SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
BAYRAMLIK BİR YAZI GÜMÜŞHACIKÖYDE SAĞLIK
BAYRAMLIK BİR YAZI GÜMÜŞHACIKÖYDE SAĞLIK
Sitemiz köşe yazarlarından Muhterem Kaya´nın gönderdiği yazısı...

Tarih: 30.07.2014      Okunma: 3926     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Muhterem KAYA 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ


                   Ali ACAR bey, Ankara'da MEB’deki ofisimde beni ziyarete geldiğinde, benden sitede yazı yazmamı talep ettiğinde kabul edemedim, zira ben Gümüşhacıköy’den çıkalı çok olmuştu, yazmanın bir görev olduğunu anlayınca da yazmaya karar verdim. Bir iki denemeden sonra, “ GHK’DE 50 YIL ÖNCESİ ÇOCUKLARIN OYNADIĞI OYUNLAR” başlıklı yazı denememin büyük ilgi görmesi beni bu yazıyı yazmaya teşvik etti.
Bu arada yazı yayınlandıktan sonra, benim yaşlanmaya yüz tutan hafızamın hatırlamakta zorluk çektiği konuları ilave ederseniz sevinirim.

                 DR. MEHMET ALTINTAŞ

                 Benim hatırlayabildiğim, Gümüşhacıköy ilçemizin ilk resmi hükümet tabibi olarak ilçemizde görev yapmış bir tabiptir. Son derece beyefendi, kibar, nazik bir insan; iyi bir hekimdi. Hacıyahya Mahallesi, Yüksel Sokağın sol başındaki, annennemlerin evinin üst katında kiracı idiler. Unutamadığım bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bundan 50 – 60 yıl öncesi bağ bahçe bozumundan sonra, meyveleri ve üzümleri serin bir yerde güneş görmeyen mağazalara koyarlardı; mağaza derken bu günkü alışveriş yapılan dükkanlar anlaşılmasın o günün şartlarında ev yapılırken evin temeli içinde etrafı taş duvarla örülü, evin altına mağaza dediğimiz mekanlar yapılırdı, mağzalar temel içinde toprağın yarı altında olur dışarıya yarım penceresiyle ışık ve hava alır, bu mekanlar çok serindir, günümüzün deyimiyle sığınak şeklinde bir alanlardır. O günün şartlarında bu mağaza dediğimiz mekanlar evin altındaki bölümlerde, eski kullanılmayan eşyalar, odun ve kömür ve muhafazalı yerler olduğu için meyve ve üzümlerin serin güneş görmeyen bu mağazalara koyar, kış boyunca konu komşu ve aile fertleri yemek için saklar muhafaza ederlerdi. Annenemlerinde evlerinin alt katında böyle büyük ve geniş bir mağaza vardı. Meyve ve üzümleri oraya sererlerdi. Bir gün kardeşim Faruk’tan bana mağazadan bir meyve vermesini istedim. O da eline gelen pek beğenmediğim bir ayva getirince, kardeşim Faruk’tan götür bunu kabadayısından bir ayva getir dedim. O arada yukarıda Dokturun hanımı Nevin teyzenin bana bağırdığını duydum, Muhterem ayvanın kabadayısı nasıl oluyor ? diye sorunca, kardeşimin getirdiği iri ve nefis ayvayı gösterdiğimi unutamıyorum.
Sonra tayinleri Ankara’ya çıktı, Ankara’da da yıllarca Gümüşhacıköy’lülere sağlık danışmanlığı yaptığını, yardımcı olduklarını duydum.

                   DR. NECATİ GİDEN

                  Gümüşhacıköy ilçemizin şu anki Atatürk büstünün arkasındaki sağ köşede, ilçemizin eski bakkaliye esnaflarından (Evliyanın) Fehmi TAŞDEMİR’in dükkan olarak işlettiği yerde uzun yıllar Gümüşhacıköy halkına hizmet vermiş daha sonra memleketi Merzifon’a gitmiş, Merzifon’da da Gümüşhacıköy halkına hizmetleri olmuş birisidir.

                   DR. CEMAL CANKAT ( Kıbrıslı Doktor )

                  İlçemizde şu anki belediyemizin karşısında, iki katlı ahşap binada, muayenehanesi vardı. Güleryüzlü, neşeli, futbol meraklısı iyi bir hekimdi. Gümüşhacıköy ilçemize çok hizmetleri olmuştur. Hacıköyden ayrılınca Kargı ilçesine tayini çıktı. Bende ortaokulun 2 ve 3. sınıfları Kargı Ortaokulu’nda okudum. Eşi sanıyorum Aysel teyzeydi çok hanımefendi bir insandı. 

                 Yeğenleri Aynur ile Moliere’in Hastalık Hastası Piyesinde Clant rölünde beraber oynamıştık. Çok alkış almıştık. Yıl 1966 olabilir.

                 DR. ALAATTİN SAKALLI ( Erdem )

                 Havza’lı olan Alattin beyin eşi Gümüş Ortaokulunda Almanca öğretmeniydi. Uzun yıllar sona Ankara Dikmen Salkımsöğüt sokaktaki, Karadeniz pide fırınında pide koydurmak için gittiğimde, pide içindeki malzemeleri arasında, kıymalı-ıspanak pide içini gören fırındaki birisi bana nereli olduğumu sorunca, Gümüşhacıköy’lüyüm dedim. Meğer bana soruyu soranın bizim ilçemizde görev yapmış olan Dr. Alattin beyin oğlu olduğunu öğrendim, tanıştık, durumu babasına anlatınca, ertesi günü Dr. Alattin bey beni ziyarete geldi, bol bol eski günlerden ve Gümüşhacıköy nostaljisinden bahsettik. Şu bir gerçeki hacıköyde görev yapmış memurlar ilçemizi ve insanlarını ve yaşadıkları olayları hiç unutmuyorlar, adeta ikinci memleketleri hacıköy oluveriyor. Nerede olursan ol konuşma şivemiz, davranışlarımız, yaşantımız her zaman hacıköylülüğü ortaya çıkarıveriyor.

                    ECZ. MUZAFFER ÖZDOĞAN ( Sakar Eczacı )

                  Aslen Eskişehirli olan Muzaffer beyi o dönemde Gümüşhacıköy’de yaşayan her gruptan her yaştan insan bilir. Muzaffer beyin hayatı roman olarak yazılması gereken ibretlik bir hayat hikayesi vardır. Gümüşhacıköy ilçemize büyük hizmetli olmuş, büyük paralar kazanmış hatta bir küçük otobüs alarak Samsun seferlerini başlatmış bir kişidir. Gümüşhacıköy ilçemizde Sakar Eczacı olarak tanınan Muzaffer bey eczacı dükkanı bu günki Keleş Eczanesinin bulunduğu köşedeydi. Sakar eczacı çok kabiliyetli, yenetekli biri olduğu gibi ilaçları kendi yapar ve belibenzer doktordan da bilgili bir insandı.

                     Muzaffer beyin çok hanımefendi bir eşi vardı, evleri eski lisenin arkasındaydı. Parayı taşıyamadı, çevresi onu içkiyle tanıştırınca her şey tersine döndü. Önce yuvası yıkıldı, karısı terk etti, çok ibretlik bir yaşam hikayesiyle hayatı tamamen tersine döndü. Eczacı Muzaffer bey aslında inançlı, milli-manevi değerlere bağlı, milliyetçi bir insandı.

                      Bir anı anlatmak istiyorum ; Uzun yıllar MHP ilçe başkanlığı yapan rahmetli Hüseyin ÇİMİR’i Başbuğ Alpaslan Türkeş çok severdi. Ankara’dan kalkar onun evine kurufasülye, bulgur pilavı yemeye gelir onu onore ederdi. Nitekim oğlu Hasan ÇİMİR’i yanına koruma polisi olarak almıştı. Türkeş bey, geleceği zaman, Hüseyin amca birkaç genci hizmet için çağırırdı. Bir seferinde, evinin altındaki MHP ilçe başkanlığında yemek sonrası sohbete Eczacı Muzaffer’i çağmışlar, Muzaffer bey takım elbiseli, kravatlı bir beyefendi olarak gelmişti, Muzaffer bey usül erkan bilen bir kişilik sahibiydi. Türkeş bey ona çok değer verirdi, yanına çağırdı, alkollü olduğunu anlayınca işaretle hemen yanından uzaklaştırdı, yerine İmam Hatip Lisesi meslek dersleri öğretmeni-sonrasında müdür olan, merhum Ali CİVEK hocamızı çağırmıştı. Engin tarih ve mukayeseli dini konularda unutulmaz bir sohbetleri olmuştu. Türkeş beyin Ali CİVEK ve Eczacı Muzaffer bey rahmetlinin de mekanı cennet olur inşallah.

                   Eczacı Muzaffer beyin sonu sefillik-perişanlık içinde geçti. Köprübaşındaki minübüsü hem evi hemde eczanesi oldu, ibretlik bir yaşam içinde 90 lı yıllarda içkiye tövbe etti, normal yaşama döndü, bütün mübadeleleri - badireleri geçirmesine rağmen olgunluğu kişiliğiyle ağır vakur bir şekilde insanlarla sohbet esnasında büyük ilgi alaka görür konuştuğunu dinletir, özellikle köprübaşında hastalıkları olanları dinler onlara ilaç yazar, kendi bilgileriyle verdiği öneri tavsiye ve yaptığı ilaçlar vererek insanlara faydalı kişi olarak beş vakit namazını kılan, hayatta her şeyi yaşayan canlı bir örnek olarak Gümüşhacıköy insanının hafızalarını kazınmış bir isimdir. Tam hatırlayamıyorum ama Sakar Eczacının geçmiş hayatını düşündükçe üzülüyor, sonrasındaki hayatını gördüğüm zaman sevinmişimdir. Gümüşhacıköy litaratüründen ve insan sosyal yaşamından ayrılan Sakar Eczacı memleketi Eskişehir Mihalıççılık ilçesine gönderildi

                 ESKİLERDEN SÖZ AÇILMIŞKEN ECZACILARIMIZDAN 

      ECZ. SEMRA PASLIOĞLU
ECZ. YAŞAR KÜTÜK
ECZ. ENGİN YARAR’danda bahsetmiş olalım ama diğer eczacılarımız sakın gönül koymasın. Yazımın başında da dediğim gibi ben çoktandır gurbetteyim, ilave isimler olursa yazılarınızı bekleriz buraya ilave etmeye gayret ederiz.

                    DR. CİHAT AYTAÇ

                   Cihat bey Gümüşhacıköy'lü bir hemşerimiz olarak yıllarca, Osmancık ve Merzifon Devlet Hastanelerinde Başhekimlik görevini sürdürmüş- Operatör Doktor olarak hizmet vermiş bir isim olarak, İstanbul’a yerleşmiş hala mesleğini devam ettirin değerli bir hemşerimizdir.
Gümüşhacıköy sağlık merkezinin emektarlarından rahmetli babam, 1974 yılında 41 yaşında, herkese sağlık dağıtırken aramızdan ayrıldı. Ama kızım Uz.Dr.Hilal, kızım Ayşe Yüksek İhtisas Hastanesinde laboratuar teknisyeni, yeğenim Niyazi İstanbul Bağcılar Devlet Hastanesinde Sağlık Memuru, Nihal Almanya Köln şehrinde hemşire olarak insanlığa hizmet ederek dedelerinin ruhunu şad ettirmeye çalışıyorlar.

                     GÜMÜŞHACIKÖY DEVLET HASTANESİNDEN ;

                     Sıhiye Heseyin efendi, Hemşireler Müzeyyen DİLSİZ, Münevver ÖZTAHTALI ( Rahmetli öğretmenimiz Erdoğan Öztahtalı’nın eşi-Ankara Bilim Dersanesinin Kurucusu Rahmetli İsmet Köprülü’nün kızkardeşi-ÖZDEBİR Gen.Bşk.Faruk Köprülü’nün halası ) büyük hizmetleri dokunmuştur. Bektaş amca-Aliye teyze unutulur mu?

                    RESMİ SAĞLIK HİZMETLERİ YANINDA

                    Muhmure Ebe, Gümüş’te hamamın yanında çayın üzerindeki köprüyü geçip, Çet Mahallesine doğru giderken sağdaki çeşmeyi geçince evleri vardı. 15 Kasım 1952 Cumartesi sabah 07.30’da benim dünyaya gelmemdeki ebem, ruhu şad olsun.

      NEZAKET EBE ; Maden yolundaydı evleri.
NAZİRE EBE ; Gümüşhacıköy Artıkabat Mahallesi, Çay kenarında.
HALİSE OKUTAN ; Çetmi’li Belediye Ebesi, Eşi Belediyede şöfordü, 13.07.1982 yılında ben Erzincan’da askerken-Rahmetli Belediye Fen memuru dayım Hüseyin DÜNDAR’ın çarğırması ile kızım Uz.Dr.Hilal’in doğumunu sağlayan ebe.

                     KIRIK-ÇIKIK ;

                     Gümüş’lü Küskü, Fındığın Meryem, Madenli İlyas Emmi, Göllü Halil Ağa, Gümüşhacıköy ilçe merkezinde Pamuk Hafızın gelini, ortopedi ve ilk yardım uzmanlarıydı.

                    ESKİDEN DİŞ DOKTORU’MU VARDI ?

                     Gümüş’te Şıhlar Mahallesinde Mustafa TERZİ ve oğlu Arap Ali dişi ağrıyana Hızır acil servisi gibi yetişir, elinde bir kara kerpeten-KELBETÜN-de denilen hiçte hijyenik olmayan aletle, bağırttıra, bağırttıra diş çekerlerdi.Sanki dişi değil çeneyi çeker, uyuştursun diye dişi çekilen yere afyon sürerlerdi. Gümüşhacıköy ilçe merkezinde kirli dişçi olarak bilinen, Gevheroğlu yokuşu başındaki Muhittin usta’da ilçemizde diş konusunda hizmet etmiş isimlerdir.

                     KIRIK ÇIKIKTA ;

                   Terzi Musa YÜKSEL’in annesi göğali kızı ve Obruklu Hüseyin Usta’dan bahsetmeliyiz.

                     SÜNNETÇİ BERBER ÖMER

                     Daha önceki bir yazımda da bahsetmiştim, büyük caminin karşısındaki berber Ömer UYSAL iki kardeş, bizim de dahil olduğumuz pek çok çocuğun ilçemizdeki sünnetçisidir. Eskilerde sünnetleri berberler yaparmış, rahmetli Ömer amcanın ismi iki meslekle anılır, Sünnetçi Berber, zaman değişti, berberliğin kısımları çoğaldı, sünnetçilikte sağlık sektöründe cerrah doktorlar üstlendi, eskiden bir insan bir çok mesleği yaparmış buna örnekte Ömer amcanın meslekleridir mekanı cennet olsun.

                       SÜLÜK KOYMA
                 

                       Modern tıp kıt ve az olduğu dönemlerde, bir çok sağlık işlevi bildik, tanıdık eski tabirle koca karı ilaçları ve tavsiyeleriyle tedavi edilirdi. Bu tedavi şekillerinden biride sülükle tedavidir. Hatta ilçemizdeki böcekli hamamın tarihte sülükle tedavi yeri olduğuda bahsedilir ismininde böcekli olmasının sülükle tedavi yapılan yer olmasından kaynaklandığı söylenir. Böcekli hamamın ismi değişti yeni ismi Yeni Osmanlı Hamamı oldu. Sülükle pis kanı çektirmek gibi tedavi amaçlı pek çok konuda sülük tedavisi uygulanırdı, şimdi bilimsel olarak doktor kontrolünde yapılıyor.

                       BARDAK ÇEKME

                        Özelikle bel sırt ağrılarında, bardaklar mum ışığında ısıtılarak vucudun ağrıyan yerlerine kapatılır, bir müddet bekletilerek çekilirdi. Nefesi kuvvetli-ocaklara-Okutmak, Siğil-Ekzama  gibi bazı cilt hastalıklarına karşı iyi geldiği inancı ile nefesi kuvvetli, ocaklara okutmaya götürülürdü. Bazı hastalıklar için yatırlara-dedelere-tekkelere götürülürdü. Mesela beni Bulak Dedesine götürdükleri söylerlerdi.

                     ÇOCUK ADAMAK

                       Bölgedeki yakın civardaki, dede ve tekkelere kurban götürülür, adak adanırdı. “Allah’ım bana sağlıklı sıhhatli bir erkek çocuk nasip edersen bu sevgili kulunun adını ona vereceğim” gibi. Mesela benim babam Niyaz dedeye adanmış bir isimdir. Satılmış ve benzeri isimlerde böyledir. Dedelerin toprağından alının Cöher-ıslatılır ve alınlara sürülürdü.

                      TAVŞAN YAĞI;

                     Kulak ağrıdığı zaman, ağrıyı kesmesi için tavşan yağı eritilerek kulağa akıtılır.

      NAZAR İÇİN ;
 

      1-     Nazar Boncuğu Takmak
2-     Maşallah Yazılı Altın Takmak
3-     Cebe İğne Çekirdeği-Sarımsak Koymak
4-     Yüzerlik Denilen Bir Otu Tütsülemek
5-     Köz Söndürmek
6-     Kurşun Dökmek
7-     Bir Tas İçine Bozuk Para Koyup, Kul Euzüler Okuyarak Kibrit Söndürmek, Ayrıca Ağrılar İçin Yakı Koymak, Bel Çekmek, Hoppacık Yapmak gibi şeyler tedavi yöntemlerinden bazılarıdır.
8-     Tekkelerde Geyik Boynuzu ile Avsunlama Yapmak
9-     Hacamat Yaptırmak
           

                 BİR ANI ;
           Bu anımı da anlatarak yazıma son vermek istiyorum. Demirciler çarşısında At Arabacısı ustası, küçük ememin kocası Halil DİLSİZ enişte, dükkanında bir gün kardeşim Faruk’un alnına sıçrayan bir demir parçası alnını kanatması üzerine, hemen belindeki kemeri çıkarıp iç kısmındaki bölümü bıçakla kazıyarak alınana sürmüş ve kanı durdurmuştu. Bu ilginç tedavi yöntemini hatırladıkça, içimden gülümsemek gelir.
            

                     Bu yazı böyle uzayıp gidecek, ben burada bağlamak istiyorum, kalanlar unutulanlar ve aklında olanlar varsa yazımızın altındaki yorum bölümene yazarsalar yazımıza dahil etmek isteriz.
            

                      Bu arada diş doktorumuz hemşerimiz Dr. Osman TANGAL bey ve son yıllarda ilçemizin lokman hekimi olan hastanemizin emektar başhekimi dahiliye uzmanı aziz dostum  Dr. Mümin SARIKULAK beyide atlamış olmayalım, bu vesile ile onlara da yapmış oldukları hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.
          

                        Gümüşhacıköy’e, Gümüşhacıköy insanına, halkına hizmet etmiş herkese burada teşekkür ediyor, hayatta olanlara sağlıklı güzel günler, aramızdan ayrılanları Rahmetle anıyoruz.
          

                            Tüm hemşerilerimize içine bulunduğumuz bu bayram gününde sağlıklı güzel bir yaşam ve hayırlı bayramlar diliyorum.
 
                                                            Muhterem KAYA
                                                MEB TEMEL EĞT. GN. MD.LÜĞÜ
                                                         EĞİTİM UZMANI
                                                                ANKARA

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  10 )                                                          
 

Mümin SARIKULAK
Selamun Aleyküm Gümüşhacıköy halkına sağlık sıhhat ve iyi günler diliyorum. İlçemizde sağlık hizmeti sunan doktor,eczacı ebe, hemşire, sağlık memuru ve yardımcı hizmetlerde görev yapmış ve vefat etmiş büyüklerimize ve arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Hayatta olan ve emekliliğin tadını çıkaranlarada saygılarımı sunuyorum. Sağlık hizmeti sunmak kutsal ve onurlu bir görevdir. Severek isteyerek yapılan meslek, bir birey için çok daha güzeldir. Bu güzelliklerin biride memletinde halkına hizmet etmektir. Haklımızın takdiri bizleri herzaman mutlu etmektedir. Bizlerin ilçemizde huzurlu, mutlu, kaliteli ve en önemlisi sürekli sağlık hizmetini sunmamız, haklımızın 'Lokman hekim'i diye takdirini ortaya çıkarmıştır. Ben bu övgü dolu söz için size ve tüm gümüşhacıköy halkına birkez daha teşekkür ediyorum. Yazılarını severek takip ediyorum. Geçmişe yönelik çalışmalarınızdaki tespitler, bizlerde de anıların canlanmasını ve mutlu olmamızı sağlamaktadır. Yazılarında sağlık hizmeti sunumu başlığında bizlere de yer vermemenizden dolayı teşekkür eder çalışmalrınızda sağlık ve mutluluk dilerim. Saygılarımla Uzm.Dr.Mümin SARIKULAK
  Tarih: 1.10.2015                                                          
 
Muhterem KAYA_ANKARA
Değerli Hemşehrilerim,yazı altına ad soyad yazarak yorumlarını yapmak yerine telefonla veye karşılaştığımızda abi şunu da yazsaydın diye hatırlatmalar yapıyorlar.Niçin ve neden çekinildiğini anlıyabilmiş değilim. Eskiden doktor,hastane ve eczane bu kadar yokken vede imkanlar kısıtlı iken geleneksel tedavi yöntemlerine daha çok başvurulurdu.Yazdıklarım kadar belki de tedavi yöntemleri vardı.Mesela şiddetli baş ağrısında varse alına çiğ et sarılırdı tülbentle.Et yoksa sirkeye batırılmış bir elbezi veya küçük havlu alına veya başa sarılırdı.Sirke aynı zamanda fazla şidetli güneşte kalanlara GÜNEŞ GEÇMESİNE karşı da kullanılırdı.Şifa dileklerimle
  Tarih: 24.2.2015                                                          
 
MUHTEREM KAYA
GEÇEN HAFTA GHK DEYDİM iLÇEMİZDE BİLİNEN EN ESKİ DOKTOR NECİP BEY İSMİNDE BİR BÜYÜĞÜMÜZMÜŞ.OĞLU YUSUF BEYDE SÜMERBANK MÜDÜRÜ İMİŞ.EŞİ NECMİYE HANIMDA İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLARAK GÖREV YAPMIŞ. YİNE DELİ NEDİM OLARAK BİLİNEN NEDİM ÖKSÜZ BEYİN BABASI DA İLÇEMİZDE DOKTORLUK YAPMIŞ.ADINI ÖĞRENEMEDİM. SAĞLIK MERKEZİ ESKİ PERSONELİNİ YAZARKEN TOKATLI KADRİYE HEMŞİRE,ahçıMEHMET KARADAĞ,AHMET CANANVE METİN İPÇİ,ŞÖFOR HAŞİM DÜZENLİ VE PERSONEL ALANLI MUHARREM BEYDEN DE BAHSEDEREK BİR NOKSANIMIZI TAMAMLAMIŞ OLALIM. GÜNÜMÜZDE ALTERNATİF TIP DEDİKLERİ,YÖRESEL TEDAVİ YÖNTEMLERİNDEN PEK ÇOK ŞEY VARMIŞ DAHA YAZMADIĞIMIZ.bANA İNTİKAL ETTİRİLİYOR ŞUNU DA BUNU DA YAZSAYDIN DİYE.bendeSİZ İLAVE EDİN dediğimde YOK BEN YAZMAYAYIM deniliyor.BU ÇEKİNGENLİK NİYE ?
  Tarih: 26.8.2014                                                          
 
MUHTEREM KAYA
GHK İlçemizde sağlık yazım yayınlandıktan sonra ; İlçemizin eski Hemşirelerinden Müzeyyen DİLSİZ (Samsunda emekli ve İlçemizden rahmetli Mevlüt Dilsizin eşi) ablamızın İstanbulda öğretmen kızı Esra tarafından FACEBOOK a taşındı. Sağolsun Ahmet ŞAHBAZ abimiz İlçemizin ilk Hükümet tabiblerinden Dr.Mehmet ALTINTAŞ Beyin İzmirdeki ailesi ile yazımızı ve bizi buluşturdu.Malesef Dr.Mehmet Bey vefat etmiş.Aile fertleri sağ.Ortaokulu ilçemizde okuyan yeğenleri Sabriye hanımla aile hakkında ve GHK hakkında duygu dolu güzel bir görüşmemiz oldu.Aile İzmire yerleşmiş.Ayrıntılı bilgi aldığımda paylaşacağım. Herkesin katkısını bekliyorum.Bana şunu da bunu da yaz diyen mesaj atan dostlar lütfez platform şeklinde katılımcılığı sağlıyalım.ELEŞTİRİLERİNİZ -YORUMLARINIZ GÜÇ KATACAKTIR. Bu arada aklıma gelmişken şunu da paylaşayım.BİR YERİMİZİ BİR YERE ÇARPTIĞIMIZDA ŞİMDİLERDE MORARMASIN DİYE lasonil sürülüyor.O zamanlar ekmek iyice çiğnenir-adeta hamur haline getirilir-morarmasını istediğimiz yerin üzerine bastırılırdı. DİÜER KATKILARI DA SİZLERLDEN TARİHE NOT DÜŞMEK ÜZERE BEKLİYORUM.iyi akşamlar
  Tarih: 15.8.2014                                                          
 
Ahmet ŞAHBAZ
Kiymetli Egitimcimiz Sayin Muhterem KAYA'nin days dunmus gibi hatirlayip kaleme aldiyi yazi dizisini buyuk bir zevk Ve sevkle okudum.Kendisine cok tesekkur ediyor,rahmetli babasi Niyazi Agabeyi ve Hüseyin dayisini (Babam rahmetlinin de Belediye de beraber calismasi "'Kalfa Hüseyin lagapli'') cok iyi tanimis olmakdan mutluyum.Olmuslere rahmet kalanlara saglikli UZUN omurler diliyorum.
  Tarih: 14.8.2014                                                          
 
Bilgen Oztahtali İsler
Muhterem abicigim beni çok eski yillara goturdunuz.Yazinizi okurken büyük keyf aldim adeta o günler gozumun onunden flim şeridi gibi gecti.çocukluğumun geçtiği hastane koridorları,ahci metin amcanin yemekleri,rahmetli niyazi amcam bizim gerçek amcamizdi ,aliye teyzem ikinci annemizdi hastanede,haşim amca ise bizi de oturdukleri koy hasta taramalarinin eglencesiydi,hastanenin küçük havuzunda ilk buz pateni deneyimin ve havuzda cirpinislarim,anilarim o kadar çok ki ogunleri tekrar hatirlattiginiz için çok çok tesekkur ederim.Aramızdan ayrılanlara Allahtan rahmet diliyorum.
  Tarih: 8.8.2014                                                          
 
Ahmet bilir
Muhterem bey iki yazınızda güzel, memleket insanı ve olayları anlatırken sanki zamanın içinde yaşıyormuş gibi hissediyoruz kendimizi, memleketimizde hizmeti olmuş bir doktorumuz daha var Halil KURT daha önceki yazılarının birinin içinde Berç bey konu etmişti. Halil kurt beyde çok hizmeti geçen doktorlardandır.
  Tarih: 7.8.2014                                                          
 
mustafa sözüdoğru
Eski günlere gittim yaşım çok fazla değil ama yinede yazınız için çok teşekkür ederim ellerinize,emeğinize sağlık. Herkese Sağlıklı günler,ömürler diliyorum. Saygılarımla,
  Tarih: 5.8.2014                                                          
 
MUHTEREM KAYA
AKLIMA GELDİKÇE Geçtiğimiz günlerde torunum Elif Selcenin ayağını arı soktu.ESKİDEN GHK de arı-böcek sokmasına-ısırgan dalamasına çamur sürülürdü. Ekin - tütün tarlasında güneş çarpmasına alına sirkeye batırılmış bir tülbent bağlanır,sireli-sarımsaklı cacık yedirilirdi. bu arada ilaç olarak her derde deva aspirin-gripin ve balık yağı içmek enyaygın tedavi yöntemleri idi. SİZLERİN DE AKLINA GELENLER OLURSA İLAVELERİNİZİ BEKLERİZ
  Tarih: 2.8.2014                                                          
 
İsmail Avcı
Değerli ağabeyim eline yüreğine sağlık.Bizleri yine çok eskilre götürdünüz.Bu dünyadan göçenlere rahmet,kalanlara sağlık diliyorum.
  Tarih: 31.7.2014

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu