SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
BİR GHK NOSTALJİSİ YÜKSEL SOKAK
BİR GHK NOSTALJİSİ YÜKSEL SOKAK
Sitemiz köşe yazarlarından Muhterem Kaya´nın yazısı..

Tarih: 05.09.2014      Okunma: 5876     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Muhterem KAYA 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

 
BİR GÜMÜŞHACIKÖY NOSTALJİSİ

(Anneannemgilin Sokağı, Yüksel Sokağı)

 

Geçmişe gittiğimiz zaman mahalle ve sokak kültürü, insanların sosyal yaşamlarında büyük etkisi olduğu gibi çok önemli bir yer tutardı. Komşuluk ilişkileri akrabalıktan daha ileri düzeyde, yardımlaşma, dayanışma, iyi ve kötü günde insanlar hep bir beraber hareket etme duygusuyla hareket eder, herkes bir birine samimi duygular beslerdi.

 

Teknoloji imkanlarının kısıtlı olduğu dönemlerde, komşular arasında gece oturmaları dediğimiz misafirlikler, herhangi bir ihtiyaç olduğunda bakkaldan marketten önce komşudan istenir, günlük ihtiyaçları komşular bir birinden ödünç alıp verme işleviyle götürürken bu ilişkilerden dostluk ve samimiyeti de pekiştiriyordu. Günümüzde mahalle ve sokak kültürü unutulmaya yüz tutmuş hatta büyükşehirlerde tamamen yok olmuştur.

 

Eskilerden bahsederken, tütün her konuda benliğimize, kimliğimize, yaşantımıza etki eden en büyük unsurlardandır. Yaz günleri, tütün dizerken, komşular arasında kimin evinin önü gölge ise onun evinin önünde tütün sepetleri yığılır, herkes kendine bir alan oluşturur, sohbetler ve kısa dalga polis radyosunun çaldığı müzik ile o evin önünde tütünler bir bir iğnelere dizilirken ev sahibi bu çalışma ortamını bir şenliğe dönüştürürcesine semaver çayı, kavun karpuz ikramları yapar, tütün şilepesiyle içilen çay, yenilen meyvelerin tadı insanın damağında kalır. Komşulardan biri hastamı, rahatsızmı, hemen komşular kendi aralarında organize olunur, arabası olanlar tereddütsüz yardıma koşardı. Mahallede yaşlı ve kimsesizlere büyük hürmet gösterilir, ihtiyaçları her düzeyde giderilmeye özel gayret gösterilir, insanlar bunu bir vazife bildiği gibi bu yardımlarda birbirleriyle adeta yarışır, bu ihtiyaç sahibi kişilerin yanlızlıkları paylaşılırdı.

 

Eskiden huzur-suzluk evi yoktu. Çünkü buna ihtiyaç da yoktu. Kuvvetli aile bağları-akrabalık-komşuluk bağları vardı. Hatırladığım kadarıyla bizim çocukluk dönemimizde bayramlarda 40 – 50 akraba ve komşuya el öpmeye, bayramlaşmaya giderdik. Ya şimdi? Elini öptüğümüz komşu ve akrabaların pek çoğu ne yazık ki mezarlıklarda. Eskiden imkansızlık, fakirlik vardı. Ekmekten çok, zeytin peynirden az ısırmak vardı. Ama huzur, şükür ve mutluluk vardı. Açgözlülük, hırs, tamah yoktu. Kimse kimseye, “ Gözünü Toprak Doyursun “ demiyordu. Ya şimdi? “ Komşusu Açken Tok Yatan Bizden Değildir “ diye emreden bir inancın insanları, fitre, zekat ve diğer hayır hasenatta olmamız gereken yerin neresindeyiz? Muhasebe var mı? Sorulunca verilecek cevabımız hazır mı? Ya dünün zenginleri. Bugün çocuklarınız, torunlarınız ne alemde ve niçin? Ve bu günün varlıklarını dünü ve eski zenginlerin bu günkü halleri sizlere bir şeyler ifade etmiyor mu? “ Haram, Helal, Beytülmal, Sorgu Sual Melakeleri, Münkir, Nekir sizlere bir şeyler hatırlatmıyor mu? Düşündükçe içinizi bir sıcaklık, yüzünüzde bir kızarma, bir vicdan muhasebesi sizi rahatsız etmiyorsa, yastığa başınızı koyunca rahat uyuyabiliyorsanız mesele yok. Eski Diyanet İşleri Başkanı Tosyalı hemşehrimiz Prof.Dr.Ali BARDAKOĞLU bir özel sohbette ( Bu Dünyada Yaptığınız ve Yapamadığınız Her Şeyden Hesaba Çekileceğinizden Hiç Şüpheniz Olmasın Demişti ) Eski mahalle kültüründe anlatmakla bitmeyecek güzellikler vardı. Sokaklarda yapılan nişanlar, düğünler, çocuk oyunları, çiğdem pilavı gezmeleri ne güzel anılardı.

 

Sokak ve mahalle kültürü ile girişten sonra, gelelim çocukluğumuzun geçtiği, Gümüşhacıköy Hacıyahya mahallesindeki Yüksel Sokağı, yani anneannemgilin evinin olduğu sokağı anlatacağım.

 

Yüksel sokak parkın arka tarafında, İmirler caddesi üzerinde. Sokağa adını veren hacı babadır. Hacı baba ilçemizde Mutaflar lakabıyla anılan İsmail YÜKSEL’dir. Hacı baba, diş çeker, sabundan yara ve yanık melhemi yapar, hali vakti yerinde, parkın duvarındaki çeşmenin duvarına oturur, biz çocukları yanına çağırır, adımızı sorar, kulaklarımızdan sıkıca tutar, söyle bakalım eşeği soğuk suda mı, sıcak suda mı suladın? Diye sorar. Soğuk suda deyince yukarı çektiği kulaklarımızı dondu dondu diye havaya kaldırır, sıcak suda deyince, aşağı çeker bizimle aklı sıra oynardı. Tahmini 100 yaşları civarında ak sakallı nur yüzlü bir ihtiyardı. Bizim tanıdığımız eşi Didar teyzeden önce 2 eşi olduğu söylenirdi. Didar teyzenin, Ayla isimli bir yeğeni, Ali YARAR öğretmenden Kemalpaşa’da okumuştu. Sanırım şimdi İzmir’dedir. Hacı babanın, Faik, Güdüm Ahmet ve Ali bey isimli üç çocuğu vardı. Yüksel sokağın başında, Ali YÜKSEL ailesi otururdu. Semahat, Leman, Muammer, Şükran, İlhan ve Ali Rıza isimli çocukları vardı. Semahat ve Ali Rıza Ankara’da, Muammer Merzifon’da hakkın rahmetine kavuştular. Şükran benim yengemdir. Rahmetli Belediye Fen Memuru dayım, Hüseyin DÜNDAR’ın eşidir. Hacer, Gönül ve Selçuk isimli üç çocukları vardı. Onun yanındaki ev Ali Dilcek lakaplı, Ali YÜKSEL’e aittir. Eşini tanıyorum ama ismini çıkaramadım ve öğrenemedim, bilenler yazarsa menmun olurum. Çoçukları Emine, Samiye, terzi Musa, Ormancı Mustafa ve Makbuledir. Onlarda sonra Giritliler gelir. Bu yazıyı hazırlarken yardımlarını gördüğüm emekli Başkomiser, halen belediye binalarında market işleten bu ailenin çocuklarından Sayın İsmail KARGI, bu lakabı almalarının sebebi dedelerinin Girit’te askerlik yapmasından kaynaklandığını söylemiştir. Halil, Şefika çiftinin çocukları Neziha, İsmail, Cemile, Mustafa, Emine, Safiye ve Hanife’dir.

GÜRSÜNLER

 

Halil ve Ali TOPÇAM kardeşler, Halil Göbellerin sokağına göç etmiştir. Ali’nin Mehmet, Haydar ve Behice isimli üç çocukları vardır.

 

KUŞKUŞLAR

 

Dede Bekir ÖNDEV, oğlu Kuş Ali lakaplı tüccar. Eşi Kuşkuş yenge, Şehriban ÖNDEV, çocukları Ahmet, Ayşe, Rahmetli PTT emeklisi Koyun lakaplı, Mehmet, İlhami ve Ayhan, Kuş Ali bizim kirvemizdir. Kuşkuş yenge annemiz, çocukları kardeşimiz gibidir.   

 

MARANGOZ SERT ALİ USTALAR

 

İsmail KARGI abiyle, biz bu mevzuyu konuşurken acele bir selam veren ve ayrılan Hasan CEYLAN aile fertlerini yazmış ve bırakmıştır. Dede Hasan, baba Ali CEYLAN, Fevziye, Ferdane, Hasan, Cemal ( Ankara Em. Albay ve Avukat ) Cemil, Niyaz ve Halime’dir. Kiralık bir ev bizim çocukluğumuzda Göçeri köyünden Musa ustalar otururlardı.   

   

KADILLILAR

 

Hasan SAĞLAM, eşleri Kel Kız ve Meryem, çocukları Kasım, Hamamcı Hikmet CEYLAN’ın eşi Kerzik, Mehmet, Kandillinin Mehmet’in hanımı, Kel Kızlar ve Kerik

 

HACI KOYUNLAR

 

Miktat KOYUN, iki hanımı vardı, Hatun derlerdi, Tevfik ve Mustafa isimli iki  çocukları vardı. Beslen KOYUN ve ailesi.

 

GELELİM SOKAĞIN KARŞI GEÇESİNE

 

Rahmetli Salim, Hacer DÜNDAR, Salim dedem zahireciymiş. İpçi’lerin dedeleriyle ortak zahire, ip, urgan, kırnap tüccarlığı yaparken erken yaşta, 1944’de vefat etmiş. Annem Ayşe/Bedriye, rahmetli Mediha UYSAL, Hanife (Mebrure) ÇEREZCİ, Hüseyin ve İbrahim Ethem DÜNDAR.

 

NAZMİLER

 

Kırtasiye, pulcu Nazmi ERTÜRK ve ailesi, halen kuaför Nahide ve Naci ERTÜRK’ler oturur.

 

COZGİLER

 

Mehmet, Sündüs OKAY ve çocukları Elvan, Ahmet ve Sedat.

 

ÇEREZCİGELİNİGİLLER

 

Rıza, Emine ŞENTÜRK, Rıza (Romi), ÇIĞIR. Saliha ve Salima ŞENTÜRK, Saliha ve Salim benim ilkokul arkadaşımdı. Şimdi İzmir’de KBB Doktoru olan Ali KOLAYLI ve İzmir’de emekli öğretmen olan Salim ŞENTÜRK, sınıfın en çalışkan çocuklarıydılar. Ali YARAR öğretmenimizdi, mekanı cennet olsun çok disiplinli ve iyi bir öğretmendi.

 

Ondan sonra, at arabacısı Ucuzlarla sokak devam eder gider. Tarihe not düşmek, aramızdan ayrılanlara rahmet, yaşayanlara esenlikler dilemek istedim. Eksiğim ve kusurum olduysa affola.

 

Gümüşhacıköy’e selam, hizmette emeği geçenlere saygı.

 

Not : Yazılarımızda unutulanlar varsa katkı verirseniz beni sevindirirsiniz.
 

AHMET ŞAHBAZ BEYİN YAZIYA YORUMUNU EKLİYORUZ.

 

Değerli Hemşerimiz,

 

Sayın Muhterem KAYA Öğretmenimiz kardeşimizin bu güzel yazılarına kendi izinleri ile bir kaç küçük ilave yapmaya çalışaçağım: Hatırladığım kadarı ile YÜKSEL Sokağı bir hilal şeklinde idi.Bir tarafda sokağa ismini veren YÜKSELLER'in iki katlı konağı tam karşısında Hüseyin DÜNDAR'ların (Kalfa Hüseyin -Belediye Fen Memuru Muhterem Hocanın dayısı) evleri ile girilen sokak tam bir hilal çizerek parkın duvarına açılır.Kuşalilerin Bekir Amcanın diğer namı da TIKIR BEKİR olarak anılır,Merhum dozu fazla kaçırdığında tütün sepeti ile eve nakledilirdi.Yine sokağın sakinlerinden günümüz yargıçlarını aratmayan Adliye Başkatibi Hanifi KORKMAZ'ı oğulları Selami ve Atilla ile kızları Semra ve Selma'yı anmamak olmaz, Birde hemen bitişiklerinde Ecinin Mehmet amca ile oğlu Reyhan ağabeyi ve belki sayılı model araç olan MAN kamyonlarını bu kamyonun haftasonunda Ekinpazarın da iki araz ve dilsiz hamal tarafından bir dini ayin ciddiyetinde ip,urgan ve kendirle yüklenmesini üstünün çok muntazam bir şekilde çadırlanmasını; Reyhan Ağabeyinin direksiyona geçerek yüklü manı takoza almasını (lastik çok kıymetli ezilmesin diye)unutamayız.Biraz önce bahsettiğim Hanefi Amcanın kızı Semra benim ilkokulda sınıf arkadaşım olup beraber okuduğumuz PTT.Müdürünün kızı Semiha ile Tekel Müdüdrü Azmi MIRZA'nın (Annesi de Necmiye öğretmen) kızı Gülgün'ün üçü bir arada gezdiğini ve İlkokul Öğretmenimizin Gümüş'lü Asım ERDOĞAN,Başöğretmenimizin Tahir ÖZER Yardımcısının Ahmet KASIRGA diğer sınıf öğretmenlerimizin AliYARAR,Arif IŞIK,Aliosman GÜNAYDIN ve Necmiye MIRZA olduklarını yazmadan edemeyeceğim.Saygıdeğer Gümüş'lü ve Gümüşhacıköy'lü tüm öğremenlerimden saygı ve şükranla bahsederken ebediyete intikal etmiş olanlara Rahmet dilerim.Yine ayni sokakda bulunmuş biraz önce Muhterem Hocamın bahsettiği Koyunların dedesi olan Hacı Muktat Rahmetli babamın akrabası olup zanmanın uleması sayılırdı. Hac farizesini yerine getirmek üzere gittileri Hicaz da üç arkadaşı ile paralarını kabetmişler çok kısa ve özlü bir telgraf çekmeleri gerektiğinde Gümüşhacıköy Postanesine hitaben ''KIRMIZIKOYUN SÜSLÜBACAK METHELİKMÜKLİZ'' şeklinde 3 kelimelik telgrafı çekiyor.ve fakat telgraf Gümüşhacıköy 'de bir türlü çözülemiyor.Olaya Yüksel Sokağın hemen bitişiğinde oturan Hacı Sami ÖZKILAVUZ (Babamın dayısı)el koyup tercüme ediyor. ''Hacca giden Kırmızılar'dan, Koyunlar'dan, Süslüler'de ve Karabacaklar'dan kimseler parasız kalmışlar para havale edilmesini istiyorlar''şeklinde çözüyor. Selam ve Saygılarımla.

 

 

 

Ahmet ŞAHBAZ Ankara

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  17 )                                                          
 

Ali KÖYLÜ
mahallenin sakinlerinden madanların kitapcı mustafa köylü ağbeyi merhum postacı ihsan köylü gene mahalle büyüklerinden rahmetl ucuz memet amca yer bulamamış.
  Tarih: 12.11.2016                                                          
 
Ahmet ŞAHBAZ
Merhum Dr.Mehmet ALTUNTAŞ'ın yeğeni olan sevgili Sabriye Erzan Kutluay'ın yorumuna bir açıklık getirmek geregirse; Okul kendi ifadelerindeki gibi Kemalpaşa değil Mehmetpaşa okul müdürleride beyanına göre beyaz saçlı merhum ''KIRKAFA''İbrahim ÜNAL olması gerekiyor.Kemalpaşa İlkokulun da Niymet isimli bir öğretmenimiz de yoktu.selam ve saygılar.
  Tarih: 8.11.2016                                                          
 
Muhterem KAYA
Sabriye Hanım İlçemizde çok önceleri Doktorluk yapmış ve Anneannemlerin evinde yani YÜKSEL SDKAKTA İKAMET ETMİŞ Dr.Mehmet ALTINTAŞ Beyin yeğenidir.İlkdkul 5 ve Ortadkulu GHK de okumuş bir hemşehrimizdir.İlgisine teşekkür ediyor ve ayrıca Dr.Mehmet Beye Allahdan rahmet,Nevin Teyzemize ve çocuklarına sağlıklı güzel günler dileriz
  Tarih: 30.9.2014                                                          
 
Sabriye Erzan Kutulay
Değerli kardeşim,yazınızı büyük bir zevkle okudum ve sanki o yıllara gittim.Gerek komşuluk ilişkileri,gerek çarşı esnafının samimiyeti,sokakta oynadığımız oyunlar,okula gidiş gelişlerimiz...hepsi filim şeridi gibi gözümün önünden geçti...Evet,o yıllarda okullar tam gündü,aynı mahallede oturanlar,gurup halinde okula gider gelirdik.Ben GHK ye geldiğimde beşinci sınıftaydım.Kemal Paşa İlk Okulunda okudum.Öğretmenimiz Nimet Hanım çok disiplinli,başarılı bir öğretmendi.Ama;bize,müzik,resim ve beden eğitimi dersi yaptırmaz ve matematik dersine ağırlık verirdi.Bu da bizim hiç hoşumuza gitmezdi.Baş Öğretmenimizi çok severdik,bembeyaz saçları,müşfik bakışlarıyla kendini bize sevdirmişti... Yalnız,üzülerek şunu itiraf deyimki;Baş Öğretmenimizi çok sevdiğimiz halde,adını değil de soy adını hatırlıyorum.ÜNAL dı.Evet Muhterem kardeşim,size daha sonra Orta Okul yıllarından söz etmek üzere bu günkü zamanda yolculuğu bitireyim.Yalnız telgraf hikayesi de çok güzeldi.O da bana bir yerel tekerlemeyi hatırlattı.GHK ye her yeni gelene sorulan,anlamı nedir denen"Bıldır bizim çağ,kırk badaldan tum etti.Daha sonra devam etmek üzere...Emeğinize sağlık...selamlar...
  Tarih: 25.9.2014                                                          
 
Sami ŞAHBAZ
Muhterem Hocamın gerek kişi gerekse yer tasvirleri ve'de Ahmet ağabeyimin katkılarıyla çocukluğuma gittim.Teşekkür ederim.
  Tarih: 18.9.2014                                                          
 
Ahmet Şahbaz
Çok Değerli Hemşerimiz,Sayın Muhterem KAYA Hocamıza ve GÜMÜŞHACIKÖY NET Sitesinin Değerli Editörüne Köşe Yazılarına ilave etmeye çalıştığım yazımı aynen kabul ile yayınlamalarına teşekkür ederim.Selam ve Saygılarımla.Ahmet ŞAHBAZ-ANKARA
  Tarih: 17.9.2014                                                          
 
Ahmet Şahbaz
Değerli Hemşerimiz,Sayın Muhterem KAYA Öğretmenimiz kardeşimizin bu güzel yazılarına kendi izinleri ile bir kaç küçük ilave yapmaya çalışaçağım:Hatırladığım kadarı ile YÜKSEL Sokağı bir hilal şeklinde idi.Bir tarafda sokağa ismini veren YÜKSELLER'in iki katlı konağı tam karşısında Hüseyin DÜNDAR'ların (Kalfa Hüseyin -Belediye Fen Memuru Muhterem Hocanın dayısı) evleri ile girilen sokak tam bir hilal çizerek parkın duvarına açılır.Kuşalilerin Bekir Amcanın diğer namı da TIKIR BEKİR olarak anılır,Merhum dozu fazla kaçırdığında tütün sepeti ile eve nakledilirdi.Yine sokağın sakinlerinden günümüz yargıçlarını aratmayan Adliye Başkatibi Hanifi KORKMAZ'ı oğulları Selami ve Atilla ile kızları Semra ve Selma'yı anmamak olmaz, Birde hemen bitişiklerinde Ecinin Mehmet amca ile oğlu Reyhan ağabeyi ve belki sayılı model araç olan MAN kamyonlarını bu kamyonun haftasonunda Ekinpazarın da iki araz ve dilsiz hamal tarafından bir dini ayin ciddiyetinde ip,urgan ve kendirle yüklenmesini üstünün çok muntazam bir şekilde çadırlanmasını; Reyhan Ağabeyinin direksiyona geçerek yüklü manı takoza almasını (lastik çok kıymetli ezilmesin diye)unutamayız.Biraz önce bahsettiğim Hanefi Amcanın kızı Semra benim ilkokulda sınıf arkadaşım olup beraber okuduğumuz PTT.Müdürünün kızı Semiha ile Tekel Müdüdrü Azmi MIRZA'nın (Annesi de Necmiye öğretmen) kızı Gülgün'ün üçü bir arada gezdiğini ve İlkokul Öğretmenimizin Gümüş'lü Asım ERDOĞAN,Başöğretmenimizin Tahir ÖZER Yardımcısının Ahmet KASIRGA diğer sınıf öğretmenlerimizin AliYARAR,Arif IŞIK,Aliosman GÜNAYDIN ve Necmiye MIRZA olduklarını yazmadan edemeyeceğim.Saygıdeğer Gümüş'lü ve Gümüşhacıköy'lü tüm öğremenlerimden saygı ve şükranla bahsederken ebediyete intikal etmiş olanlara Rahmet dilerim.Yine ayni sokakda bulunmuş biraz önce Muhterem Hocamın bahsettiği Koyunların dedesi olan Hacı Muktat Rahmetli babamın akrabası olup zanmanın uleması sayılırdı. Hac farizesini yerine getirmek üzere gittileri Hicaz da üç arkadaşı ile paralarını kabetmişler çok kısa ve özlü bir telgraf çekmeleri gerektiğinde Gümüşhacıköy Postanesine hitaben ''KIRMIZIKOYUN SÜSLÜBACAK METHELİKMÜKLİZ'' şeklinde 3 kelimelik telgrafı çekiyor.ve fakat telgraf Gümüşhacıköy 'de bir türlü çözülemiyor.Olaya Yüksel Sokağın hemen bitişiğinde oturan Hacı Sami ÖZKILAVUZ (Babamın dayısı)el koyup tercüme ediyor. ''Hacca giden Kırmızılar'dan, Koyunlar'dan,Süslüler'de ve Karabacaklar'dan kimseler parasız kalmışlar para havale edilmesini istiyorlar''şeklinde çözüyor.Selam ve Saygılarımla.Ahmet ŞAHBAZ Ankara
  Tarih: 17.9.2014                                                          
 
MUHTEREM KAYA
YORUMLARINIZ VE KATKILARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. YÜKSEL Sokakta gerçekten diğer mahalleler ve sokaklar gibi çok büyük yardımlaşma ve dayanışma vardı. Sokağın en büyük yükünü de dayım rahmetli Belediye fen memuru Hüseyin DÜNDAR ve yengem Şükran hanım çekerdi. TERCÜMAN-TEROTODAN bir MURAT 131 alan dayım mahallenin taksisi olan ve 24 saat hizmete amade dert babasıydı. Şükran yengeme gelince 1970 li yılların başında bölgede ilk ve tek televizyonu olan ev olması hesaabıyla mahallenin çoğu hanımları ve çocukları akşam erkenden DALLAS-KÖKLER-BİZİMKİLER(Nöri KANTAR)dizilerini seyretmeye dolar evde bırakın oturmaya adım atmaya yer kalmazdı.Rahmetli Şehit kızı Anneannem her akşam onca misafire çay ikram etmeden kimseyi saldırmaz,Şükran yengeminde millete hizmet etmekten canı çıkar ama gıkı çıkmazdı. Birde kışın pınarın ayağından akan suları gümüş yoluna kadar tuttuğu buzda mahallenin bütün çocukları KIZAK KAYARLAR,Uludağda bile varılmayan heyecan ve adrenalini yaşarlardı. Ayakkabıcı Şevket DÜNDARIN Evinin önünde kamyon altında kalarak can veren MÜFİDE TÜRKMEN mahallenin acı hatırasıdır Bekir ÖNDER amcamızı sarhoş görünce mahallenin çocuklarının TIKIR BEKİR TIKIR BEKİR diye onu kızdırmaları ve BEKİR BALYEMEZ atasözü GHK ye has güzelliklerdir.
  Tarih: 8.9.2014                                                          
 
Hacer Dündar Yeşil
İşte bu benim sokağım. Sokağın sağ cenahı (senin deyiminle geçesi) anneannemlerin,sol cenahı babaannemlerin yani bizim evdi. Komşularımız,komşuluklarımız, çocukluğumuz, en güzel günlerimiz. Hayatta olanları sevgi ve saygıyla selamlıyor, aramızdan ayrılanları rahmetle anıyorum. Teşekkürler ağabeyciğim, gönlüne sağlık. Yazılarının devamı dileğiyle...
  Tarih: 8.9.2014                                                          
 
Necla Cinel
Bizde bölüğün orda oturduk. ışık ilk okulunun arkasında babam orda nüfus müdürü idi gelip gidiyorum ama hiç tanıdık bulamıyorum tanıdıklar hep ölmüş..velhasıl kimse yok...belki ben ışık ilk okulundan tanıyan çıkabilir. o tütün dizmeyi öğle bir anlatmışsınızkiii. gözlerim yaşardı .sağolun.
  Tarih: 8.9.2014                                                          
 
Hasan Fındıkoğlu
Hacıkoyunların evinde kiracıydık bafradan gelmiştik oraya yerleşmiştik çocukluğumun bir kaç yılı koyun sokakta ve o parkta geçti tevfik koyunun eviyle yanyanadı bizim tek gözlü ev beslen le geçti çocukluğumuz gerçi kısa bir süre oturduk o damı akan beslenle geçti çocukluğumuz gerçi kısa bi süre oturduk o damı akan beslenlerin evinde. Yokluk diz boyuydu ama insanlık ve komşuluk dünyalar kadardı bende arabacı rasimin oğluyum bu arada yazını okurken gözlerimden yaşlar süzüldü şimdi ne o komşuluklar var nede insanlıklardan pek kalmadı Allah sonumuzu hayırlı etsin diyor o günleri hatılamama vesile olduğun için teşekkür ediyorum
  Tarih: 8.9.2014                                                          
 
Niyazi Ceylan
Ali Yüksel eşinin adı Halime haladır. ayrıca sokakta muhterem bey ve anneliği fitnat halayı unutmayalım.
  Tarih: 8.9.2014                                                          
 
Yaşar Dündar
Yüksel sokak koyun sokak çoçukluğumun hatıralar santiminde hatıralarımız vardır hatırlatanlara çok ve çok teşekkürler
  Tarih: 8.9.2014                                                          
 
MUSTAFA YARGÜL
Gümüşhacıköy,ümün, Her sokağı,her mahallesi bir kültür.sevgi ve hoşgörü ilebizleri övünç durumuna getirmiştir.
  Tarih: 5.9.2014

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu