SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
TARİHE DAMGA VURAN USTA DIMBICI ABDULLAH ACAR
TARİHE DAMGA VURAN USTA DIMBICI ABDULLAH ACAR
Gümüşhacıköy ilçemizde ahşaba şekil veren usta olarak bilinen Dımbıcı Abdullah Acar usta İstanbul Fatihte tarihe imza attı..

Tarih: 19.08.2013      Okunma: 5643     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : ALİ ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Gümüşhacıköy ilçemizde ahşap ustası olarak bilinen ( Dımbıcı) Abdullah ACAR usta, İstanbul Fatih’te üç elemanı ile birlikte 45 günde bir şaheser meydana koydu, estetiği olmayan beton yığınlarına ferman okurcasına, dört kişilik ekip ile 10 m2 * 12 m2  toplamında 120 m2 alan üzerine, 4.60 yüksekliğinde, iç dış olmak üzere 850 m2 lambir ve 15*20 ebatında çam ağacının öz kısmından biçilen kereste ile iskeletini kurduğu, caminin 12 penceresi bir ana giriş bir yan giriş olmak üzere iki kapısı mevcut olup, cami içinde kubbe çapı 5,70 m üzerine, 2.85 yüksekliğinde, her kademesi sekiz işlemden geçen 5 cm2 yükselerek daralan parçaların yüksekliği 2.85 cm ulaşmıştır. Cami çatısı iki kademeden olup altında kubbeyi  çatı altına gizlemektedir. Kubbe çapına uluşturulan dairesel kadamalar yanında çatıya asılı olan çatı aynı zamanda kubbeyi tutmaktadır,  bu yapılan tarihi caminin projesi Samsun Ladik ilçesindeki 350 yıllık tarihi bir caminin modeli alınarak Selçuklu Mimari uygulanmıştır, caminin kerestesi Osmancık’tan, ahşap işçiliği Abdullah usta ve ekibindeki Gümüşhacıköylü hemşerilerimiz tarafından 1,5 ayda yapılmış, kapı pencere işçiliği ilçemizin eski marangozlarından, Mevlüt DÖNMEZ usta tarafından yapılmış, camları camcı Adnan tarafından yapılmış, köpük işçiliği Amasya merkezden bir usta tarafından, çatı oluş işi ve kiremit işide Amasya’lı hemşerilerimiz tarafından yapılmıştır. Maliyeti 250 milyonu buluna camideki harcamaların neredeyse tamamı hacıköy esnafına gitmiştir. Yolu Fatih’e düşünlerin Fatih İtfaiye binasının arkasında bulunan camiyi görmesi ve memleketimizden böyle bir ustanın işçiliğin çıkmasını takdir etmesi büyük önem taşımaktadır. Bu caminin her safhasına beraber olduğumuz camimiz müteyidi Cengiz BALCI ve ben bizzat yapımında yer aldım cami minaresinin montası ve caminin iç döşemesini de bizzat ben yaptım. Fırsat verilsin yeterki bu memleketin insanı neler yapar…


h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  3 )                                                          
 

Yılmaz KÖYLÜ - samsun
usta ve sanatçı, lakabı ile dımbıcı abdullah abimize ve ekibine bu şaheseri meydana getirdikleri için elerine ve yüreklerine sağlık diliyorum. Abdullah abi camiin insaatı sırasında istanbuldan bana sıksık arayarak camii isaatı ile ilgili bilgiler verdi taa samsuna. resminide gördük mutlu olduk. herkes ona dımbıcı der biz ona mimar sinan deriz. hakda ediyor yani. bu arada ali acar bey dende bu camii ile ilgili daha fazla resim yayınlamasını rica ediyoruz.
  Tarih: 7.9.2013                                                          
 
sefa erdoğan
Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.Abdullah usta gerçekten ustadır.Hakikaten ahşapa şekil verir kendileri.Bu arada Cengiz abimdende Allah bin kere razı olsun.
  Tarih: 6.9.2013                                                          
 
ZAFER ERDOĞAN
MERHABA; ABDULLAH DAYININ USTALIĞI VE YAPTIĞI ESERLERE BİZZAT ŞAHİTLİĞİM OLDUĞUNDAN ÇOK İYİ BİLİRİM ( BELİRLİ BİR DÖNEM YANINDA ÇALIŞMIŞLIĞIM VARDIR ORDAN BİLİYORUM ) BAŞARILARININ DEVAMINI VE RABBİMDEN SAĞLIK SIHHAT VERMESİNİ DİLİYORUM.
  Tarih: 24.8.2013

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu