SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
KUZİNE SOBALAR UZUN KIŞ GECELERİ
KUZİNE SOBALAR UZUN KIŞ GECELERİ
Uzun kış gecelerinde kuzine sobaların üstündü...

Tarih: 04.12.2013      Okunma: 3870     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Gün dönümü, yılın iki kısma ayrılmasıyla, bir bölümüne yaz dönemi, bir bölümüne de kış dönemi denmiştir,  yaz dönemi 21 Haziran, 21 Aralık arası,  kış dönemi 21 Aralık, 21 Haziran arasında geçen sürelerdir,  içinde bulunduğumuz bu aylar en kısa günlerin, en uzun gecelerin yaşandığı anlardır.

Biraz geçmişe, eski uzun kış gecelerine gittiğimiz zaman, hane halkının bir arada olduğu, mahalle içinde komşuluk ilişkilerinin en doyumda olduğu günlerde, evlerde televizyon ve bilgisayarların olmadığı, hatta telefon ve radyoların bile sayılı olduğu zamanlarda, insanlar uzun kış gecelerini geçirmek için akşamları bir birine misafirliklere gider, gün içinde komşular çocuklarını misafir gideceği eve gönderir bu akşam size misafirliğe geleceğiz derler, hazırlıklar yapılır misafir gelecek olan komşular en güzel şekilde ağırlanır,  bazen de çat kapı komşular bir birine misafir olur, hazırlık olmasa da gelen misafir en güzel şekilde ağırlanır, kış gecelerinin büyük çoğunluğu bu şekilde geçerdi.

Kış ayı girince havalar soğumaya başlan  bir kenarda bekletilen soba ve borular, kış için yakılacak odun stokları kış ayına hazır şekilde bekletilirdi. Kış’a hazırlıklar her boyutta yapılır bunlardan en önemlisi de ısınmak için kullanılan sobalardır. O zamanlarda üşümekte, ısınmakta zevkli olur, evlerde kurulan sobalar ısınma dışında, üzerinde yemek yapmada, sobanın fırınında ekmek yaparak da kullanılırdı, sobaya odun attıkça yanan odunlar ve sobanın üstündü su dolu güümlerin içindeki suyun kaynamasıyla oluşan ses insanın kulağında  çok hoş bir  ahenkli ses oluştururdu.

Sıcak ve samimi ortamdaki misafirliklerde, soba üzerinde, mısır patlatılır, kestane pişirilir,  patatesler fırına verilir, gazoz, fanta, cola yerine, ayranlar, marmelattan yapılan adına çalkama denilen içecekler, elma, armutların kaklanarak kurutulmasıyla elde edilen hoşaflar ikram edilirdi. Çocuklar bir yerde oynar, büyükler bir yerde olur ve bu ortamlar uzun kış gecelerin en vazgeçilmez anlarıyla sohbet ve muhabbet ortamının oluştuğu anlar olurdu.

Televizyon, bilgisayar, internet, telefonlar gibi teknolojik imkanlar, insan hayatını ne kadar kolaylaştırıyorsa, bir o kadarda insanları bir birinden ayırarak yanlızlaştırıyorlar. Ne evler eski şeklinde, nede eski soba sıcaklığındaki ortamlar var sobaların yerini kalöriferli evler alırken, bu değişime ayak uyduran insanlar bir çok hasletini kaybetme noktasına geldi.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu