İlçemizde pek çok değerli din adamı yetişmiştir. Bana katkı sağlayacak hemşehrilerim olacaktır mutlaka. Müftü Camisi imam hatibi Nurullah UYSAL eniştemin rahmetli babası Yusuf UYSAL hoca emmiyi hayırla yad etmek istiyorum.

    Gümüşhacıköy ilçemizin İmam Hatip Lisesinin kurucu  Müdürü Rahmetli Ali CİVEK ağabeyimize rahmet dileklerimi sunmazsam ayıp olur. Lisede Süleyman DARÇIN hocamızda unutulmaz.

   İlçemize kaç müftü geldi ben bilemem, 50 yıldır gurbetteyim ama müftü deyince aklıma Ömer KAMA geliyor. 1965 – 1968 yılları arasında 3 yıl gibi bir süre görev yaptığı Gümüşhacıköy ilçemizdeki insanlarla güzel irtibatlar kurmuş, ilçemizden tayini Samsun Bafra’ya çıkmış o dönem Gümüşhacıköy inanları otobüslerle ziyaretine gitmiş, Ömer KAMA nereye tayin olsa Gümüşhacıköy insanın onunla irtibatını hiç koparmamış. 1928 Trabzon Çaykara doğumlu Ömer KAMA 80 yaşında 2008 yılının 9 Nisanında vefat etmiş olup, mezarı Hatay Kırıkhan’dadır.

 İlçemize kaç Müftü geldi ben bilemem, 50 yıldır gurbetteyim. Ama Müftü deyince, ilçemizde görev yaptığı  1965-68 yılları arasında, ilçemizde bir çok hizmetleri olmuş ve Gümüşhacıköy  insanının  üzerinde büyük bir etki bırakmış biri olarak  Ömer KAMA adı ilçemizde iz bırakmış bir şahsiyettir.

     Gelelim benim bu yazıyı kaleme almama sebep olan Mehmet CİVAN dedeye. Hatıralarını 88 sayfa el yazısı ile yazmış. Kardeşim Halk Bankası Veznedarlığından emekli Faruk KAYA'nın eşi Ayşe Hanımın dedesi, babası rahmetli Nüfus Başmemuru Ali CİVAN'ın babası olması. Sağolsun hatıra defterinden not almama izin verdiler. Bende  MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğündeki yoğun iş gücümden yorgunluktan sıyrılıp, hafızamı toparlayıp acemi yazı yeteneğimle tarihe not düşmek üzere özet çıkarmaya çalışacağım.

    Mehmet CİVAN Hoca dedeye CİN HOCA denmesinin sebebi uyanık, gözü açık, girişimci ve çalışkanlığından dolayıdır. Yanlış anlaşılmasın asla cinle-muska ve büyü ile uğraşan din görevlisi değildir. O iyi yetişmiş, çevresine pozitif eneji yayan bir atom karınca gibidir. Sürekli hareket halindedir. Hatta Gümüş’ün üstünde Hamamözü yolu altındaki değirmenlerden biri hocanındı bu değirmene gün içinde yürüyerek gelir giderdi. Ben de çok yakın tanıdığım için onun çok iyi bir din adamı olduğuna şehadet ederim.

    Babası Ali Hoca, Validesi Fatıma, kardeşleri Hüseyin, Arife, Ahmet ve Ömerdir.1903 (1319) yılının Mayıs ayında dünyaya gelmiş.

    Önceleri Hacı Osmanların aralıkta KÜT HOCA'ya, sonra yıkılan Maarif hamamının yanındaki Maarif Mektebi'ne gitmiş. Üç sene orada okumuş. Sonra okul binası  Kayınpınarı'nın karşısındaki RÜŞDİYE (Orta Okul) mektebine gider. Okul birincisi olarak okula devam ederken, Nisan ayında hastalanır. Bu arada babası da hastalanır ve 1332(1916) yılında vefat edince evin geçim sorumluluğunu yüklenir. Okulu bırakmak zorunda kalır. 13 yaşında Banka odacılığına girer. İşe yalın ayak gidip gelir ve o yılların fakirliğini dile getirir. Kışın ayaklarına eski püskü bir ayakkabı bulur.1920 de Maliye odacılığına girer. Aynı zamanda Mal müdürünün izniyle  Medreseye yazılır. O arada Melek camisinin imamı olmadığından orada hem imam  hem Medrese öğrencisi ve hemde Maliye odacılığını yürütür.

     13 Haziran 1338 ( 1922 ) de Hanife Hanımla evlenir. Maliye odacılığını bırakır Bakkal dükkanı açar. Ve MEDRESLER HÜKÜMET KARARI İLE KAPATILIR. Melek camisi imamlığı ve bakkallık yanında tütün ziraatı yapar.1925 de asker olmuş. Yozgat askeri kalemine  yazıcı girmiş.

    Sonradan TEKSİR MAKİNASI yerini alan  ŞAPURAF MAKİNASI kullanmış. Mükafat olarak askerliğinin son 1,5 ayını Osmancık’ta yapar. 20 MAYIS 1925'te teskere alır. Bir ara Sivas-Divriği  tren hattında VAKUM ÇAVUŞU olarak çalışır. Eline bir gün bir gazete geçer. GÜMÜŞHACIKÖY'DE  ŞİDDETLİ BİR  DOLU VURDU, SEL GELDİ, ÇOK ZARAR VARMIŞ. İKİ ADAM SU İLE GİTMİŞ. Haberi okuyunca hemen hesabı kestirmiş ve dönmüş memlekete. Çocuklarını sağ salim görünce sevinmiş.

     Hacı Osman ŞEN  AYLIĞINA 6 BANKNOT VERMİŞ. O AD ONA YARDIM ETMİŞ. BİR MÜDDET ORADA ÇALIŞMIŞ.

    Daha sonra Mehlet Ali CİVEK aylığına 8 banknota transfer etmiş. Kendirin kilosunu 18 kuruşa almış, 25 kuruşa satmışlar. Ertesi hafta 22 kuruşa almış, 30 kuruşa satmışlar. Bu arada şu özel notu düşmeliyim. Kitaplardan okudum, DÜNYANIN EN İYİ LİF KENEVİRİ GÜMÜŞHACIKÖYDE YETİŞİR. İtalyanlar kendir tohumu ÇETENEYİ almaya ilçemize gelirlermiş. Gelelim hatıralara devam  etmeye.

     BULAK Köyüne, 1 Mart 1942 de, 120 ölçek arpa, 120 ölçek buğdaya imam durur. Merzifon - Alala köyünde imamlık yapar. O yıllarda Alman harbinde bütün mallar 5 misli pahalanmış. Ali FIRAT o zaman zengin oldu, der.

    1943 yılında Merzifon’da kış ayında şiddetli bir ZELZELE (Deprem) olur. Sabah Alala’da 11, Kör köyünden 40 ölü olduğunu öğrenir.

    Alıcık - Çitli, Gümüş Yörgüç Rüstem Paşa camilerinde imamlık yapar.14 Şubat 1953 yılında ilçemiz  CUMARA CAMİSİ imamı olur.

    Bu aralar, Haşim Bey, Ömer Efendi, Amasyalı Hacı İsmail Efendi, Kavaklı Yusuf Hoca, Süleyman BAŞ İlçemizde Müftülük yapar.

    1 Kasım 1977 de, 39 yıl 10 ay hizmetten sonra emekli olur.

    Birçok defa Hacca gider.

    Bir defasında 15 Ağustos 1952 de gider, 5 Ekim 1952 de dönerler.

    Bir başka seferde 20 Temmuz 1953-7 Ekim 1953

    Yine bir başka seferinde 20 Mayıs 1963-40 gün sonra dönüş.

    21 Aralık1970-27 Şubat  1971

    28 Ekim 1975-2 Aralık 1975

    11 Ekim-1976-16 Aralık 1976

    Bu hac seyahatlarının bir kısmı başkalarının yerine gitmiştir. O yıllar çok zahmetli ve meşakkatli bir ibadet olduğunu hatıratında çeşitli örneklerle anlatmaktadır.

     Allah bizlere de, 2007 de Hacca gitmeyi nasip etti. Ankara'dan 2,5 saatte Cidde hava  alanında Hacı adayları. Toplam 21 günde döndük. Allah arzu eden bütün kullarına nasip eder inşallah.

    1938 de medreseler kapatılınca, IZHAR kitabının  İGRAG dersini hocaya yalvararak, üç arkadaş özel olarak aldıklarını anlatır. Sonraları kendisini geliştirerek Arapça ve Eski Osmanlıca'yı yazacak, okuyacak ve anlayacak hale gelir ve pek çok dini ve kültürel kitap okur. Sonraları Askerlik Şubesi, Tapu, Nüfus vb dairelerde yeminli tercümanlık yapar. Anneannem rahmetli Hacer DÜNDAR'ın ŞEHİT KIZI olduğunu belgelendirir.

     İstanbul’da değişik hocalardan ders alır ve kendisini ibadete, çocuk okutmaya verir. Geçim için ticaret yapar.

Hatıralarında ziyaret ettiği önemli zat ve mekanları anlatır. Başından geçen çok önemli olayları, rahatsızlık ve geçirdiği hastalıkları anlatır. Ankara HAYMANA KAPLICALARINI şifa kaynağı olarak tavsiye eder.

1923-nazife

1928-Ali

1929-mustafa

1934-hatice

1935-mahmut

1943-fatıma

1945-emine

1947 mehmet (son iki çocuk 1 yaşlarında ölür)

    1.5.1993 yılına yani 90 yaşına kadar  soyağacı ile ilgili bilgiler vermiştir.

     Hatıratının bir bölümünde ÖZLÜ VE GÜZEL SÖZLERDEN örnekler verir.

ÇOCUKLARINA VE TORUNLARINA 5 VAKİT NAMAZI VAKTİNDE KILMALARINI  VASİYET EDER.

    Vasiyetinde 3 aylık maaşını alıpta, erken ölürse, hesap edin haketmediği parayı iade etmelerini öğütlüyor.

   Bir müslümanın öldüğünde amel defteri kapanmayacak, kimseleri açıklayarak ecdadınızı öldükten sonra da sevap kazandırın, aksini yapmak ise günah defterinin açık kalmasına sebep olur diyor. Hayırlı evlatlar yetiştirin ,Farz olan ilimleri okuyun öğrenin ve öğretin, Millet ve memleket yararına hayırlı hizmetler yapın diyor 32 farzı sayarak hatıratını bitiriyor.

6 imanın

5 İslamın

4 abdestin

3 guslün

7 namazın dışında olanlar

5 namazın içinde olanlar

2 teyemmümün farzlar, olmak üzere

32 farzı öğrenin ve uygulayın diyor ve

       1996 YILININ EYLÜL AYINDA HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞUYOR.

MEKANLARI CENNETTİR İNŞALLAH.

 NOT : GÜMÜŞHACIKÖY KAYMAKAMLARI VE BELEDİYE BAŞKANLARI EVLERDE KADERİNE TERKEDİLMİŞ KÜLTÜR HAZİNELERİNİ GÜN IŞIĞINA ÇIKARMAK İÇİN BİR ÇALIŞMA YAPARLARSA BÜYÜK BİR HİZMET OLUR. KÜLTÜR BAKANLIĞINDAN GELEN BİR BELEDİYE BAŞKANINDAN BEKLENEN BUDUR.

 

                                                                                                                               Muhterem KAYA

                                                                                                           M.E.B. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

                                                                                                                        Eğitim Uzmanı / Ankara

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  8 )                                                          
 

niyazi kaya
yaşanmışlıkların içinde çok deger ve örnek verici bir makale eline sağlık amcam
  Tarih: 14.11.2014                                                          
 
MUHTEREM KAYA
KIYMETLİ HEMŞEHRİLERİM Sözlerimin başında da söyledim,katkılarınızla tarihe daha üzel not düşelim. Mesela ben yazımda bayan dini kanaat önderlerini unutmuşum.AYŞE UYSAL HOCAANNE-Berber Mehmet abinin annesi,Sebahat-Mustafa TURAN(Yavrum Mıstık-MARANGOZ) ANNELERİ,EMİNE HOCA-Fatma-Halil DİLSİZ Ailesinin komşuları gibi çok değerli Hocaannelerimiz-ablalarımız olmuştur.Ayşe Hoca da Emine Hoca da rahmetli Annemin hocaları olmuşlardır.Cümlesinin ruhları şad,mekanları Cennet olsun.AMİN
  Tarih: 4.11.2014                                                          
 
Hilal Kaya Erdoğan
Eline sağlık babacığım. Merakla ve ilgiyle okudum. Allah yolunda hizmet eden, vefat etmis tum buyuklerimize rahmet diliyorum.
  Tarih: 30.10.2014                                                          
 
Ahmet Şahbaz
Sayın Hocam, elinize emeğinize sağlık.Konuyu başdan sona en küçük ayrıntılarına kadar incelemiş ve yazmışsınız,Sizin bu güzel yazınıza ancak teşekkür yorumu yapılabilir.Belgeli olmamakla birlikde Zobar Hocamızın gençlik yıllarında HAC'da sabah ezanı okuma birincisi seçildiğini,KAMA Müftümüzün oğlunun da Ankara Numune Hastanesine KBB uzmanı olarak görev yaptığını paylaşmak isterim.Merhum Yusuf Hocamızın da Kurba Bayramı hutbelerinde kendi notlarından kurban derilerini Teyyare Cemiyetine (T.H.K.Kurulmuşken) verilmesinin uygun olacağını halen hatırlarım.Mekanları cennet olsun.
  Tarih: 30.10.2014                                                          
 
Ümmühan Ayşe Özçelik
Kalemine,gönlüne sağlık babacığım...Yazında geçen tüm ölmüşlere Allahtan rahmet diliyorum...
  Tarih: 27.10.2014                                                          
 
ümmühan ayşe özçelik
Kalemine, gönlüne sağlık babacığım...Yazında geçen tüm ölmüşlere Allahtan rahmet diliyorum...
  Tarih: 27.10.2014                                                          
 
NURULLAH UYSAL
ÇOK KIYMETLİ YEĞENİM MUHTEREM BEYİN MEMLEKETİMİZ GÜMÜŞHACIKÖYLE İLGİLİ ÖZVERİLİ ÇALIŞMALARINI GURURLA İZLİYORUM KALEMİNE SAĞLIK AYRICA BABAM YUSUF HOCADAN BAHSETMESİNDENDE AYRICA TEŞEKKÜRLERİMİ BELİRTMEK İSTERİM HERKESE SELAMLAR
  Tarih: 26.10.2014                                                          
 
İsmail Avcı
Değerli ağabeyim Muhterem kaya yine çok güzel ve ulaşılması zor hatıraları kaleme almış.Kendisine sonsuz teşekkür ve hürmetlerimi sunarken;cümle ahirete göç etmiş müminlereAllahdan rahmet dilerim.
  Tarih: 26.10.2014

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu