SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
NOT DEFTERİMDEN DERLEDİĞİM BAZI BİLGİLER
NOT DEFTERİMDEN DERLEDİĞİM BAZI BİLGİLER
Zaman zaman not tuttuğum defterimi karıştırırım, notlardan oluşturduğum metinleri yazı dökerek sizlerle paylaşıyorum....

Tarih: 07.05.2013      Okunma: 4578     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : ALİ ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

 

Zaman zaman not tuttuğum defterimi karıştırırım, notlardan oluşturduğum metinleri yazı dökerek sizlerle paylaşıyorum, bu yazımı bir köy  ziyaretinde amcalarım ve rahmetli babamında olduğu bir ortamda, onlarla yaptığımız sohbet esnasında almıştım şimdi  sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yaşlı insanlarla sohbet ederken söz ister istemez hemen maziye eskilere gidiyor, yaşanan anı eski günlerdeki zor, zahmetli, yokluklar içinde geçen zaman ile bu günlerin kıyaslamaları ön plana çıkıyor. 80 ve üzeri insanlar ile sohbet ederken, konuşmalar  bir anda başka bir noktaya kayıyor, konular arasından seferberlik ve tek parti dönemine ait anılar ve yaşananlar her zaman ön plana çıkıyor. 1. Dünya savaşı öncesi harbe hazırlık yapan ülkemizde asker alımları başlar, bizim köyden 80 kişi askere alınmış, 1890 doğumlu Abdullah dedem yaşının küçük olmasına rağmen iri ve babayiğit olduğu için 16 yaşında babası ile birlikte askere alınır, dedemin babası askerden dönmemiş, dedemde babasını köyden ayrıldığı andan sonra hiç görmemiş, 9 yıl sonra gazi olarak köye dönmüş, dedemi hayal mayel hatırlıyorum oda anlatırdı ama amcalarım ve babamın anlattığına göre, balkan savaşlarında yara alan Abdullah dedem, bir buğday tarlasındaki sapların altında 3 gün 3 gece boyunca yaralı kalır, savaş esnasında memleketten yakın köylerden tanıdığı sıkıya çavuşu Ali Ceylan’ı görür ayağına sarılır onu bırakmaz arkadaşı onu omzuna alarak ateş hattından çıkartır hastaneye kaldırılır tedavi olur yaralı olarak köyüne döner, yine annemim babası Ali dedemde bu seferberlikte askere alınınlar arasında yer alır oda esir düşer Yunanistan’da 10 yıl süreyle esir kalır, esirler  Yunan ailelere dağıtır, Ali dedemin düştüğü Yunan aile dedeme çok iyi davranmış kalması içinde yalvarmışlar ama dedemde 10 yıl sonra geri köyüne dönmüş. Abimin ismi babamın babası, benim ismim annemin babasının ismidir.

Yine yaşlılar ile yaptığımız sohbette tek parti dönemi olan,  1938 – 1950 yılları arasında geçen zamanda uygulanan kanunlar yapılan iş ve işlemler insan hafızalarına kazınmış, bunların arasında yol parası, arazi ve sırgat vergileri başta gelmektedir.

 

SIRGAT                     = Kelime anlamı ; Hayvan sayımı yapan kimse, Sayımı yapılmayan hayvan ve insan, Kaçırma, Gizleme, Sayımdan kaçırılan hayvan manasına gelmektedir.

SAYICI                       = Malları sayan kişi ahır ve yayılımda olan sığırlarda gezerek hayvanların kayıtlarını yapan kişiye verilen isimdir.

 

İlçe merkezinden at sırtında sırgat yapmak için köylerde görevlendirilen  yetkili memurlar, köylerde ahır ve arazide yayılan hayvanları sayarak hayvan başı vergilendirme getiriyor, eğer hayvanı olupta kayıt ettirmese yakalandığı zaman iki katı ceza alıyor.

ÖŞÜR             = Elde edilen mahsulün 10 birinin vergilendirilmesi,

ŞAHNE                      = Ekinleri yazan katibe verilen isim, Şahne harmanlarda oturuyor, tarlaya bakarak çıkan mahsulü hesaplıyor vergilendiriyor.

YOL PARASI = Yol parası her kişi için 7 liradan işleme alınıyor, 7 lira veremeyen kişi  7  gün yol yapımında çalışarak yol parasını ödüyor. O dönemde  Çorum ovasında ve Bacakoğlu köyü yakınındaki badalın kayalarda yol yapımında çalışılıyormuş, yol parasını ödeyemeyen dedem babamı da alarak 7 gün badalın kayalarda yol yapımında çalışmış. Yollar kazma kürek ile yapılıyor, işi yöneten yol çavuşları var işi tarif ediyor çalışmayanlara ceza veriyorlarmış.

O dönemde bir koyunun fiyatı 2 lira, buğdayın ölçeği  18 lira, 9 koyun parası bir ölçek buğday yapıyor. Aynı dönemlerde harmanda düvene öküz koşarak hasat yapan köylü, geceleri harmanda ekinleri yerin altına gömerek buğday kaçırıyorlarmış, babam anlatır çok zaman buğdayın pahalılığından dolayı daha ucuz olan kepek alarak kepekten ekmek yaparak yerlermiş.   

PEKLİK VERGİSİ      =Ahırlardan hayvanların gübrelerini attıkları alanların kapalı olması, yaprak, çalı çırpı ile çevirilip çamurla sıvamayanlar için 4 lira ceza kesiliyormuş.

TARLA PARASI        = Tarlanın dönümüne göre belli bir para ödüyorsun, muhtarlık odasına gelen tahsildarlara bu para ödeniyor, eğer ödeyemezsen tahsildar, tarla parasını ödeyemenin evine bekçi gönderiyor, tencere, tabak evde ne varsa haciz yapar gibi el koyuyor, borcunu ödeyenlerin malları buradan teslim ediliyor. O dönemde kıymetli olarak büyük kazan çay kazanı, tencere gibi mallara el konuyormuş.

KARNE                      = Ekmek, elbiseler karne ile satılıyor, karneye göre ekmek fırınından istihkakın kadar alıyorsun, geceler Jandarmalar ışığı yanan elere girerek eski yazı okuması yapanları  kontrol ediyormuş.

1932 yılında çıkan bir genelge ile ezan minarelerden Türkçe okunmaya başlamış, bu kurala  uymayanlar cezaya çarptırılmış,

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu