SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
İLÇEMİZ VE KÖYLERİNDE YAĞMUR DUALARI YAPILIYOR
İLÇEMİZ VE KÖYLERİNDE YAĞMUR DUALARI YAPILIYOR
İlçemiz ve köylerinde yağmur duasına çıkılıyor...

Tarih: 27.05.2014      Okunma: 2840     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

 
Geleneklerimizde ve dini vecibe olarak yaptığımız yağmur duaları, ilçemiz mahalle ve köylerinde çeşitli zaman dilimleri arasında yapılmaktadır. Geçtiğimiz Mayıs ayı içinde Derbentobuğu köyünde, 18 Mayıs Pazar günü, Çay Mahallesi, Kızılcaköy ve Bacakoğlu köyünde, 25 Mayıs Pazar günü, Adatepe Mahalesi ve Kağnıcı köylerinde yağmur dualarına çıkıldı.

( İstiska ) kelimesinin lügat manası; Yağmur yağmasını istemek demektir. Yine dinimizde ( İstiska Namazı ) yağmur duasına çıkılmadan önce kılınan 2 rekatlık namazın ismidir. Yağmur duasına çıkılmadan önce, fakire fukaraya sadakalar dağıtılmalı, günahlardan tövbe edilmeli, haksız olarak alınan şeylerin hak sahiplerine geri iade edilmeli, yağmur duasına çıkarken oruçlu olmalı, mütevazi ve mahcup tavırla dua edilmeli, yağmur duası edilecek yere ihtiyar ve çocuklar, yavrularıyla birlikte hayvanlarında götürmesi duanın gerçekleşmesinde büyük rolü vardır. Yağmur duası yapılacak yerde 2 rekatlık İstiska Namazı kılarak yağmur duasına başlanır.  

 

YAĞMUR NASIL OLUŞUYOR

Her yıl milyonlarca metre küp su deniz ve okyanuslardan buharlaşmak suretiyle atmosfere oradan da yeryüzüne yağmur olarak iniyor, 45 milyon metre küp su buharlaşıyor, buharlaşan su bulutlar halinde rüzgarlar vasıtasıyla karalara taşınıyor ve bir yıl içinde 3-4 milyon kilometre küp su canlıların kullanımına sunuluyor. Yağmur yer yüzüne şaşmaz bir ölçü içinde inmektedir.  

( Zuhruf Suresi, 11 Ayetinde) ;

O Allah ki gökten bir ölçü ile su indirir Buyuruyor.

Ayette “ ölçü  ile su indirir” şöyle tarif edilmektedir. Yağmur gökten yeryüzüne değişmez bir ölçü içinde inmektedir.

Yağmurun ölçülerinden birincisi düşüş hızıyla ilgili ;

Yağmur damlasıyla aynı ağırlıktaki bir cisim, 1200 metreden düştüğünde, aldığı hız ile yere yaklaşık 558 km/saatlik bir hızla düştüğü hesaplanmış. Bu hızla düşen yağmur tanesi, düştüğü alanda, ekili alanlar, yerleşim alanları, evler, arabalar hasar görmesi kaçınılmazdır. Oysa yağmur damlaları ne kadar yüksekten düşerlerse düşsünler, yeryüzüne ulaştıklarında ortalama hızları sadece saatte 8-10 km\'dir. Bunun sebebi ise, yağmur damlasının atmosferin

sürtünme etkisini artıran ve yere daha yavaş düşmesini sağlayan bir biçime sahip olmasıdır. Bu mesafeden düşen yağmur damlasının etkisi, 1 kg.lık bir ağırlığın, 15 cm yükseklikten aşağı düşmesine eşittir. Ancak 10 bin metre yükseklikte de yağmur bulutları bulunabilmektedir ki, bu kez tek bir damla, 1 kg. ağırlığın 110 cm yükseklikten aşağı bırakılmasına eşit bir etki göstermektedir. Diğer taraftan yeryüzünde bir saniyede 16 milyon ton su buharlaştığı hesaplanmıştır. Bu aynı zamanda, bir saniyede dünya’ya yağan yağmur miktarıdır. Bir yıl içinde bu miktar 505 x 1012 tona ulaşmaktadır bu da sürekli bir dönüşüm dengesiyle, “ bir ölçüye göre “ hareket etmektedir.

Yağmurun oluşumu ;

1-    Rüzgarın oluşması,

2-    Bulutların meydana gelmesi,

3-    Yağmur damlacıklarının ortaya çıkışı.

YAĞMURUN OLUŞUMUNDA BİRİNCİ EVRE RÜZGARIN ROLÜ

Okyanuslardaki köpüklenmeyle oluşan sayısız hava kabarcığı sürekli patlıyor, patlayan tuz oranı yüksek su damlacıkları havaya yükseliyor, rüzgarların etkisiyle de atmosfere doğru yükseliyor, minik damlalar halinde toplanak bulut damlalarını oluşturuyor.

YAĞMURUN OLUŞUMUNDA İKİNCİ EVRE BULUTLARIN ROLÜ

 Tuz kristallerinin ya da havadaki toz zerreciklerinin etrafında yoğunlaşan su buharı sayesinde bulutlar oluşur. Bu bulutlar içerisindeki su damlacıkları çok küçük olduklarından (0.01 ila 0.02 mm çapında) havada asılı kalırlar ve göğe yayılırlar. Böylece gök bulutlarla kaplanır.

YAĞMURUN OLUŞUMUNDA ÜÇÜNCÜ EVRE DAMLACIKLARIN ROLÜ

 Tuz kristallerinin veya toz zerreciklerinin etrafında bir araya gelen su parçacıkları iyice yoğunlaşır yağmur damlalarını oluştururlar. Böylece havadan daha ağır bir konuma gelen damlalar buluttan ayrılır ve yağmur şeklinde düşmeye başlarlar.

Rüzgarla ilgili, ( Rum Suresinin, 48. Ayetinde ) ;

"Allah rüzgarları gönderir, böylece bir bulut kaldırır da onu nasıl dilerse gökte yayıp dağıtır ve onu parça parça kılar; nihayet onun arasından yağmurun akıp çıktığını görürsün. Sonunda Kendi kullarından dilediğine verince hemen sevince kapılıverirler." Buyuruyor.

 

Bulutla ilgili, ( Vakıa Suresinin, 68 – 70. Ayetlerinde ) ;

"Şimdi siz, içmekte olduğunuz suyu gördünüz mü? Onu sizler mi buluttan indiriyorsunuz, yoksa indiren Biz miyiz? Eğer dilemiş olsaydık onu tuzlu kılardık; şükretmeniz gerekmez mi?" Buyuruyor.

 

Yağmur Damlacıklarıyla ilgili, ( Nahl Suresi, 10. Ayetinde ) ;

"Sizin için gökten su indiren O\'dur; içecek ondan, ağaç ondandır (ki) hayvanlarınızı onda otlatmaktasınız." Buyurmaktadır.

( Furkan Suresi, 48 – 49. Ayetlerinde ) ;

"...Biz gökten tertemiz bir su indirmekteyiz. Onunla ölü bir beldeyi (toprağı) canlandırmak ve yarattığımız hayvanlardan ve insanlardan birçoğunu onunla sulamak için." Buyuruyor.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu